Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın resmi internet sayfasında yayımlanan duyuruya göre, "Tahin ve Tahin Helvası Tebliğ Taslakları" ilgili sektör ve kuruluşların görüşüne açtı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi Tahin Tebliği ile Tahin Helvası Tebliği" taslaklarına ilişkin görüşler, 27 Şubat 2015 tarihine kadar iletilecek. TGK Tahin Tebliği ile tahinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretimi, hazırlanması, işlenmesi, muhafazası, depolanması, taşınması ve pazarlanması aşamalarında taşıması gereken özellikler belirleniyor. Taslağa göre, tahin üretimine uygun susam (Sesamum indicum L.) tohumlarının tekniğine uygun olarak kabukları ayrıldıktan ve fırında kurutulup kavrulduktan sonra değirmende ezilmesi ile elde edilen tahin, kendine has renk, tat ve kokuda olacak. Tahinde yabancı madde bulunamayacak ancak üretim teknolojisi gereği kullanılan nişasta yabancı madde olarak değerlendirilmeyecek.

Ürün etiketlerinde sade tahin helvası, tahin helvası olarak adlandırılabilecek. Çeşnili tahin helvalarında çeşni maddesi ürün adı ile birlikte aynı puntolarda yazılacak. Aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri içeren tahin helvası, '? aromalı tahin helvası' olarak adlandırılacak ve '... aromalı' ifadesi ürün adı ile aynı puntolarda yazılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın resmi internet sayfasında yayımlanan "Türk Gıda Kodeksi Tahin Tebliği ile Tahin Helvası Tebliği Taslakları" hakkındaki detaylı bilgiye [a href="http://www.tarim.gov.tr/"]http://www.tarim.gov.tr/[/a] bağlantılarından ulaşabilirsiniz.