Olgunlaşmamış buğday başağının yakılmasıyla elde edilen firiğin zahmetli yolculuğu başladı.

Güneydoğu çiftçisinin önemli gelir kaynaklarından firiğin yolculuğu, günün erken saatlerinde olgunlaşmamış buğdayın kesilmesiyle başlıyor. Kesilen buğdaylar kuruması için bir süre bekletildikten sonra kümelenerek ateşe veriliyor.

İşçiler, ateş nedeniyle 50 dereceyi aşan bir ortamda ter dökmek zorunda kalıyor. Yakılan firik daha sonra bir yerde toplanarak harmanlanıyor ve makine aracılığıyla taneleri ayıklanıyor. Tarladaki süreci tamamlanan firik torbalara konularak komisyonculara, oradan da yurt içi ve dışına gönderiliyor.

Gaziantep'te Araban Ovası'nda üretim yapan Ali Kandallı yaptığı açıklamada, firiğin "çok zahmetli" bir süreç sonunda elde edildiğini belirtti.

Firiğin kilosunun bu yıl 3 ile 3,5 lira arasında satışa sunulduğunu dile getiren Kandallı, üretim maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Adıyaman'ın Belören beldesinde çiftçilik yapan Nail Çiçek de firiğin üretim ve ihracatının artırılmasının bölge ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi.

Çiçek, firiğin çok zor şartlarda üretildiğini, üreticinin ise bu şartlara rağmen emeğinin karşılığını alamadığını öne sürdü.

"Yüksek diyet life sahip bir ürün"

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram da  Anadolu, Suriye ve Kuzey Afrika ülkelerinde daha çok bilinen firiğin, son yıllarda Fransa gibi özgün ve ünlü mutfaklarda da kullanılmaya başlandığını ifade etti.

Firiğin yüksek diyet life sahip bir ürün olduğunu vurgulayan Bayram, şunları kaydetti:

"Olgunlaşmamış buğdayın yeşil haldeyken yakılması esnasında kendine özgü bir tat oluşmaktadır. Bu da özgün yemeklerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Olgunlaşmamış buğdayda oligosakarit yani fruktozca zengin polimerler bulunmaktadır. Firik, yüksek diyet life sahip bir üründür ve bir antibesin olan fitik asit miktarı da düşüktür. Fonksiyonel gıda olarak sınıflandırılabilen firiğin, bazı çalışmalarda minerallerce yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, diyet lif ve mineral kaynağı olarak rahatlıkla kullanılabilecek bir üründür."

Üretim maliyetlerinin yüksek olduğuna işaret eden Bayram, firiğin özellikle Avrupa ve Uzakdoğu'da Japonya gibi ülkeler için potansiyel bir ihracat kalemi olduğuna dikkati çekti.