Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

 1. #1
  Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15 Nov 07
  Yaş
  32

  Mesajları
  845
  Konuları
  161
  Eklentileri
  37
  Kredisi
  1956
  Harcanan
  0
  Kalan
  1956

  Standart Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

  "TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak imzaladığımız protokolün 3. maddesinde "ilgili mevzuata göre İstihdamı Zorunlu Personel‘in tek işyerine bakma zorunluluğu olan durumlarda, taban ücreti kamu sektöründe çalışan 8/1 derecesindeki mühendisin maaşına eşit olacak" denilmektedir.

  Protokolün bu maddesine istinaden 01.01.2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2012 yılı birinci yarısında İstihdamı Zorunlu Personel unvanı ile tam zamanlı olarak çalışacak olan üyelerimiz için aylık taban ücreti net 2.500,00 TL (İki Bin Beş Yüz Türk Lirası) olarak tespit edilmiştir."


  2130'u alamıyorken 2500 tlyi nasıl alacağız. Sözleşmeye imza atıyorlar ama sözünde durmuyor iş verenler. Buna nasıl bir çözüm getirmeliyiz? Bizi çalıştırmaya mecburlar kimse düşük ücretleri kabul etmezse mecbur 2500 tl verirler diye düşünüyorum ama kabul edenler çıktıgı için bu böyle olmuyor Yasal hakkımızı kullanıp şikayet edersek bu işverenleri sonuç ne olur?

  Livesu bunu beğendi.

  •    Alt 06-02-2007'den beri

   Advertising

   advertising
   Mesajları
   1
   Konuları
   0
   Eklentileri
   0

     
    

 2. #2
  Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Oct 08
  Yaş
  32

  Mesajları
  568
  Konuları
  116
  Eklentileri
  23
  Kredisi
  1193
  Harcanan
  0
  Kalan
  1193

  Standart Cevap: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

  Kesinlikle katılıyorum. bu işin bir takibi yok. ama olmalı. devletin böyle bir organı yok mudur ? varsa neden bu durumdayız. yoksa neden yok !!! böyle bir saçmalık olabilir mi ? 800 e çalışanda var 1000 e çalışanda var 1400 e çalışanda var 1600 e çalışanda var 1800 e çalışanda var 2000 e de var 2500 üstü pek nadir oluyor... Allah'tan taban ücret yani tavan olsaydı halimiz ne olurdu belki aylık 500 lira alırdık !!!


  YAZIKLAR OLSUN ...  Ümit ÖZTEK
  Food Engineer
  Gıda Mühendisi

 3. #3
  Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09 Oct 08
  Yaş
  32

  Mesajları
  568
  Konuları
  116
  Eklentileri
  23
  Kredisi
  1193
  Harcanan
  0
  Kalan
  1193

  Standart Cevap: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

  Dipnot: 800 veya 1000 lira gibi komik rakamları kabul eden meslektaşlarımızada diyecek bişey bulamıyorum...  Ümit ÖZTEK
  Food Engineer
  Gıda Mühendisi

 4. #4
  KURUCU Sinan COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06 Feb 07
  Yaş
  38

  Mesajları
  2238
  Konuları
  195
  Eklentileri
  51
  Kredisi
  2742
  Harcanan
  0
  Kalan
  2742

  Standart Cevap: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

  Yasal hakkımızı kullanıp şikayet edersek bu işverenleri, sonuç ne olur?
  Herhalde kovulursun İşveren için yeni mühendis arayışı olur. Sana tazminat ödeyecekse bunu, yeni alacağı mühendisin maaşıyla denkleştirir...

  Bu durum 3-5 (hadi abartayım 6 ) mühendisin ayaklanması ile olacak bir durum değil. Şimdi "Herkes aynı düşünceye sahip, herkes birşeyler olsun istiyor" diyeceksin belki ama işte biz bu durum yüzünden kaybediyoruz. Sadece olsun isteyen kişiler onlar, olması için ayaklanacak kişiler değil. Herkes istiyor ama kimse taşın altına sokmuyor elini..
  Bu iş için bir yere varmak istiyorsak bireysel etkinlikten ziyade genel olarak bir şeyler yapılmalı. Aksi taktirde herzaman kaybeden taraf olarak kalırız...

