Okulların açıldığı şu günlerde, çocukların sağlıklı beslenmeleri için süt, günlük diyetlerinde mutlaka yer alması gerekiyor. Uzmanlar tarafından çocuklarının sağlığından ve beslenmesinden ödün vermek istemeyen ebeveynlere günlük ya da UHT süt tavsiye ediyor.

Tüm dünyada süt ve süt ürünlerinin tüketimini teşvik etmek amacıyla ilan edilen 27 Eylül Dünya Okul Sütü Günü vesilesiyle uzmanlar, okulların açıldığı, beslenme çantalarının özenle hazırlandığı bu dönemde, sağlıklı beslenmek için, her gün süt içilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Çocukların büyüme ve gelişmesi için en temel besin olan kalsiyum kaynağı süt ve süt ürünlerinin yetersiz alımında kemik erimesi, kemik ve diş gelişiminde sıkıntılar, göz sağlığında bozulmalar, bağışıklık sisteminde zayıflama, sinir ve sindirim sisteminde düzensizlikler meydana gelebiliyor.

Dünya genelinde süt ve süt ürünlerinin tüketim verilerine bakıldığında, kişi başına düşen süt ve süt ürünleri tüketiminin gelişmiş ülkelerde daha yüksek olduğu görülüyor. Ancak gelişmekte olan ülkelerde de tüketim her geçen yıl artıyor ve 1960'lardan bu yana gelişmekte olan ülkelerde kişi başına düşen süt tüketiminin neredeyse iki katına çıkması dikkat çekiyor. (Euromonitor Dairy Report)


Açık süt yerine markalı sütleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz?
Uzmanlar, zararlı bakterilerden arındırılmış güvenli sütün ön koşulunun sağlıklı hayvanlar olduğuna dikkat çekiyor. Sütün besin değerini kaybetmeden sofralara ulaşması için öncelikle sağlık kontrolü yapılan hayvanlar ve veteriner hekim kontrolünde olan süt sığırlarından sağılması gerekiyor. Ancak bu da tek başına yeterli değil, özenle kontrol edilen sütlerin, hızla 4 dereceye soğutulup, özel tankerlerle ve soğuk zincirde, tazeliğini koruyarak üretim tesislerine ulaştırılması gerekiyor.Sütaş'la Çiftlikten Sofralara Uzanan Güvence
Bugün Türkiye'de her gün 4 milyon Sütaş paketi açılıyor, her 10 sofranın 8'inde bir Sütaş ürünü bulunuyor. Gıda güvenliği uygulamalarının gerekliliklerini yerine getirmenin ötesinde süte aşkla yaklaşan ve sütün iyiliğini ve bereketini yaymayı görev edinen Sütaş 40 yılı aşkın süredir sadece sütçülük yapıyor. Sütaş, ustalık, uzmanlık ve sorumlulukla, sütün çiftlikten sofralara ulaşan yolculuğunun her adımını denetliyor. İyi bakılan ineklerden alınan sağlıklı sütleri, doğallığına ve özüne zarar vermeden, besin değerini koruyarak süt ve süt ürünlerine dönüştürüyor ve soğuk zinciri koruyarak satış noktalarına ulaştırıyor. "Çiftlikten Sofralara" adını verdiği bu iş modeliyle doğal lezzetini güvence altına alıyor.