4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    SENBENBIZ çevrimdışı Üyelik tarihi: 17.02.2007 Son online zamanı: 05.09.2014

Mesajları
    254
    Konuları
    36
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    111
    Harcanan
    0
    Kalan
    111

Standart Gıda mühendisleri hakkında

arkadaşlar bugun bir internet sitesinde bu haber çıktı . siteye girinde bir yorumlara bakın neler var birde habere bakın ne yazıkkı mesleği bu kadar küçülten kişiler yuzunden bir çoğumuz mesleğimizi yapmaktan vazgeçiyoruz

haber www.memurlar netten alıntıdır.

Gıda mühendisleri diplomalarını 200 YTL'ye internetten kiraya veriyor
    14 Eylül 2008 10:24
    Gıda mühendisi çalıştırmak zorunda olan üreticiler bunun yerine diploma kiralıyor. Maaş ödemekten kurtulan işyeri sahipleri üretimi istedikleri gibi sürdürüyor. Gıda mühendisleri de internet üzerinden diplomalarını kiralayarak sisteme katkıda bulunuyor.
    Gıda üretim ve tüketim yerleri ile pastane ve fırınlar, gıda mühendisi çalıştırma zorunluluğunu diploma kiralama yöntemiyle aşıyor. İşyerleri, mühendislere yüksek maaş ödemek yerine 200-500 YTL'ye diplomasını kiralıyor. Gıda mühendisleri aynı anda 5 işyerinin sorumluluğunu üstlenebiliyor. Gıda güvenliğini sağlamak için getirilen yasal düzenleme de bu şekilde devre dışı kalıyor. Diploma kiralama yöntemleri internetten ilan verecek kadar aleni bir şekilde yapılıyor. İlan veren kişiler, 'denetim sırasında işyerinde bulunma' garantisi bile veriyor. İnternet sitelerinin seri ilan sayfalarında yüzlerce 'diploma kiralama' ilanı bulunuyor. Mühendisler, internette ve gazetelerde verdikleri ilanlarla diplomasını fırınlara ve diğer gıda firmalarına kiraya verebileceğini söylüyor.
    Bursa Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunu Bahar B. de diplomasını internet üzerinden kiraya vermek istiyor. Bahar B., "Ben ilan vererek Bursa'da faaliyet gösteren bir işyerine diplomamı kiraya vermeyi düşündüm. Bazı internet sitelerine ilan verdim. Daha önce bu işi yapmadım. Ben her hafta işyerine gidip denetleme yaptıktan sonra bir sorun yaşanmayacaktır. Ben bir yemek fabrikasında çalışıyorum, ama diplomamı 5 farklı yere kiralayabilirim. Kiralama işinden bin 500 YTL kazanabilirim." diyor. Hacettepe Üniversitesi 2007 gıda mühendisliği mezunu Gamze K. 'nın verdiği ilanda da şu ifadeler yer alıyor: "Hacettepe Üniversitesi 2007 gıda mühendisliği mezunuyum. Diplomamı kiralamak istiyorum. Denetimler sırasında işyerinde bulunabilirim."
    Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ekmek üretimi yapan fırınlar başta olmak üzere gıda üretim yerlerinde sağlık ve hijyen şartlarının oluşturulabilmesi için yasal düzenleme yaptı. Bu işyerlerine gıda mühendisliği, veteriner hekimlik, kimyager gibi gıdayla ilgili 4 yıllık bir fakülte mezununun 'mesul müdür' olarak atanması şartı getirildi. İşyerinin üretim ve temizlikle ilgili bütün sorumluluğu da mesul müdürlere devredildi. Ancak, yeterli denetim yapılmaması sebebiyle bu sistem işletilemiyor. İşyerleri, 4 yıllık fakülte mesul müdür çalıştırmak yerine diploma kiralama yöntemine gidiyor. Bu şekilde hem maliyeti düşüren işyeri, aynı zamanda üretimi de istediği şekilde yapmaya devam ediyor.
    Fırıncılar Odası Genel Sekreteri İlham Rişvan bu durumu istismar eden fırıncı ve gıda mühendislerinin olduğunu kabul ediyor. Bugüne kadar herhangi bir şikayetle karşılaşmadıklarını savunan Rişvan, bu olayı bazı fırıncı arkadaşlarından duyduğunu söylüyor. Rişvan, "Diploma sahibi işyeriyle anlaşarak fırına hiç gitmiyor. Bu durumu bütün fırıncılara mal etmemek lazım. Çünkü işini çok dikkatli yapan fırıncılar var. Ama bu yapılanlar denetimlerin azalmasına neden olur. Ürün kalitesi ve temizlik şartlarında olumsuz bir duruma neden olur." diyor.
    Mühendisin yüzünü görmeyen işyeri sahipleri var
    Tüm Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Mehmet Barak ise Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında fırınların iyileştirilmesi konusunda özellikle çaba gösterdiklerini anlatıyor. Türkiye'deki fırınların hijyen sorununu aşamadığını dile getiren Başkan Barak, gıda mühendislerinin yüzünü bile görmeyen fırıncılar olduğunu savunuyor. Bazı fırıncıların Türkiye'ye feodal dönemi yaşattığını söyleyen Barak, şu iddialarda bulunuyor: "Bu fırınları yönetenler çağdışı. Birçok kaçak fırın var, bunları kontrol etmiyorlar, eğitim vermiyorlar. Bu nedenle önce fırıncılar odasının eğitime ihtiyacı var. Bu kişiler sağlık ve güvenliğimizi organize olarak tehdit ediyorlar."
    İlyas Dal

•    Alt 06-02-2007'den beri

Gıda Gündemi

phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    phryne çevrimdışı Üyelik tarihi: 04.02.2008 Son online zamanı: 17.04.2017

Mesajları
    416
    Konuları
    31
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye

Standart Cevap: Gıda mühendisleri hakkında

gırrrrrrrrr..........
    şu an konuşmaya başlaşam ağzımdan bu "gırrrr" sesinden başka birşey çıkmazdı sanıyorum ki...

bu yüzden tepki verdik işte cv köşesinde "diploma kiraya verilir, uygun fiyata anlaşılır" ilanı veren meslekdaşımıza, saygı ancak dişle, tırnakla tutunarak kazanılır... şayet biz böyle ilanlar veriyor olmasak adamlar bunu haber yaparken bizim ilanlarımızı soyadımızı kısaltarak yazamazlar ve biz de anlatabiliriz onlara durumu; yasal olarak belli bir kapasiteye sahip yerlerde denetçi ünvanı alabildiğimizi, 5 ayrı yerde denetçi olma hakkını yasanın bize verdiğini. riski fazla olan yerlerde sorumlu yönetici olduğumuzda zaten farklı yerlerde de denetçi olamadığımızı... ama malzemeyi biz veriyoruz onlara, kendimizi yanlış ifade ederek, şaka gibi rakamlara 4 yıllık emeğimizi, sahip olmamız gerek meslek etiğimizi satarak (ya da buna mecbur kalarak)

bu tarz haberlerin ana kaynağı toplumun bize bakış açısı; gıda mühendisliğini ilk kez duyan herkes bana "2 yıllık di mi?" diye sorar, biraz daha konuya vakıf insanlar ise "diplomayı kaça kiralıyorsun, kaç yerde şimdi senin diploman?" diyorlar ve hala daha bu saçma sapan sorulara açıklama yaparak, gıda işinin çocuk oyuncağı olmadığını anlatarak zaman kaybediyorum. zaman kaybediyorum diyorum çünkü 2. soruya verdiğim cevap kimseyi memnun edemiyor ve hemen ekliyorlar " bizim mühendis bir arkadaş vardı, o ticaret yapıyordu ama birsürü yere vermiş diplomayı aydan aya parasını alıyordu tıkır tıkır"
    bu bakış açısını biz düzeltebiliriz, yaptığımız işi doğru lanse ederek. yoksa "!!!!!!!!veteriner hekimlik, kimyager gibi gıdayla ilgili 4 yıllık fakülte mezunu...!!!!!!!!" ibarelerine sıklıkla rastlar oluruz.

yukarıda ki yazının her satırına ayrı sinirlendim, her satırı için ayrı birer paragraf yazasım var ama engellemeye çalışıyorum...

oysa ki bu durumda asıl zarar gören bizleriz... işyeri sahipleri değil... yaptıkları işin ciddiyetini bilmeyen, mühendisin varlık sebebini umursamayan, bizim denetim raporlarımızın onları bir adım ileri götürecek hem pratik hem de teorik birikimimizin sentezi olan fikirler ve zorunluluklar olduğunu idrak edemeyen, 3 kuruş fazla para kazanmak için halk sağlığı ile oynayan, genellikle eğitimsiz ve kendini sadece ticarette geliştirmiş patronlarla çalışıp mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. onlara gıdanın önemini anlatmak için debeleniyoruz ve mesleğimizi gıda ile alakasız (kendini geliştiren, gıdayı sevdiği için sektörde olanları tenzih ediyorum) bölümlerden mezun insanlarla birlikte sürdürmek zorunda kalıyoruz. 4 yıllık emeğimiz, bir kaç aylık eğitimlerle eş düzeyde tutuluyor. ve bu durumlara rağmen "kurban" işyeri sahipleri gibi bir yazı hakikaten kanıma dokundu...

saat 2 olmasına ve sabah 8:00'de üretimimin başında olmak zorunda olmama rağmen yukardaki yazıyı barındıran siteye de mail atacağım ki hepimiz yapıp tepkimizi koymamız gerekir...
    hep diyorum gene de diyeceğim; saygı kazanılır, dişle tırnakla...

EKLEME: http://www.zaman.com.tr/haber.do?hab...kiraya-veriyor
    sanırım haberin kaynağı burası, malum sanal ortamda hangi yazıyı kim yazmış, orjini neresi bulmak güç. uğraşıyorum uğraşıyorum yorum yazamıyorum, yazarın mail adresini bulamıyorum =(

rosemant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    rosemant çevrimdışı Üyelik tarihi: 07.05.2008 Son online zamanı: 09.06.2015

Mesajları
    234
    Konuları
    63
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    791
    Harcanan
    0
    Kalan
    791

Ben anlamıyorum diploma kiralama mantığını pekte anlayacak gibi değilim aslında. Şimdi ben gözümle görmediğim bir üretime nasıl onay veririm. Başında olduğunuz üretim yerlerinde bile işletme sahibi ile ters düşebiliyorsunuz kaldı ki haftada 1 kez gittiğin bir üretimden ne beklersin?

Yukarıdaki yazıları ben arkadaşların kara cahilliğine veriyorum çünkü çalıştığınız sektör et, süt, hazır yemek gibi alanlar ise "1" işletmede sorumlu yönetici olursunuz sadece.

Ben böyle ilanlara çok kızıyorum. Seri ilan veriyolar- benim bildiğim ev, araba satılır kiralanır böyle ilanlarla. Yani eşya,mal vb.

Diplomasını bir eşya,mal olarak gören kişiler demek ki bunlar!!!
    Ayrıca başkasının hakkını gasp ediyorlar

Ben şuan otelde çalışmaktayım ve malesef otellerde sorumlu yöneticilik kavramı yok. (umarım yasalar değişir birgün ve olur çünkü bir yemekhaneden daha çok üretim yapılabiliyor. Eğer böyle bir kavram gelirse işsiz birçok arkadaşımızın iş imkanı olacağına eminim.)
    Eski iş yerim ise bir cateringti. Ben ayrılırken işverenden şöyle bir teklif geldi.
    -Sen gidiyorsun bari diplomanı bırak iptal etme!!!
    Bu imkansız dedim ben görmediğim işin altına imza atmam!!!
    Gelen cevap: ya sen 1 seneye yakın burdasın kimse zehirlenmedi zaten üretimi biliyorsun sen başında olmayıver ne olacak?

Ben bu arada zaten aynı seviyede konuşamacağımızı farketmişken
    patronumdan son bomba geldi
    - Veririm sana 200 kağıt!!!

AHMAHOP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AHMAHOP çevrimdışı Üyelik tarihi: 17.03.2007 Son online zamanı: 20.11.2020

Mesajları
    109
    Konuları
    11
    Eklentileri
    7
    Kredisi
    355
    Harcanan
    86
    Kalan
    269

bu ülkede gıda mühendislerin tam manası ile değeri ne zaman anlaşılacak bilemiyorum. İşverenlerde bir ürünü ucuza maletme mantığı olduğu sürece de bu zor gözüküyor. Sanal ortamda bizim arkadaşlarımız ''sahibinden kiralık mühendis diplaması'' ilanları verirse vermeye devam edersede bu daha da zor olacak belliki.
    4 yıl boyunca oku sonrada çigeri beş kuruş etmeyen kara cahil sözde gıda üreticine komik mi komik bir üçrete diplomanı kırala. yuhhhh yani....

Advertising

Advertising