İspanya, dünyanın 14. ve Avrupa Birliği'nin 5. büyük ekonomisi olması, genç ve eğitimli 50 milyona yakın nüfusu ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Ülkenin Avrupa Kıtası'nda yer aldığı konum ise bir ticaret merkezi olmasını sağlamaktadır. Güneyinde Afrika Kıtası'na komşuluğu, bu kıtayla olan ticari ilişkilerin hızlanmasına ve Avrupa?nın Afrika Kıtası'na açılan kapısı olmasına imkan sağlamıştır. Ülkenin dili ise Güney Amerika ile anlaşma noktasında sınırları ortadan kaldırmış, ticari ilişkilere rahat bir zemin oluşturmuştur.

İspanya, sahip olduğu bu önemli özellikleri ekonomik anlamda doğru yönde kullanarak, geçmiş yıllarda yaşadığı dar boğazdan sıyrılıp, yükselen bir ekonomik trende sahip olmayı bilmiştir.

Türkiye ile İspanya arasındaki ekonomik ilişkiler ise imzalanan birçok anlaşma ile önemli bir noktaya taşınmıştır. Özellikle gıda sektöründe sahip olduğumuz ikili ticari ilişkiler, firmalarımız açısından olumlu yönde devam etmektedir. 2014 yılının rakamlarına göre 5 milyar dolar düzeyinde seyreden ihracat rakamı, her geçen yıl artış göstermektedir. 350 milyar dolarlık İspanya pazarında mevcut fırsatların daha iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

İspanya pazarında daha güçlü ilişkiler kurulmasına imkan sağlayan organizasyonlar içerisinde ise ALIMENTARIA BARCELONA FUARI öne çıkmaktadır. İki *yılda bir yapılan ve yoğun katılımın gerçekleştiği *gıda ve gıda teknolojileri *fuarı olan Alimentaria Barcelona Fuarı, 2014 yılında 143 ülkeden 140.386 ziyaretçi ve 63 ülkeden 3.896 katılımcı firma istatistiklerini yakalamıştır.

Avrupa?nın 3 büyük gıda fuarından biri olan Alimentaria Barcelona, tek noktadan Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Amerika ile ticari ilişkiler kurma imkanı sağlamaktadır. 2016 yılı Türkiye temsilciliğini Simexpo?nun yaptığı Alimentaria Barcelona Fuarı'na 2014 yılında 25 Türk firması katılım sağlamıştır, önümüzdeki *dönemde ise 40'dan fazla Türk katılımcı hedeflenmektedir. Fuar ile ilgili detaylı bilgiye [a href="http://www.simexpo.net" target="_blank"]www.simexpo.net[/a] web adresinden ulaşabilirsiniz.

[a href="http://www.simexpo.net" target="_blank"][/a]

[ucluhaber]