Sonuçlar: sİZCE ÜNİVERSİTELERDE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ KAÇ YIL OLMALIDIR?

Katılımcı sayısı
15. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • 4 YIL

  5 33.33%
 • 5 YIL

  8 53.33%
 • 6 YIL

  2 13.33%
4 sonuçtan 1 ile 4 arası
 1. #1
  ilkertunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ilkertunca çevrimdışı Üyelik tarihi: 19.03.2008 Son online zamanı: 01.09.2009

  Mesajları
  20
  Konuları
  16
  Eklentileri
  5
  Kredisi
  255
  Harcanan
  0
  Kalan
  255

  Standart Gıda Sanayiinde Mühendis İhtiyacı ?

  Öteden beri iyi yetişmiş insanlarla çalışmanın başarıda önemli olduğuna inanırım.Diğer kurumlarda olduğu gibi sanayide de birbirine güvenen ve inanan insanların birlikte ortaya koydukları çaba heep olumlu sonuçlar getirmiştir. Burada kimin neyi yaptığından çok ekip çalışmasının ruhu vardır.
  Gıda sanayii, ürettiği ürünlerin çeşitliliği ve bu ürünlerin birbirinden çok farklı özellik göstermesi nedeniyle komleks yöntemlerin uygulandığı bir sanayi dalıdır. Bu nedenle, bu bu sanayi alanında çalışan mühendislerin de bu çerçevede yetişmesi gerekiyor. Gıda sanayii hep yetişmiş mühendis arıyor. Ancak, mühendislerin yetişmesi ve deneyim kazanması için, önlerinde onları yetiştirecek veya bilgisini paylaşacak kişilerin olması önemli.  Doğal olarak bu süreç de en azından 4-5 yıl almakta. Şirketlerin ise bu kadar süre beklemeye tahammülleri yok. Onların, işlerini biran önce iyi yürütecek insanlara ihtiyacı var. Bunu da normal karşılamak gerekiyor. Peki, meslek yaşamına yeni atılan mühendisler nerede ve nasıl yetişecekler ve deneyim kazanacaklar? Burada şirketlere, büyüklüklerine göre deneyimli elemanların yanına daima genç, mesleğe yeni ğirmiş mühendisleri de işe almalarını öneriyorum. Böylece şirketler bu mühendisler hem yetişme olanağı vermiş ve hem de kendi elemanlarını kendileri yetiştirmiş olurlar.

  Öte yandan yeni mezun mühendislerin işlerinin kolay olmadığını da biliyorum. İş bulmak, hem de iyi bir iş bulmak, bekledikleri ücreti almak her zaman mümkün olamıyor. Genç mühendis kendi mesleğini ğeliştirebileceği ve çalıştığı kuruluşa katkıda bulunabileceği bir iş yakaladığında ücrete pek bakmamalı. Ücret önemli ama, kendi yetişmesi daha da önemli. Birkaç yıl öğrenme ve deneyim kazanma çabası ve sabrı gösterebilirse, zaten ücretin yükseldiğini görecektir.

  Gıda sanayiinde gıda, ziraat, kimya mühendisleri ve veteriner hekimlerin iş bulma olanakları giderek daralıyor. Birçok büyük gıda sanayii kuruluşuna gelecek beş yılda kaç mühendise ihtiyaçları olduğuna dair sorular sorduğumuzda, cevabın gerçekten hayal kırıklığı yaratacak türden olduğunu görüyorsunuz.Çünkü bu şirketlerin mühendis ihtiyaçları 2-3 geçmemektedir. Türkiye' de 28.000 gıda işletmesi olduğuna göre, her yıl mezun olan mühendislere nasıl bir iş olanağı yaratılacağını sorgulamk istiyorum. Ayrıca üniversitelerimizde 33 gıda mühendisliği bölümü ve 14 veterinerlik fakültesi olduğu düşünülürse, mezun sayısının gereğinden çok olacağı ortadadır.

  Her yıl mezun olacak ortalama 1.500 gıda mühendisinin iş bulması zorluğunu görüyorum. Aslında gıda mühendisliği ve veteriner hekimliği için bugün teknik gelişime yönelik eğitim proğramlarının olmadığını düşünüyorum. Sadece kalite güvenliği, HACCP gibi eğitimler yeteli olmamamktadır. Bu kuruluşlar gıda alanında çeşitli meslek içi eğitim proğramları düzenlemeli, bunu bir görev olarak algılamalıdr.

  Bu proğramlara sanayi kuruluşları da destek olmalıdır. Böylece hem mühendislerimiz kendi alanlarında daha iyi yetişmiş olacaklar ve hem de sanayimiz bilgili elemanları istihdam etme olanağına kavuşmuş olacaktır. Belirli eğitim programlarından geçmiş , dil bilen yetenekli mühendislere her zaman ihtiyaç olacaktır.Rekabetin çok keskin yaşandığı bir iş ortamına dönüştüğü dünyamızda, her alanda olduğu gibi mühendisler arasında ciddi bir rekabet yaşanmaktadır. Bunun için bir mühendisin kendisini diğerlerinden bilgi ve yetenek açısından farklılaştırması, daha öğrenimi sırasında bunu dikkate alarak hazırlanması gerekiyor.

  Eğitime, bilgi üretimi ve kullanımına hep önem verilmesi büyük öenm taşıyor. Eğer sanayide her alanda iyi olmak, rekabetçi olmak istiyor isek, insan dokumuzun gelişmesi konusunda da etkin çalışmalar yapmak durumundayız. Genelde insanlarımızı, özelde mühendislerimizi iyi yönlendirdiğimizde, onlara belli formasyonları kazandırdığımızda her alanda daha rekabetçi olacağımıza inanıyorum.

  Prof. Dr. Mehmet PALA

  Bu yazı Prof. Dr. Mehmet PALA' dan izin alınarak yayınlanmıştır.
  GIDA TEKNOLOJİSİ DERGİSİ


 2. #2
  sssensei çevrimdışı Üyelik tarihi: 10.02.2007 Son online zamanı: 09.12.2010

  Mesajları
  2611
  Konuları
  54
  Eklentileri
  14
  Kredisi
  763
  Harcanan
  0
  Kalan
  763
  kaç yıl olmasından ziyade sanırım içeriği daha önemli
  benim düşünceme göre üni ler ülkeye akademik personel ve/veya sanayiisi için insan yetiştirir
  bizde ne oluo akademiğe benzer bi eğitim verilio ama o bilgisini doru düzgün kullandırılmıo dolayısıyla okulu bitirdiği zaman sektöre hazır olmuo
  tamam tabiki okulda herşey öğrenilmez ama sektör hakkında da yetiştirilmelidir ki insanlar bari artık o yaşlarında daha bilinçli ve emin adımlar atabilsin
  ankete gelince şartlarımızı düşünürsek 5 yıl kararında sanırım dil eğitimi ve diğer mesleki eğitim için
  daha uzatmayalım çünkü daha askerlik vaaar sektörde pişmek vaar yüksek lisans isteyen zaten yapar


 3. #3
  Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Oğuz Pelikli çevrimdışı Üyelik tarihi: 21.02.2007 Son online zamanı: 26.09.2016

  Mesajları
  2504
  Konuları
  345
  Eklentileri
  70
  Kredisi
  3608
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  Bence de süreden çok içerik önemli.
  Üniversitede yaklaşık iki yılınız (birkaç ders hariç) lise bilgilerinin tekrar edilip biraz geliştirilmesi ile geçiyor. Mesleki derslere yeterince zaman ayrılmıyor. sosyal kişiliğinizi geliştirecek, örgütlülük, ekip yönetimi konusunda eğitimler ya yok ya da yetersiz.
  Mesleki derslerin içeriğide ne yazık ki pek güncel değil.
  öncelikle bunları çözmemiz gerekiyor bence...


 4. #4
  feraset - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  feraset çevrimdışı Üyelik tarihi: 28.08.2007 Son online zamanı: 18.06.2021

  Mesajları
  854
  Konuları
  290
  Eklentileri
  19
  Kredisi
  1065
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  üniversitelerde teorik eğitimin yanında pratik eğitiminin yetersiz olduğunu düşünüyorum. en azından benim mezun olduğum üniversitede durum böyleydi ve Türkiye'deki birçok gıda mühendisliği bölümünde durumun farklı olduğunu düşünmüyorum. teorik olarak tamam 2 yıl boyunca (3. ve 4. sınıflar, ilk 2 yılı saymıyoruym) yoğun bir eğitim alıyoruz. iyi hoş tamam da uygulama olmadığı zaman bunlar havada kalıyor malesef. her ne kadar teknik gezilerle fabrikaları birkaç saat gezsek de bu yeterli olmuyor. Gıda bölümlerinin bünyelerinde mutlaka pilot da olsa üretim tesisleri olsa bu durum ortadan kalkar. hem böylece işi çalışınca öğrenme durumu da söz konusu olmayacak ve mezunlar kendilerine daha fazla güvenerek sektöre atılacaktır. umarım bu yönde adımlar atılır. burada görev büyük ölçüde öğretim üyelerine ve üniversite yönetimlerine düşüyor. ayrıca işadamlarından da pilot tesisler kurulması hususunda yardım ve bağışlar talep edilebilir.


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Gıda Sanayiinde Mühendis İhtiyacı
  Gıda Sektöründe Kişisel Gelişim forum içinde, yazan misssürmene
  Yorum: 4
  Son Mesaj: 16.04.2017, 12:07
 2. Türk gıda sanayiinde...
  Beslenme forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 16.01.2017, 11:03
 3. Gıda Sanayiinde Kullanılan Presler
  Makine, Alet ve Ekipmanlar forum içinde, yazan ewin3
  Yorum: 4
  Son Mesaj: 17.12.2011, 15:03
 4. Gıda Sanayiinde Teknolojik Gelişmeler
  Makine, Alet ve Ekipmanlar forum içinde, yazan köroğlu
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 17.12.2010, 10:20
 5. Gıda Sanayiinde Mühendis İhtiyacı ?
  Ürün ve Üretim Konusunda Destek forum içinde, yazan salihkadak
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 13.08.2007, 14:11

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed