Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, 2 ay içinde EBK mağazalarında balık satışına başlanacağını bildirdi.


     TBMM KİT Komisyonunda, EBK'nın 2009 yılı hesapları görüşüldü. Görüşmenin başında Genel Müdür Ulubaş, kurumun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

     Ulubaş, EBK'nın 1952 yılında kurulduğunu, 1992 yılında özelleştirme kapsamına alındığını ve 13 yıl özelleştirme kapsamında kaldıktan sonra 2005'te eski statüsüne kavuşturulduğunu anlattı. Özelleştirme sürecinde kuruma ait işyerlerinin bir kısmının satıldığını, kapatıldığını ve bedelsiz olarak çeşitli kurumlara devredildiğini ifade eden Ulubaş, bugün itibariyle Genel Müdürlüğün Adana, Ağrı, Bingöl, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Sakarya, Ankara, Van ve Yozgat'ta toplam 10 kombinası ve İstanbul'da da depo müdürlüğünün bulunduğunu söyledi.

     Ulubaş, bu yılın başında 100 adet franchisee (bayilik sistemi) verilmesi kararı alındığını ve bu kapsamda bugüne kadar büyükşehirlerde 56 mağaza açıldığını kaydetti.

     Bekir Ulubaş, milletvekillerinin kurumun adında balığın da yer aldığını ancak faaliyetlerinde bunun görülmediği yönündeki eleştiriyi yanıtladı. Ulubaş, özelleştirme sürecinde Fatsa'daki tesislerin, gemilerin devredildiğini, ancak balık kısmını tekrar devreye sokabilmek için çalışma yürüttüklerini söyledi.

     Ulubaş, "Teknoloji yatırımı yaptık, 2 ay içerisinde önce fileto alabalık ve diğer filetolar da hazırlanıyor, yetki alma süreci devam ediyor. 2 ay içinde mağazalarımızda sunduğumuz 53 kalem malın içinde bir de balık olacak. Bunun içinde donmuş hamsi de yer alacak" dedi.