Erzincan'da yasak avlanmaya ceza verilemedi, az malzemelerine el konuldu...

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında yasak olmasına rağmen iç sularda kaçak olarak avlanmaya devam eden şahıslara karşı yürüttüğü mücadeleyi sürdürüyor. Mesai saatleri dışında ve hafta sonları da sürdürülen denetimlerde kaçak olarak avlanmayı sürdüren vatandaşların malzemelerine el konularak idari para cezası uygulanıyor. Özellikle Karasu nehri boyunca sürdürülen mücadelede kaçak avcılar ekipleri gördüklerinde tüm malzemelerini bırakarak kaçmayı tercih ediyorlar.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, yürütülen mücadelenin yasak boyunca devam edeceğini, kaçak avlanmaya asla taviz vermeyeceklerini söyledi. Hafta sonu Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü denetimlerde 42 adet balık avlama malzemesi ve yaklaşık 200 kg balığa el koyduklarını belirten İl Müdürü Karadağ, kaçak avcıların tatlı sularda yaşayan balık nesline ve Erzincan'ın biyoçeşitliliğine çok büyük zararlar verdiğini kaydederek, böyle bir duruma göz yummayacaklarının bilinmesini istedi. Sivil ekipler tarafından yapılan denetimlerde serpme, germe, tırıvırı, olta vb birçok avcılık malzemesine el konulduğunu belirten Karadağ, 100 kg'ı canlı olmak üzere 200 kg civarında balığa el koyduklarını söyledi. Canlı ele geçirilen balıkların Fırat nehrine bırakıldığını söyleyen İl Müdürü Karadağ, ölmüş halde bulunan balıkların ise hayır kurumlarına dağıtıldığını kaydetti. Avcıların ekipleri görür görmez tüm malzemelerini bırakarak kaçması nedeniyle idari para cezası uygulanmadığını vurgulayan Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, yakalanan avcıların 923 TL idari para cezasına maruz kalacağını, jandarma teşkilatı ile işbirliği içerisinde bu denetimlerin devam edeceğini söyledi.

1 Temmuz'a kadar içsularda avlanma yasağının süreceğini kaydeden İl Müdürü Karadağ, avcıların bu tarihe kadar sabırlı olmaları gerektiğini söyledi. İçinde bulunduğumuz dönemin balıklar için yavrulama dönemi olduğunu kaydeden Karadağ, sahip olduğumuz kaynakların korunması için vatandaşların da duyarlı olmalarının şart olduğunu söyledi. Diğer önemli bir konunun da tüm yıl boyunca yasak olan tırı vırı kullanımı olduğunu söyleyen İl Müdürü Erdem Karadağ, tırı vırı denilen av aletinin hem satışının hem de kullanımının yasak olduğunu belirtti.