Yılda israf edilen 1,3 milyar ton gıdanın hepsi değil dörtte biri aç insanlara ulaştırılabilse ölümler olmayacak..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz tasarruf ettikçe zenginleşen, zenginleştikçe tasarrufu artan bir millet olmak zorundayız'' dedi. Erdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, ''Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası''nın başlaması dolayısıyla TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen törendeki konuşmasında, anlamlı ve son derece önemli kampanyayı düzenleyenlere teşekkür etti.

Kampanyada başarıya ulaşılması, hayırlı sonuçların elde edilmesinin zengin ve yoksul herkes için önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''İnsanımızın en temel gıda maddesi olan ekmek zengin sofrasının da yoksul sofrasının da vazgeçilmez baş tacıdır'' diye konuştu. ''Bizler ekmeği kutsal sayan, ekmeği yüksek bir değer olarak kabul eden hatta 'nimet' kelimesiyle en fazla da ekmeği kast eden bir kültürün mensuplarıyız'' diyen Erdoğan, ekmeğin, alın terinin, paylaşmanın, bereketin sembolü olduğunu söyledi.

Erdoğan, şunları konuştu: ''Bizim kültürümüzde, bizim medeniyetimizde, bizim aile yaşantımızda bırakınız çöpe, çöplüğe atmayı yerde görülse ekmek alınır, öpülür ve hatta baştan yüksekte bir yere kurda kuşa nimet olması için konulur. Ekmeği bizim için değerli kılan, mübarek ve kutsal kılan unsur onun bir gıda maddesi olmasından öte, ta Hazreti Adem'den bugüne ulaşmış en temel yaşam kaynaklarımızdan olmasıdır. Onun için bizim ecdadımız zengin de olsa, yoksul da olsa ekmeğe sadece bir sarf malzemesi, bir gıda maddesi olarak değil, bir nimet olarak bakmış ve ona her türlü saygıyı, hürmeti göstermiştir."

"YILDA 10 MİLYON İNSAN AÇLIKTAN HAYATINI KAYBEDİYOR"

Zenginleştikçe israfı artan bir yaşam tarzının 'bizim yaşam tarzımız olamayacağını' belirten Başbakan Erdoğan, ''Biz tasarruf ettikçe zenginleşen, zenginleştikçe tasarrufu artan bir ülke, böyle bir millet olmak zorundayız'' diye konuştu. Şu anda dünyada yılda 870 milyon insanın yani dünya nüfusunun yüzde 12,5'inin yetersiz beslendiğine dikkati çeken Erdoğan, ''Yılda 10 milyon insan açlık ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybediyor. Bu çok acı bir tablo. Ama bu tabloyu çok daha acı hale getiren bir başka gerçek var. Dünyada yılda 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor'' dedi.

Bu israfın ekonomik değerinin bir trilyon dolar olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: ''Yani bir yanda yılda on milyon kişi açlık ve yetersiz beslenmeden ölüyor diğer tarafta 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Yılda israf edilen 1,3 milyar ton gıdanın hepsi değil dörtte biri aç insanlara ulaştırılabilse bu ölümler olmayacak ama maalesef ulaşmıyor, ulaşamıyor. Avrupa ve Kuzey Amerika'da kişi başı yıllık gıda israfı 115 kilograma kadar çıkıyor. ABD'de yıllık üretilen gıdanın yüzde 40'ı israf ediliyor. Kanada'da yapılan araştırmalara göre yılda 27 milyar dolarlık gıda israf ediliyor. 27 milyar dolar en fakir 32 ülkenin toplam milli gelirine denk. AB içinde aynı şekilde yıllık 20 milyar dolara yakın gıda israf ediliyor. Bunlar gerçekten çok vahim rakamlar.''

"SEFALETİ, AÇLIĞI GÖRDÜK"

Geçen hafta Gabon, Nijer ve Senegal'e gittiğini, oralarda halkın arasına karıştığını hatırlatan Erdoğan, ''Oradaki sefaleti gördük, açlığı gördük, fakirliği gördük. Bunlardan sadece cüzi bir kısmı oralara ulaşsa oraları ihya eder ve o insanlar o sefalet içinde yaşamazlar ve kendilerini bulurlar. Ama ne yazık ki bu israf anlayışı, tasarrufa dönüşmüyor ve buralara da ulaşmıyor'' diye konuştu.

''Zaten böyle bir şeyi düşünmek gibi bir durum söz konusu da değil'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: ''Ancak bu geliyor Türkiye'ye, Türk insanına düşüyor. Bunu bizim başarmamız lazım, bu adımı bizim atmamız lazım. Öyleyse biz bu kampanyayı çok büyük bir özenle, önemle ele almamız lazım. Bir tarafta yiyecek bir dilim ekmek bulamayan yığınlar diğer tarafta ise tıka basa doyan, yemediğini de çöpe atan bir kitle var. Hani Tevfik Fikret'in var ya, 'Yiyin efendiler yiyin' diyor. 'Aksırıncaya, tıksırıncaya, patlayıncaya kadar yiyin' diyor ya. İşte maalesef böyle bir güruh var. Bu sürdürülebilir bir tablo değildir, bu adil bir tablo değildir, bu kalkınma ya da refah da değildir. Bu hırstır, tamahtır, açgözlülüktür. İşte yaşanan ekonomik krizlerin, çöküşlerin, savaş ve çatışmaların altında da bu adaletsizlik vardır.''

