Türkiye süs bitkisi ihtiyacını karşılayabilmek için yurtdışından her yıl 30 bin ton civarında torf ithalatı yapmaktadır. Hayata geçecek projeyle artık bu ihtiyacını karşılayabilecek. Sakarya Ziraat Odası önderliğinde hazırlanan...

Türkiye, süs bitkisi ihtiyacını karşılayabilmek için yurt dışından her yıl 30 bin ton civarında torf ithalatı yapmaktadır. Hayata geçecek projeyle artık bu ihtiyacını karşılayabilecek.

Sakarya Ziraat Odası
önderliğinde hazırlanan proje kapsamında, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü'nde hasat artıkları ve hayvansal gübrelerin karışımıyla süs bitkileri için saksı toprağı üretileceği bilgisi verildi. Ayrıca projenin ana maddesini fındık çotanağının oluşturulacağı bilgisi de paylaşıldı.

Torfa alternatif oluşturacak saksı toprağı projesi için çalışma başlatıldı. Proje kapsamında, fındık çotanağı, mısır samanı, süpürge otu, çeltik kavuzu, çim biçme atıkları, ay çiçeği atıkları gibi her türlü bitkisel hasat atığı ve artığı saksı toprağı geliştirmek için kullanılacak. Tarımsal atıklar hayvansal gübrelerle karıştırılarak kullanıma hazır, bitki büyütme performansı yüksek saksı toprağı elde edilecek.Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, projenin çevre kirliliğine neden olan tarımsal atıkları ekonomiye kazandırılacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu: "Tarımsal atıkları dış mekan süs bitkisi üretiminde kullanacağız. Hem doğayı kirletmeyeceğiz. Hem de geri dönüşüm sağlayacağız. Projenin maliyeti 14 bin lira. Çalışmada atıkların karakteristlik özellikleri belirlenecek. Bu kapsamda süs bitkisi üreticileri saksılı bitki yetiştirme ortamı hazırlama konusunda üniversitede eğitim alacak. Saksı toprağı konusunda el kitabı basılacak." diye konuştu.

Projenin yürütücülüğünü yapan Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof.Dr. Saim Özdemir bu yöndeki çalışmalarının devam edeceği bilgisini paylaşarak konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Saksı toprağı projemizin ana bileşeni saksı yetiştirme ortamı olmaya çok müsait olan ülkemize özgü ürün fındık çotanağı olacak. Diğer tarımsal atıklar ve hayvansal gübreler de buna eklenip harmanlanarak fiziksel karakter oluşturma ve gübre sağlama yönünden ideal saksı toprağı oluşturulacak.

Geliştirilen yetiştirme ortamı hem bitkilere daha fazla su ve gübre sağlayabilecek ve hem de saksıda stabil tutunma ortamı sağlayacak. İlave gübrelemeye gerek kalmayacak. Doğal toprak ve torfa alternatif olabilecek saksı toprağı üretilmiş olacak. Bu sayede toprağımız erozyona uğramayacak, atıklarımız değerlendirilmiş olacak. Alternatif ürün sayesinde yurt dışından torf ithalatı önlenecek. Talep ortadan kalkacak."