Rusya'da gıda fiyatları yaşanan Ukrayna krizi, Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar, petrol fiyatlarındaki düşüş ve rublede devalüasyon sebebi ile yükseldi.

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev Ocak sonu itibari ile yıllık bazda enflasyon rakamlarının yüzde 13 olmasını beklediklerini açıkladı. Bakanın açıklamasına göre, ilk çeyrekte ise enflasyon yüzde 16?lara yükselecek. Enflasyondaki artışın sebebi olarak gıda fiyatlarında batılı ülkeler kaynaklı yükseliş, faiz oranlarındaki artış ve bunlar kaynaklı piyasa paniği gösteriliyor.

Rusya Başsavcılığı ülke genelinde denetimlere yapıyor. Özellikle ülke genelinde zincir mağazalarda denetim yapıldığını belirten Başsavcılık Sözcüsü Marina Gridneva, et, balık, süt ve patates gibi birçok kalem üründe fiyatları incelediklerinde %10-50 oranında artış gördüklerini dile getirdi.

Rusya'da 2014 yılında gıda fiyatlarındaki artış %15'i bulmuştu. 2015 için de beklenti yüksek. Rusya yasalarına göre hükümet sosyal ürünlerde bir aylık sürede yüzde 30?un üzerinde artışa müdahalede bulunabiliyor.