"EKMEK TÜKETİMİ AZALIYOR AMA..."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekmek israfının karşılığı olan 1,5 milyar lira ile 162 bin asgari ücretliye maaş ödenebileceğini, 500 okul, 500 yurt ya da 500 kilometre bölünmüş yol yapılabileceğini belirterek, ''Milletçe bir öz eleştiri yapmak durumundayız, ekmeği alırken, ekmeği bölerken, ekmeği sofrada, masada öylece bırakırken artık bir değil, bin defa düşünmek zorundayız'' dedi.

İktidarda oldukları 10 senede tasarrufun çok büyük faydalarını gördüklerini, tasarruf edilmesi gerek çok ciddi kalemler, başlıklar bulunduğunu belirten Erdoğan, son Bakanlar Kurulu toplantısında Türkiye'de kamu ve kuruluşlarının gayrimenkullerin israfı konusu üzerinde önemle durduklarını bildirdi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının sosyal tesis adı altında gayrimenkul israfı yaptıklarını ifade eden Erdoğan, ''Buralarda da çok ciddi israf var, neden? Senede 1 ay gidecekler veya 2 ay gidecekler, oralarda kamp yapacaklar, ondan sonra ne olacak? Ondan sonra 10 ay buraları çıplak, çürümeye yüz tutacak. Neymiş? 'Kamu mensuplarının oralarda yazın tatillerinin geçirmesine fırsat vermek' illa devlet böyle bir şey yapacaksa belli otellerle anlaşırsın, yazın giderler oralarda tatillerini yaparlar. İşin sevki idaresi budur, anlayış budur ama bu tür anlayışlar bize maalesef yerleşmiyor'' dedi.

Somali'den Myanmar'a, Haiti'den Nijer'e kadar dünya üzerinde ulaştıkları her yerde bu tür yanlışları ve bunları düzeltme yönündeki çabaları muhataplarına anlattıklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''Şunu da burada samimiyetle ifade etmek durumundayım; her ne kadar bu tablo çok vahim olmasa da artan zenginlikle birlikte Türkiye'de de israfın boyutları hiç arzu etmediğimiz seviyede büyüyor. Bu israfı daha fazla büyümeden önleyebilmek için çabalarımızı sürdürüyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) israf konusunda son derece anlamlı bir araştırma yaptığını, Türkiye'deki durumu ortaya koyduğunu belirterek, şöyle konuştu: ''Bu araştırmadan bazı önemli detayları sizlere açıklamak istiyorum. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin yaptırdığı araştırmasına göre; Türkiye'de günde 25 bin 300 ton ekmek üretiliyor, yıllık ekmek üretimi ise 9,2 milyon ton, 250 gramlık standart ekmek büyüklüğü dikkate alındığında günde 101 milyon, yılda ise 37 milyar adet ekmek üretimi gerçekleşiyor. Bir yılda üretilen ekmeğin parasal karşılığı 26 milyar lira, yani bunu eski rakama vuracak olursak 26 katrilyon. Tüketime baktığımız da günde 24 bin, yılda 8,7 milyon ton, yani günde 95 milyon, yılda ise 35 milyar adet ekmek tüketiliyor. Bunun da parasal karşılığı 24,3 milyar lira, buradan israfın boyutu ortaya çıkıyor. Ülkemizde günde bin 500 ton, yılda 550 bin ton ekmek israf ediliyor, çöpe atılıyor. Adet olarak günde 6 milyon adet, yılda 2 milyar adet ekmek maalesef çöpe gidiyor. Bu israfın ekonomik büyüklüğü ise yıllık 1,5 milyar lira, eski rakam 1,5 katrilyon. Araştırmada ekmeğin nerelerde israf edildiği de ölçüldü. Evlerde alınan ekmeğin yüzde 2,9'u israf ediliyor, lokanta, otel ve benzeri yerlerde alınan ekmeğin yüzde 3'ü israf ediliyor, öğrenci yemekhanelerinde ise israf oranı maalesef yüzde 7'ye kadar yükseliyor. Zenginleşme israfı artırıyor, zenginleşen ülkelerde ekmek çeşitliliği artıyor, ekmek tüketimi azalıyor ama ekmek israfı büyüyor.''

Başbakan Erdoğan, bugün başlatılan kampanyayı çok önemsediğini vurgulayarak, kampanyanın ciddiyetle, kararlılıkla takip edilmesi ve yürütülmesi gerektiğine işaret etti. Erdoğan, ''Aziz milletimizden, vatandaşlarımızdan tüm kurumlarımızdan bu konuda daha duyarlı olmalarını ayrıca rica ediyorum. Zira biz büyüdükçe dejenere olan, bozulan, zenginleştikçe özünden, ruh kökünden uzaklaşan bir millet olamayız, olmamalıyız'' dedi. Başbakan Erdoğan, ''Allah hiçbirimizi bir dilim kuru ekmeğe muhtaç etmesin'' diyerek konuşmasını bitirdi"