  Belki yakında yapılır.. Neden olmasın
  - -

 5. #5
  Yeni Üye #vildan# - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07 Oct 10

  Mesajları
  73
  Konuları
  24
  Eklentileri
  12
  Kredisi
  605
  Harcanan
  0
  Kalan
  605

  Standart Cevap: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

  ayaklanmak demek illa istifa edip taban fiyatı vermeden çalışmam demek mi sizce?

  İnsanların ne şartlarda okuduğunu, aileye yük olmamak için gelen ilk işe atladığına tanık oldum ben.

  Yeni mezun biri olarak konuşayım. 2011 temmuzda okul bitti, ramazan var diye iş arayışına girmedim. işsiz olduğum o bir ay boyunca karşılaştığım herkes "o kadar okudun yazık annenin babanın emeğine, bak işsizsin, gıda mühendisi olacak ne var dı? başka bölüm yok muydu? öğretmenlil yazsaydın, matematik bölümü falan yazsaydın dersanede çalışırdın" gözüyle bakarken, ben nasıl yok ben taban ücret için bekleyeceğim anne, bab deseydim. bana 900e çalışmayın cümlesi ütopik geliyor. o zaman taban ücretin üzerinde alan sevgili meslektaşlarımız bu işe bir el atın zahmet olmazsa. destekleyin mezunları ki onlar da her söylenene kabul demesinler. Eğitin, öğretin işverenin gıda mühendisine muhtaç olduğunu söyleyin. Maddi destek demiyorum ama manevi desteğinizi esirgemeyin.

  yaşadığım bir anıyı anlatayım. iş görüşmesine gittim. ilk iş görüşmem bir süt işletmesi,bölgesel çalışıyor. ilk görüşmeyi geçtim. mesleki bilgim için gıda mühendisi ile görüştürmek istediler adam bir geldi. yok sen bu işi yapamazsın, fazla naziksin. 1 yıla işi bırakırsın sen. yüzüme söylediği cümleler bunlar. sana en fazla 900 verdiririm dedi bana. bende ona kaç para aldığını sordum ve ben bu işletmenin herşeyiyim, beyniyim. ama seni bir makinanın başına dikicem. ona da dayanacağını pek sanmıyorum ama dedi bana. bende arkama bakmadan çıktım ve gittim.

  şimdi buyurun bakalım. sesimizi kendi içimizde duyuramamışız daha. 15 iş görüşmesine falan gittim ve görüştüğüm mühendislerin 10u böyle düşünüyordu. destek olacağına köstek oluyor.

  bu zihniyetteki insanlar varken işi kabul etmemek, şemsiye açmadan ıslanmamayı ummak gibi birşey. bence önce bir eylem, bir yürüyüş v.b yapılmalı. önce ses duyurulmalı. insanlar mağduriyetini anlatmalı. basın işin içine girmeli ki bunu da sevgili odamız yapmalı. arkamızda olduğunu hissettirmeli.
  Livesu, ncyktl, selcuksen2x ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 6. #6
  Yüksek Lisans Üye hi_axy07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28 Sep 08

  Mesajları
  572
  Konuları
  104
  Eklentileri
  21
  Kredisi
  1101
  Harcanan
  0
  Kalan
  1101

  Standart Cevap: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

  BU HABERİ EMİNİM ÇOĞUMUZ GÖRMÜŞÜZDÜR.
  İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DURUMU ARKADAŞIMIZ ÇOOOK GÜZEL ÖZETLEMİŞ..
  Diplomamı uzun süredir kullanamadığım için ve kendime başka bir meslek bulduğum için satışa çıkarmış bulunmaktayım. Diplomama fotoğrafta gözüktüğü gibi tertemiz ,yıpranmamış ve orijinal hologramlı bir diploma olup piyasada alınabilecek ,en iyi üniversitelerin vermiş olduğu Gıda Mühendisi diplomasadır.
  Türkiye koşullarında bu diploma'nın geçerliliği kalmadığı için çok düşük bir fiyata, sadece ama sadece 1TL'ye satıyorum.


  Ürün Özellikleri :


  Bu diploma ile Özel sektörde çalışmak isterseniz uzun bir süre asgari ücretle (701,1TL) çalışmak zorundasınız. Her ne kadar Gıda Mühendisleri odası asgari gıda mühendisi ücretinin 2500TL civarı bir rakam olduğunu söylesede sakın ola inamayın. Kimse o parayı size vermez çünkü aldığınız maaşı denetleyen yasal bir düzenleme yok.


  Bu diploma ile devlette Gıda mühendisi olarak çalışmanız için KPSS'de çok ama çok yüksek puan (87-100) almanız gerekir. KPSS atama puanları, öyle ziraat mühendislerinin ve veterinerlerinki gibi 50 -60 puanlara düşmez çünkü ; Gıda, Tarım veHayvancılık Bakanı kendini ziraat mühendisliği ve meslektaşları olan veterinerlere adamış olan bir bakandır.Bakanımız: Türkiye'de Gıda Mühendisliği Fakültesinin olduğundan haberi olmayan ya da görmemezlikten gelen gelmiş geçmiş , eşi nadir bulunan bakanlardandır.


  Bu diplama ile kariyer yapmayı düşünüyorsanız, yolun başındayken vazgeçin bence çünkü; yaptığınız ve yapacağınız bilimsel araştırmaları hesaba alacak muhatap bulamazsınız.Gıda güvenliği ile ilgili bir televizyon programı olur , veterinerler, ziraat mühendisleri doktorlar, diyetisyenler vs. programa davet edilir Gıda Mühendisleri davet edilmez.Doktorun biri çıkar, süt içmeyin yoğurt yaparken bir tutam toprak kullanmak gerekir der, Gıda mühendislerini hiçe sayar ve ünlü olur ama Gıda mühendisleri odası bu konuda açıklama yapar basından ilgi görmez.


  Ödeme ve Kargo Seçenekleri:


  Ödemeyi zahmet olacak ama 4 parça halinde
  1) Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına
  2) Gıda Mühendisleri Odasına
  3) Doktorlar Programı Kanal D Yapım Yönetmenine
  4) Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesine
  ayrı ayrı 0,25 TL tutarında yatırılması gerekmektedir.


  Kargo Seçenekleri:
  Tüm kargo şirketleriyle anlaşmamız olup ürün fiyatına kargo bedeli dahildir.


  Garanti Şartları:
  Bu ülkede hiçbir mesleğin garantisi olmadığı gibi bu diplomanın garantisi de yoktur.Bu diplomayı alırken gıda mühendisliği, insanoğlu varoldukça gıda tüketildikçe geçerliliği olan bir meslek demişlerdi ama ülkemizdeki insanoğulları bu mesleğe hakkettiği değeri vermediği için geçersiz bir meslek oldu ne yazık ki! Bu nedenlerle diplomama garanti veremem ve geri iade alamam.
  --------------------------------------------------------------------------
  Not: Diploma ilanının ilk gününde 2444 ziyaretci sayısına ulaşması nedeniyle ; mesajımın bir çok insana ulaştığını tahmin ediyorum.
  Bu ilanı anlayana sirvisinek saz anlamayana davul zurna az! 7. #7
  Onursal Üye Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15 Nov 07
  Yaş
  32

  Mesajları
  845
  Konuları
  161
  Eklentileri
  37
  Kredisi
  1956
  Harcanan
  0
  Kalan
  1956

  Standart Cevap: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

  Bu taban ücret mevzusunun denetlenmesi için çalışmalar yapılmalı. Vermeyenlere yaptırımlar olmalı devlet ve oda tarafından.. Dediğiniz gibi 5 - 10 kişinin çırpınmasıyla olcak şeyler deil. E herkeste bir olamayacağına göre bunun tek yolu oda ve devletten geçer.
  Ya uygulansın ya da hiç konulmasın bu taban ücret.. Laf olsun diye 2500 tl alacağıma imza atmak istemiyorum benn hiç olmasın daha iyi....

 8. #8
  Onursal Üye gülşah_8484 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15 May 08
  Yaş
  35

  Mesajları
  200
  Konuları
  35
  Eklentileri
  5
  Kredisi
  273
  Harcanan
  0
  Kalan
  273

  Standart Cevap: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

  yazılanları okudum hepsi gerçekten ortak hislere hitap ediyor. ortak kanı değerimizin anlaşılmaması. yapılması gereken ise devletin destek çıkması falan.. bence de öyle. burda yazıp çiziyoruz ama, nasıl olacak arkadaşlar? meydanlara inip protesto etmekle ancak kendi emeğimizi ve vaktimizi harcıyoruz. gazetelere ilan da çıktı harika.. ama sonuç yok.. devlet bizim sesimizi duymak istemiyor, duyuyor ama sağıra yatıyor. varız ama yokuz. değerimizin anlaşılması, odanın verdiği parayı almamız için bakanımız illa bir Gıda Mühendisi mi olmalı...
  geçen sene bulunduğum yerden bir beyefendi aradı, Gülşah Hn. oğlum sınava girdi mühendislik istiyor, sizinle görüşmek istiyoruz fikrinizi almak istiyoruz dedi. tabii dedim buyurun gelin. neyse geldiler baba oğul, çocuk gıda müh mü olsam, yanlış hatırlamıyorsam diyetisyen mi dedi. hiç tereddütsüz diyetisyenliği seçmesini söyledim. değeri anlaşılmamış bir meslek, kendini yakarsın dedim.. çok utandım ama, bir o kadar üzüldüm ama dürüst olmam gerekiyordu, hala tv programlarına bizi değil de başka meslek dallarını çıkarıyorlarsa, bence geleceğini karartmasına hiç gerek yoktu....
  neyse, sonuç olarak değerimiz anlaşılmıyor, ama ümidimi yitirmek istemiyorum...

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  03 Apr 12

  Mesajları
  1
  Konuları
  0
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5

  Standart Cevap: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

  Arkadaşlar,
  Bu konuda yasal olarak haklarımız mevcut. Birinci hakkınız noter oneylı sözleşmenizdir. Zaten gıda mühendisleri odası sözleşme olmadan onay belgesi vermiyor. Sözleşmeyi 2500 TL yapıp maaşınızı düşük veren işyerini hiç kafanıza takmayın, girin 3-5 yıl çalışın. Ayrıldığınızda alacak davası açıp geriye dönük bütün alacağınızı faizi ile birlikte tahsil edersiniz.
  Konu erenuz tarafından (03-04-2012 Saat 11:00 ) değiştirilmiştir.

 10. #10
  Onursal Üye mutlu_571 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Jun 08
  Yaş
  38

  Mesajları
  740
  Konuları
  77
  Eklentileri
  38
  Kredisi
  2100
  Harcanan
  0
  Kalan
  2100

  Standart Cevap: Gıda Mühendisi Taban Maaşı 2500 tl !

  Alıntı erenuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşlar,
  Bu konuda yasal olarak haklarımız mevcut. Birinci hakkınız noter oneylı sözleşmenizdir. Zaten gıda mühendisleri odası sözleşme olmadan onay belgesi vermiyor. Sözleşmeyi 2500 TL yapıp maaşınızı düşük veren işyerini hiç kafanıza takmayın, girin 3-5 yıl çalışın. Ayrıldığınızda alacak davası açıp geriye dönük bütün alacağınızı faizi ile birlikte tahsil edersiniz.
  eee sonra nolucak?...
  başka biyerde bi 3-5 yıl daha...
  sonra?..
  bu mudur yani...
  şaban bi filminde ikramiye çıktığında hela yaptırıyordu.. orada meşhur bilaf ediyordu... aklıma o geldi şimdi...
  yani: 3-5 yıl çalıştıktan sonra gelen paranın içine ......, buyrun arkadaşlar birlikte ......
  HİÇBİRŞEY TESADÜF DEĞİLDİR.

  Yine dağların sevdası düştü yüreğime anne
  Kurşunların sevdası,
  Zulümlerden bıktım usandım
  Yüreğim kanıyor anne,
  Kara bulutlar bir sağanaktır tutturmuş gider
  Dünya zulüm, zulüm kokar anne
  ...

Sayfa 1/2 12 SonSon

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Yorum: 0
  Son Mesaj: 17-05-2010, 13:11
 2. Gıda Mühendisi Maaşı sizce ne kadar olmalı?
  Sektör Ahlakı ve Dayanışması forum içinde, yazan websman
  Yorum: 47
  Son Mesaj: 19-01-2010, 10:29
 3. 2008 yılı Gıda Mühendisliği Bölümü Taban Puanları
  Türkiyede Eğitim forum içinde, yazan Didem SALİCİK
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 14-08-2009, 13:30
 4. gıda teknikeri maaşı hakkında soru
  Diğer Sorunlar Üzerine Destek forum içinde, yazan jolly_26
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 18-07-2008, 11:38
 5. 2500 ATATÜRK Resmi ile yapılan eser
  ATATÜRK Köşesi forum içinde, yazan Alone_AngeL
  Yorum: 10
  Son Mesaj: 19-05-2007, 14:39

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed