2023 yılında 55 milyar dolarlık gıda ihracatı hedefleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapıyor. Gıda sektöründe yaratıcı fikirlerin ortaya çıkması için 'Gıda ARGE Proje Pazarı'nı hayata geçiren TİM, projeyle ihracat odaklı gıda alt sektörlerinde ürün çeşitliliğini artırmanın yanı sıra gıda sektöründe markalaşmanın da önünü açacak. Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve TİM Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Eli Alharal, projenin yaratıcı, yenilikçi fikirleri olan ancak bunu olanaksızlıkları nedeniyle hayata geçiremeyen gençlere, bir fırsat penceresi açacağını söyledi.

Hedef 55 milyar dolarlık ihracat

Türkiye'nin 2023 yılı için belirlediği 500 milyar dolar ihracat hedefine, inovasyon ve Ar-Ge çalışmaları ile 55 milyar dolarlık katkıda bulunmayı hedefleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi, gıda sektöründe yaratıcı fikirlerin ortaya çıkması için 'Gıda ARGE Proje Pazarı'nı hayata geçiriyor. Ege İhracatçı Birlikleri'nin koordinasyonunda süren proje kapsamında Türkiye'nin gıda, ziraat, endüstri mühendislikleri bölümleri bulunan üniversiteleriyle ihracatçı birlikleri ortak hareket ediyor. Gıda alanında yaratıcı fikirleri olan gençlerin 12 Mart 2012'ye kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.

Üniversite özel sektör işbirliği sağlanacak

Yaratıcı gençlerden özgün proje ve fikirlerini beklediklerini söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve TİM Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Eli Alharal, proje hakkında şu bilgileri verdi: "Gıda Ar-Ge Proje Pazarı çalışması ile ihracat odaklı gıda alt sektörlerinde ürün çeşitliliğini artırmanın yanında, tarımsal üretim, işleme, paketleme, nakliye, pazarlama gibi üretim süreçlerinin tamamında yenilikler getiren projelerin oluşturularak, gıda sektörü ile buluşturulmasını amaçlıyoruz. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı çalışması ile Üniversite-özel sektör işbirliğini maksimum seviyeye çıkarılacak. Gıda sektöründe oluşturulacak yeniliklerin firmaların faydalanmasına sunulacağı çalışmaya TİM çatısı altında faaliyet gösteren gıda sektör kurullarının tamamı destek veriyor."

Gençlere fırsat yaratılacak

Gıda Ar-Ge Proje Pazarı ile fikirlerin projeye dönüşmesine katkı sağlamak istediklerini kaydeden Alharal, şöyle konuştu; "TİM olarak, bu projeye iki yönlü bakıyoruz. Birincisi, fikirlerin projeye dönüşmesi, ürünlerin gelişmesi, ticari bir değere dönüşmesi, patent alması ve marka oluşumunu sağlamak istiyoruz. İkincisi ise, bu projeyi aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Yaratıcı, yenilikçi fikirleri olan ancak bunu olanaksızlıkları nedeniyle hayata geçiremeyecek noktadaki gençlere, araştırmacılara bir fırsat penceresi açmış oluyoruz." Gıda Ar-Ge Proje Pazarı'nın her yıl tekrarlanacağını bu sayede yenilikçi, yaratıcı gençlerin projelerini sanayici ve ihracatçılara ulaştırmaları için vitrin görevi yapacaklarını dile getiren Alharal, bu sayede Türkiye Gıda Sektörü'nün ihracatta gerçek potansiyelini ortaya çıkaracağını sözlerine ekledi.

Yürütme ve Danışma Kurulları oluşturuldu

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatörlüğü'nde sürdürülen Gıda Ar-Ge Proje Pazarı çalışmaları için yaş meyve sebze, meyve sebze mamulleri, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, ağaç mamulleri ve orman ürünleri, kuru meyve ve mamulleri, fındık ve fındık mamulleri, zeytin ve zeytinyağı, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörleri temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla 13 kişilik Yürütme Kurulu oluşturuldu. Yine aynı sektörlerin temsilcilerinin, üniversitelerin ilgili bölümlerinden her biri Türkiye'de alanında otorite ögretim üyesi profesörlerin ve ilgili bakanlık yetkililerinin katılımı ile 40 kişilik Danışma Kurulu oluşturuldu. Yürütme Kurulu ayda bir, Danışma Kurulu 3 ayda bir araya gelerek projenin gelişimini yönlendirecek.

Başarılı projeler ödüllendirilecek

12 Mart 2012 tarihine kadar gelecek projelerin 29-30 Mayıs 2012 tarihlerinde İzmir'de Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın himayelerinde, Gıda Tarım ve ayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Dünya Gıda Örgütü (FAO) Başkanı José Graziano da Silva'nın konuşmacı olarak katılacağı büyük bir organizasyonla yarışacaklarını açıklayan Alharal, başarılı olan projelerin ödüllendirilip iş hayatında hayata geçirileceğini söyledi. Birinci olan projeye 10 bin TL, ikinciye 7 bin 500 TL, üçüncüye ise 5 bin TL ödül verilecek. Ayrıca özel ödüller de verilecek.

Detaylı bilgi için; TİM GIDA ARGE PROJE PAZARI..............