Kırmızı et fiyatları Ramazan?a sayılı günler kala vatandaşın cebini yakmaya başladı. Markette ve kasapta bonfilenin kilosu 86,9 lira, yağsız kıyma 48,90 lira, kuşbaşı 48 liraya yükseldi.

Enflasyonu artıran kalemlerin başında gelen gıda fiyatlarına bir darbe de kırmızı etten geldi. Ramazan öncesinde etin kilosu ortalama 5 liralık artışla son bir ayda 24,50 liradan 29,50 liraya kadar yükseldi.

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, ramazan ayının yaklaşmasıyla arz-talep dengesinden doğan bir fiyat değişikliği yaşandığını ifade etti. Geçen hafta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik?e bir yazı göndererek bu konuyu görüşmek istediklerini söylediklerini dile getiren Yücesan, bakanlıktan kendilerine ?bu konuyla ilgilenileceği ve gereken açıklamanın yapılacağı? bilgisinin geldiğini anlattı. Bakan Çelik?in ?450 bin besilik ve yeterince kasaplık canlı hayvan stokunun piyasaya sürüleceğine? dair açıklama yaptığını hatırlatan Yücesan, ?Biz de bakanlığın Et ve Süt Kurumu aracılığıyla piyasaya kırmızı et sürmesini bekliyoruz. Şu anda talepte artış var ama ondan daha fazla olan artış beklentisi...