Sayfa 1/3 123 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 10 arası
    SENBENBIZ çevrimdışı Üyelik tarihi: 17.02.2007 Son online zamanı: 05.09.2014

Mesajları
    254
    Konuları
    36
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    111
    Harcanan
    0
    Kalan
    111

Standart HACCP e göre üürnlerin depolama ,muhafaza şekli süresi ne kadar olmalı

merhaba herkese;

haccp e göre ürünlerin muhafaza şekli nerde nasıl kaç derecede tutulması gerektiği lazım bana
    hastane yemekhanesinde çalışıyorum denetime geldiklerinde etiketleri b u bilgilere göre kontrol edeceklermiş. bizim haccp kitabımız var ama her ürün yok bir de en çok ürünlerin açıldıktan sonraki tüketim süresi çok önemli asıl lazım olan bilgi o. yardımcı olursanız çok sevinirim.

antakyalı çevrimdışı Üyelik tarihi: 19.03.2007 Son online zamanı: 23.02.2013

Mesajları
    1155
    Konuları
    101
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5
    ürünün üzerinde kaç derecede muhafaza edileceği yazıyor
    onları gruplarına göre depola
    örneğin süt ürünleri
    şarküteri
    yumurta gibi
    donmuş ürünler için dondurma dışında bir sıcaklık ayırımı yok -18 dünyanın kabul ettiği değer
    ambalajın açıldığı tarih kısmına açılım tarihi etiketi bas
    süt en önemlisi 2 gün durabilir ama siz litrelik kullandığınız için bu bir problem teşkil etmez
    çözünmüş gıdaları da çözündükten sonra 2 gün içinde tüketmelisin

Mesajları
    254
    Konuları
    36
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    111
    Harcanan
    0
    Kalan
    111
    tşk. ederim. bende bu bhilgiler var etiketlemeyı o şekilde yapıyorum . hastanenın benden istediği mutfağı denetlemeye geldiklerinde ürünlerin etiket tarıhlerini bilmek istiyorlarmış. yanı makarna 10 kg alıyoruz uygun kaplara boşaltılıp mutfak dolaplarına koyuyoruz kaba sığmayanı streçleyıp uzerine etiket basıyoruz tabıkı 10 kg. makarnayı 1 haftada bitiremiyoruz . haccp e göre
    makarna açıldıktan sonra 1 hafta içinde tüketilmesi gerekiyor zeytın 15 gun peynır ise 1 hafta içinde bunun gibi yanı . bende bu bilgileri netleştirebileceğim bir kaynak varmı diye sizlere sormak istedim.

antakyalı çevrimdışı Üyelik tarihi: 19.03.2007 Son online zamanı: 23.02.2013

Mesajları
    1155
    Konuları
    101
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5
    10 kg makarna veyz diğer ürünler o kadar önemli değil
    küçük ambalajlarda alın ürünleri o zaman sorun çıkmaz
    önemli olan ürünlerde zaten üzerinde yazar buzdolabında 2 ve ya üç gün gibi
    ben öyle bir kaynak duymadım
    makarnayı nerden duydun 1 hafta diye

aliserbin çevrimdışı Üyelik tarihi: 16.07.2007 Son online zamanı: 12.12.2009

Mesajları
    22
    Konuları
    6
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55
    Sayın Gülden Hanım;

Size ürünlerin depolama ve muhafazası ile ilgili bigi vermeye çalıştım inşallah işinize yarar. ürün bazıda değilde guruplandırsanız daha iyi edersiniz

DEPOLAMA TİPLERİ

1- Kuru Depolar: Uzun süre dayanabilen gıdalar Kuru gıda depolarında muhafaza edilirler. Örneğin; Kuru bakliyatlar , baharatlar,açılmamış konserveler, tahıl ve tahıldan yapılan gıdalar vb.
    2- Soğuk Depolar: Çabuk bozulan gıdalar soğuk depolarda muhafaza edilirler. Örneğin ; Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri , pişmiş gıdalar vb.

GENEL DEPOLAMA İLKELERİ

• Kuruluşun kapasitesine uygun soğuk ve kuru depolar olmalıdır.
    • Depolarda güneş ışığı girmemeli, temizlik ve kullanım sırasında ise iyi bir yapay aydınlatma sağlanmalıdır.
    • Depolarda zemin , duvar, tavan, araç – gereçler ve raflar bakımlı ve temiz olmalıdır.
    • Gıdalar zeminle ve duvarla temas etmemelidir. Bunun için raf ve yerde kullanılan paletler duvardan uzak ve yerden en az 15 cm yükseklikte olmalıdır.
    • Potansiyel riskli gıdalar diğer gıdalardan ayrı yerde depolanmalıdır. Eğer aynı yerde depolanıyorlarsa çapraz bulaşmayı önlemek için , potansiyel riskli gıdalar diğerlerinden ayrı raflara , üzerleri kapalı olarak yerleştirilmelidir.
    • Pişmiş gıdalar çiğ gıdalardan ayrı yerde depolanmalıdır. Bu mümkün değilse çiğ gıdalarla aynı yerde depolanırsa birbiri ile temas etmeyecek şekilde ayrı raflarda ve üzeri kapalı olarak pişmiş gıdaların depolanması yapılmalıdır.
    • Depodaki gıdalar birbirini kirletmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Örneğin baharatların yanına konulan gıda maddeleri , baharatın kokusunu çekerek istenmeyen sonuçlara neden olabilir.
    • Depo olarak kullanılan alan içerisinde , gıda maddeleri cinslerine göre ayrıldıktan sonra kendilerine ait bölümler oluşturularak oralarda depolanmalıdır. Örneğin konservelerin bir kısmı deponun bir yerinde diğer kısmı bir yerinde olmamalıdır.
    • Depoya gelen malzeme ‘’ ilk giren – ilk çıkar ‘’ ilkesine göre yerleştirilmelidir. Yeni mal geldiğinde , eski tarihi olan ilk tüketilecek şekilde ön plana geçirilmelidir.
    • Depoda istifleme yapılırken mümkün olduğunca aralarında hava transferi olacak şekilde istifleme yapılmalıdır. İstifleme yapılırken ağır malların alt raflara konulmasına dikkat edilmelidir.
    • Sık kullanılan gıda maddeleri dağıtım kapısına yakın yerleştirilmelidir.
    • Gıda maddesi haricindeki malzemeler ;deterjan , peçete, tuvalet kağıtları ayrı bir bölümde depolanmalıdır.
    • Her zaman için ambalaj üzerindeki üretici bilgilerine uygun olarak depolama yapılmalıdır.
    • Ambalajı açılmış olan gıdaların üzerine ambalajın açıldığı tarih yazılmalıdır.İşlenmiş ürünlerin üzerine ne için kullanılacağı ve hazırlandığı tarih yazılmalıdır.

