http://www.4shared.com/file/98378752...suzBellek.html

On Günde Kusursuz Bellek

Yazarı: Dr. Joyce BROTHERS, Edward P.F.EAGON - ÖZET
BİRİNCİ GÜN


Gerekeni, gerektiği anda ve yerde hatırlamanız için, belleğin (hafızanın) sihirli gücü:


Hiç kimse unutkan biri olmak istemez. Çoğu kez ‘Dilimin ucunda’ deyimini kullanmak durumunda kalmışsınızdır. Her zaman, hatta şu anda bile, bellek aksamalarınızı giderebilirsiniz.


Dilerseniz hatırlama gücünüzü on gün içinde on katına çıkartabilirsiniz. Aslında bu yetenek herkeste mevcuttur. Bu eşsiz yeteneğin tam kapasiteyle işletilmesi, onu kullanmayı istemeye bağılıdır ve ‘istemek’ yeterlidir. Her alanda veriminizi artırmak ve aklınızdan geçirdiğiniz en olmayacak umutları bile aşacak hedeflere erişmek sizin elinizde.


Sıradan bir insan, belleğinin sadece % 10’unu kullanabilir. Bununla birlikte içimizde zihinsel gücümüzden % 100 yararlanmamızı sağlayacak bir yetenek uyumaktadır.


Hafıza, hiç ara vermeden, sürekli çalışan zihinsel bir mekanizmadır.


*Verimli bir hafıza yoksa, çok şey yapılmadan kalır.


*Verimli bir hafıza yoksa, birçok önemli hedefe ulaşılamaz.


*Verimli bir hafıza yoksa, hayatın değerli diye sunduğu şeylerin büyük kısmı yitirilir.


Her şeyden önce bellememiz gereken bir gerçek: Kötü Bellek Yoktur! İyi ve kötü diye bilinen belleklerin tek farkı, hatırlama teknikleridir. Bu kitapta da anlatılan hatırlama tekniklerinden başka birşey değildir.


Belleği yaşanmış, işitilmiş ve okunmuş olan herşeyi sayısı hesapsız çekmecesi bulunan dev bir dolaba benzetebiliriz. Kullanacağımız bilginin çekmecesini açar, yardımcı bilgilerle destekleyebiliriz. Bir şey zihinde ilgi alanına göre kalır veya kalmaz. Mesela, dün veya herhangi bir zamanda sokağa çıkmışsınızdır.


Yolda tanıdık bir kimseye rastladınız mı?


Rastladıysanız, bu tanıdığınız nasıl giyinmişti?


Yolda bir kimseyle konuştunuz mu?


Ne üzerine konuştunuz?


Herhangi bir mağazanın önünden geçtiniz mi?


Vitrinine neler konmuştu?


Vereceğiniz cevapları iyice düşünün ve her ayrıntıyı hatırlamaya çalışın. Beyninizin ilginç bir işleme tarzı açığa çıkacaktır. Beyninizde kalan ilgi alanınıza giren olaylar olduğunu göreceksiniz.


Bundan sonraki her gün, bellek gücünüzdeki % 10’luk artışı göreceksiniz Şu ana kadar sıradan bir insanın belleğine sahipsiniz.


% 100


% 90


% 80


% 70


% 60


% 50


% 40


% 30


% 20


% 10 Normal verimİKİNCİ GÜN:


...


...