1 Sogan
2 Çorba Kasigi Margarin
100 gr. Pastirma
8-10 Milföy Hamuru
1 Yumurta Sarisi
Tuz,
Karabiber

Fasülyeleri ayiklayip yikayin ve süzgece alin. Suyu süzülen fasülyeleri önce ikiye sonra dörde bölün. Üzerini örtecek kadar tuzlu suda haslayip suyunu süzün.
Sogani ince ince kiyin margarinle kavurun. Pastirmalari sebze tahtasinda kiyarak kavrulan sogana ilave edip karistirin. Haslanmis fasülye, tuz, karabiber ilave edin. Malzemeleri bir müddet kavurun ve atesten alin.
Milföy hamurunu tezgaha alin. Hamurun iki kenarini ortada 3 parmak yer kalacak sekilde 1 cm eninde kesin. Kestiginiz hamurun alt ve üst parçalarini üst kisimda birbirine yapistirin. Hamurun yan kisimlarini iki taraf da esit olacak sekilde birer parmak genisliginde seritler halinde kesin.
Hamurun orta kismini fasülyeli iç malzeme ile doldurun. Kenardaki seritleri bir sag bir sol olmak üzere üst kisimda kapatin. Bu islemi hamur ve iç malzeme bitinceye kadar sürdürün.
Börekleri yaglanmis firin tepsisine dizin. Üzerlerine yumurta sarisi sürün. 220 derece isitilmis firinda kabarincaya kadar 15-20 dakika pisirin. Sicak servis yapin.