KURU DEPOLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

• Sadece bu depolarda saklamaya uygun gıdalar konulmalıdır.
    • Sıcaklık ~ 20 o C , nem oranı % 60 – 65 olmalıdır.
    • Ortam sıcaklığını ve nemini korumak için yeterli havalandırma sağlanmalıdır.
    • Kuru depolara temizlik malzemeleri ve araç – gereci konulmamalıdır Eğer konulması gerekiyorsa , ayrı bir bölümde tutulmalıdır.
    • Düzenli temizlik ve etkin bir haşere - kemirgen kontrolü sağlanmalıdır.

SOĞUK DEPOLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

• Sebzeler (+ 4) o C - (+8) o C aralığında
    Et ve et ürünleri ( - 2) o C - (+2) o C aralığında
    Donmuş gıdalar (-16) o C - ( -20) o C aralığında
    Pişmiş Gıdalar (0) o C - (+4) o C aralığında depolanmalıdır.
    • Sıcaklık düzenli olarak kontrol edilmelidir.
    • Soğuk depolarda , hava sirkülasyonunun sağlanacağı şekilde düzenleme yapılmalı ve depolar çok doldurulmamalıdır.
    • Soğuk odaların kapıları açık bırakılmamalıdır.
    • Tüm gıdaların üzerleri örtülü olmalıdır.

Mesajları
    254
    Konuları
    36
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    111
    Harcanan
    0
    Kalan
    111
    çook teşekkür ederim. benım yazdığım bilgileri bizim şirketin haccp el kitabından aldım . bende daha küçük amabalaj alma taraftarıyım ama biliyorsunuz ki ambalaj küçüldükçe maliyeti artar. bu yuzden toplu üretim yapılan yerlerde hep buyuk ambalaj uygulaması vardır. paylaştığınız tüm bilgiler için teşekkür ederim.

Mesajları
    22
    Konuları
    6
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55
    tamam anladım sizi, siz her ürün için ayrı depolama koşullarını mı etikete yazacaksınız
    bende yemek firmasında çaılşıyordum ürünleri belli guruplara ayırmıştım ve o şekilde depolama ve muhafaza ediyordum herhangi bir sorunda çıkmıyordu zaten proje bazlı çalışıyorsunuz galiba ürün sirkilasyonu fazla olur. İyi çalışmalar.

Mesajları
    254
    Konuları
    36
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    111
    Harcanan
    0
    Kalan
    111
    hayır projebazlı değiliz biz hastanenın sürekli yemek firmasıyız. ben 4 aydır çalışıyorum burda geldiğim gundne beri etiketlemeleri yapıyorum orda sorun yaşamıyorum geçen hastane denetime geldiğinde benden siz ürünlerin son kullanam tarıhını biliyorsunuz ama biz bilmiyoruz dediler. onlar için bir liste hazırlayacağımgeldiklerinde etiketleri o listeye göre kontrol edecekler. bende hangi ürün ne kadar süre muhafaza edilir hepsinin sıcaklık süre ve depoların da nem sınırları yazıyor. elimdeki bilgiler doğrumu diye kontrol etmek istemiştim sadece. çunku bendeki bilgileri hastaneye verdikten sonra hastane veridğiniz bilgiler yanlışmış der diye korkuyorum ..

Mesajları
    22
    Konuları
    6
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55
    gülden hanım;
    işim çıktı ben bügün size dönerim

Mesajları
    22
    Konuları
    6
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55
    Sıcaklık Süre
    Sucuklar (Vakumlu) 2-7 ° C' de 6 Ay
    Sucuklar Küvet (Açık) 2-7 ° C' de 3-6 Ay
    Sosisler (Vakumlu) 2-4 ° C' de 2 Ay
    Sosiler Küvet (Açık) 2-4 ° C' de 5 Hafta
    Salamlar 2-4 ° C' de 3 Ay
    Pastırma ve Jambonlar 2-4 ° C' de 2 Ay
    Dondurulmuş Mamuller 2-4 ° C' de 1 Hafta
    Dondurulmuş Mamuller -12 ° C' de 3 Ay
    Dondurulmuş Mamuller -18 ° C' de 6 Ay

gulden hanım anladığım kadarıyla bu şekilde istiyorsunuz bunlar size örnek olabil,irse iyi olur . iyi çalışmalar

Sayfa 1/3 123 SonSon

Advertising

Advertising