2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  selcuksen2x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  selcuksen2x çevrimdışı Üyelik tarihi: 20.11.2013 Son online zamanı: 26.03.2021

  Mesajları
  30
  Konuları
  9
  Eklentileri
  4
  Kredisi
  205
  Harcanan
  23
  Kalan
  182

  Standart GC Deney Raporu

  : GC Deney Raporu
  : Word
  : İstanbul Aydın Üniversitesi

  DENEYİN ADI : GAZ KROMATOGRAFİSİ

  Deneyin Amacı;

  Gaz kromatografisi cihazından yararlanarak gıdanın içerisindeki organik maddelerin kalitatif ve kantitatif analizini yapmak.
  1.Giriş
  1.1.Genel kromatografi mantığı
  Bir hareketli faz ve bir sabit fazdan oluşan farklı maddelerin farklı alıkonma sürelerine göre kalitatif ya da kantitatif analiz yapma imkanı sunan analitik yönteme kromatografi denir. Kromatografi, cihaza verilen numunenin hareketli faz ile kolon denilen sabit faza ilerletilerek burada fiziksel etkileşimle farklı tutunma sürelerine göre ayrımın yapıldığı sistemdir.(1)
  1.2.Gaz Kromatografisi
  Bir karisimda gaz halinde bulunan veya kolayca buharlastirilabilen bilesenlerin birbirinden ayrilmasi amaciyla gaz kromatografisi yöntemi kullanilir. Bu yöntemde ayrilma, bilesenlerin farkli kati yüzeylerdeki farkli adsorpsiyon ilgilerine göre gerçeklesir. Numunede bulunan bilesenler bir cihazla spektrum haline getirilir ve bu spetrumda bulunan her pik ayri bir bileseni gösterir.

  Gaz kromatografisi yönteminde kolonlar 2-10 mm iç çapinda ve 1-5 m boyundadir. Fakat inert bir kati dolgu maddesi üzerine uçucu olmayan bir sivi kaplanmasi yerine, bu sivi filminin dogrudan ince bir cam veya silika kapiler borunun iç yüzeyine tutundurulmasi ile 0.2-0.5 mm iç çapinda ve 10-50 m gibi çok uzun kapiler kolonlarin kullanilmasi mümkün olabilir. Bu nedenle kapiler kolonlarin verimliligi ve ayiriciligi, dolgulu kolonlara oranla çok daha iyidir.

  Kullanilan cihazlarda, kolondan önce örnek maddesinin buharlastirilmasi için isitilan bir bölme veya kati örneklerin gaz halindeki ürünlere dönüstürülmesi için bir piroliz bölmesi vardir. Kolon, sicakligi ayarlanabilen veya programlanabilen bir firina yerlestirilir.
  Sivi örnekler, bir enjektör yardimiyla cihazin giris kismina verilir. Kolon çikisina yerlestirilen uygun bir dedektörle izlenen sinyal, gerektiginde uygun bir dedektörle integre edilir. Yöntemde en yaygin olarak kullanilan dedektör türü, isisal gaz iletkenligi ilkesinden yararlanilarak gelistirilen isisal iletkenlik dedektörüdür. Seçici olmayan, yani her tür örnege uygulanabilen bu dedektörler, özellikle kapiler kolonlarin kullanilmaya baslamasindan sonra yerlerini daha duyarli dedektörlere birakmislardir. Bu tür dedektörlerden birisi olan elektron yakalama dedektöründe kolondan çikan gazlar beta isimasina maruz birakilir. Beta tanecikleri ile yani yüksek enerjili elektronlarla çarpisan moleküller iyonlasirlar ve bir elektron akimi olustururlar. Isisal iletkenlik dedektörüne oranla 100 kat daha duyarli olan elektron yakalama dedektörleri, doymus hidrokarbonlara karsi duyarli degildirler. Alev iyonlasma dedektörü adiyla bilinen bir baska tür dedektörde ise kolondan çikan gazlar, hidrojen- oksijen gazlari ile karistirilir ve yakilir. Olusan pozitif yüklü iyonlar daha negatif bir elektroda dogru çekilerek elektrik akimi olustururlar. Alev iyonlasma dedektörü de seçimli bir dedektör olup N2, O2, CO2 gibi alevde iyonlasmayan moleküllere karsi duyarli degildir. Bu dedektörle hemen hemen ayni ilkeye dayanarak çalisan ve özellikle kükürt ve fosfor atomlari içeren moleküllere karsi duyarli olan alev fotometresi dedektöründe, kükürtün 394 nm'de, fosforun ise 526 nm'de yaydigi isima ölçülür.
  Tetraalkilli kursun ve kalay bilesikleri gibi çogu organometalik bilesikler uçucudurlar ve GC'de kolayca ayrilirlar. Diger organometalik türler, örnegin di- ve trialkilkursun, di- ve trialkilkalay gibi iyonik organometallerin GC kolonundan ayrilabilmesi için bunlari türevlendirme yöntemi ile uçucu türlerine dönüstürmek gerekir.(2)


       Dosya Şifresi : www.forumfood.net
   (Şifre alanına linki yazın. Link şifredir!)
   Dosya Boyutu : 570.5 KB (Kilobyte)
   İndirme Sayısı : 10 Kez

  Konu Çiğdem Coşkun tarafından (27.10.2014 Saat 09:37 ) değiştirilmiştir.
  Bir insanı diz çöktüren hiçbir şeyden HOŞLANMIYORUM!!!

 2. #2
  selcuksen2x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  selcuksen2x çevrimdışı Üyelik tarihi: 20.11.2013 Son online zamanı: 26.03.2021

  Mesajları
  30
  Konuları
  9
  Eklentileri
  4
  Kredisi
  205
  Harcanan
  23
  Kalan
  182
  ..........

  Konu selcuksen2x tarafından (27.10.2014 Saat 18:00 ) değiştirilmiştir.
  Bir insanı diz çöktüren hiçbir şeyden HOŞLANMIYORUM!!!

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Karbonhidrat Deney Raporu
  Ders Ödev ve Raporları, Staj Raporları forum içinde, yazan niladanır
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 19.01.2015, 06:50
 2. Homojenizasyon Deney Raporu
  Fiziksel Analizler forum içinde, yazan 001
  Yorum: 7
  Son Mesaj: 24.11.2014, 13:09
 3. Karbonhidrat Deney Raporu
  Kimyasal Analizler forum içinde, yazan selcuksen2x
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 08.10.2014, 21:49
 4. Edirne Yağ Sanayi Staj Raporu, Beer-Lambert Deney Raporu
  Ders Ödev ve Raporları, Staj Raporları forum içinde, yazan p_ozn
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 02.03.2012, 23:36
 5. freezing deney raporu
  Üretimde Kullanılan Prosesler forum içinde, yazan ezgi1313
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 04.12.2011, 00:11

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed