Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası
    sonkahraman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sonkahraman çevrimdışı Üyelik tarihi: 22.09.2008 Son online zamanı: 02.02.2014

Mesajları
    351
    Konuları
    139
    Eklentileri
    34
    Kredisi
    1802
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye

Smile Hadi Yumurta Yiyelim :)

Kalp ve damar hastalıkları cağdaş insanın en baş ta gelen ölüm nedeni. Artık, bu ölümlerin rastgele değil, sigara, yüksek tansiyon, şeker, kolestrol gibi risk faktörlerinden kaynaklandığını biliyoruz. Bu yüzden, bu risk faktörleriyle savaş çok önemsenir hale geldi.

En ilgi çekenlerden biri de kolesterol. Son yıllarda kolesterol çokça tartışılıyor. Hangi besinlerde daha çok kolesterol bulunduğu herkesin ilgisini çekiyor.

Yumurta, kolesterol konusunda en çok suçlanan besinlerden biri Suçlanan yumurta akı değildir. Ama yumurtanın sarısı, en yoğun kolesterol kaynaklarından biri olarak ateş altındadır. Belki de, son buluşların ışığında cümleyi "ateş altındaydı" diye değiştirmek gerekiyor.

Kolesterol tartışmalarının ilk başladığı günlerde, yumurta sarısı baş suçluydu. Ama son zamanlarda aksi yönde görüşler belirdi. Haftada iki yumurta yenebileceği söylenmeye başladı.

Acaba son gelinen nokta neresidir? Sizin için araştırdık.

F. B. Hu ve arkadaşları, 1999'da JAMA'da (Amerikan Tıp Cemiyeti Dergisi) yayınladıkları makalede(1), onbinlerce kişide, kalp ve damar hastalıklarıyla yumurta tüketimi arasındaki ilişkiyi incelediler. Haftada birden az yumurta yiyenlerle, daha fazla yiyenler, yıllar boyu izlendi ve iki grupta koroner kalp hastalığı ve inme (felç) oranları karşılaştırıldı. Kadınlarda da erkeklerde de, yumurta tüketimi alışkanlığı ile bu iki hastalığa yakalanma oranı arasında anlamlı bir bağlantı bulunmadı. Yalnızca, çalışma dışında tutulan, şeker hastalıklı erkeklerde, haftada birden çok yumurta yiyenlerde, daha az yiyenlere göre koroner kalp hastalığı riskinin iki katına çıktığı belirlendi.

Tabii ki, buradan tereyağda kızarmış sucuklu-pastırmalı yumurta yemenin zararsızlığı gibi bir yargıya varmamak gerekir. Kolesterolün zararı, daha doğrusu kötü dediğimiz LDL kolesterolün zararı su götürmez bir gerçektir. Fakat LDL kolesterol kalp-damar hastalıklarına yol açarken "iyi kolesterol" dediğimiz HDL kolesterol, bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Aldığımız besinlerde yalnız LDL kolesterol(kötü kolesterol) bulunmaz. Kolesterollü yiyeceklerin bazıları, kötü kolseterolün yanında bize HDL kolesterol dediğimiz iyi kolesterolü de sağlar.

Bir başka çalışmada (2), günde bir yumurta fazla yemekle, toplam kolesterolün 0,111 mmol/L, LDL (kötü) kolesterolün 0,100 mmol/L, HDL (iyi) kolesterolün 0,016 mmol/L ve toplam kolesterolün HDL kolesterole oranınının 0.041 ünite arttığı ve HDL kolesterolün, LDL kolesterole oranının ise yüzde 1,1 azaldığı hesaplandı. Anlaşılacağı gibi, yumurtayla hem iyi, hem de kötü kolsterolümüzü yükseltiyoruz. Bu veriler, koroner kalp krizinde yüzde 2'lik küçük bir artışa karşılık gelmektedir.

Sözün kısası, artık yumurta yemenin eskisi kadar ürkütücü olmadığını söyleyebiliriz. Aldığımız toplam kolesterolden daha fazla önem taşıyan şeyler var: Toplam yağ tüketim miktarımız ve bunların ne kadarının doymuş ve ne kadarının doymamış yağlardan oluştuğu gibi...

laktoz_nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    laktoz_nur çevrimdışı Üyelik tarihi: 10.03.2008 Son online zamanı: 16.12.2014

Mesajları
    263
    Konuları
    60
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    334
    Harcanan
    0
    Kalan
    334
    akşam haberlerinde uğur Dündar bi doktorla röportaj yaptı doktor özür dilemekten bi hal oldum diyor şimdiye kadar yanlış bilgi verilmiş ya topluma ben şahsen hiç kısıtlamamıştım kendimi her şeyi dozunda yemeli zaten ne az nede çok neyse evet arkadaşlar hadi yumurta yiyelimmm

phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    phryne çevrimdışı Üyelik tarihi: 04.02.2008 Son online zamanı: 17.04.2017

Mesajları
    416
    Konuları
    31
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    yumurta ve tavuk artık benim aklımı direkt erdil yaşaroğlu karikatürlerine yönlendiriyor =) hatta şu an bir tanesini buraya koymamak için nefsimle savaşıyorum....

yumurta ile ilgili ise; mucizevi olduğunu düşünüyorum. müthiş bir emülgatör. o olmasa ne kek, ne mayonez, ne de sufle yapılamazdı...

Mesajları
    351
    Konuları
    139
    Eklentileri
    34
    Kredisi
    1802
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Kamuoyu oluşturuyor olabilirler

rosemant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    rosemant çevrimdışı Üyelik tarihi: 07.05.2008 Son online zamanı: 09.06.2015

Mesajları
    234
    Konuları
    63
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    791
    Harcanan
    0
    Kalan
    791
    Alıntı phryne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yumurta ile ilgili ise; mucizevi olduğunu düşünüyorum. müthiş bir emülgatör. o olmasa ne kek, ne mayonez, ne de sufle yapılamazdı...
    Bence de bir mucize doğada ki tüketimlerimiz içinde protein emilimi tam olan (%100) tek protein kaynağıdır.!!!

mataaimasho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mataaimasho çevrimdışı Üyelik tarihi: 08.02.2008 Son online zamanı: 09.05.2020

Mesajları
    119
    Konuları
    54
    Eklentileri
    12
    Kredisi
    605
    Harcanan
    0
    Kalan
    605
    Bu haberi bende duydum geçenlerde hadi yumurta yiyelim demekteyiz ama sağlık problemleri olanların dikkat etmesi gerekir.Kolestrol problemi olanlar, kalp ve damar hastalıkları olanlar, kilo problemi olanlar, diabet hastası olanların tüketmesi sakıncalıdır.
    Mesela sürekli spor yapan birinin büyüme çağında olan birinin sıklıkla tüketmesi gereken bir gıdadır.Daha öncede bir haberde duyduğum bir örnek vereyim vücut geliştirme ile uğraşan birinin 20 yumurta yediği söylendi bunun sebebi de spor yapması hem yakıyo hemde kasa dönüştürüyo bu yüzden sakıncalı olmuyor tabiki bunu spor yapmayan birinin sürekli oturarak çalışan birinin yaptığını aklıma bile getirmek istemiyorum.Vücudunda nasıl yıkımlar olacağını düşünmek bile istemiyorum.
    O yüzden yumurtanın da vücuda hem faydası hem de zararının olduğunu unutmamak ve ona göre tüketilmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

Mesajları
    351
    Konuları
    139
    Eklentileri
    34
    Kredisi
    1802
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Bu haberi bende duydum geçenlerde hadi yumurta yiyelim demekteyiz ama sağlık problemleri olanların dikkat etmesi gerekir.Kolestrol problemi olanlar, kalp ve damar hastalıkları olanlar, kilo problemi olanlar, diabet hastası olanların tüketmesi sakıncalıdır.
    Mesela sürekli spor yapan birinin büyüme çağında olan birinin sıklıkla tüketmesi gereken bir gıdadır.Daha öncede bir haberde duyduğum bir örnek vereyim vücut geliştirme ile uğraşan birinin 20 yumurta yediği söylendi bunun sebebi de spor yapması hem yakıyo hemde kasa dönüştürüyo bu yüzden sakıncalı olmuyor tabiki bunu spor yapmayan birinin sürekli oturarak çalışan birinin yaptığını aklıma bile getirmek istemiyorum.Vücudunda nasıl yıkımlar olacağını düşünmek bile istemiyorum.
    O yüzden yumurtanın da vücuda hem faydası hem de zararının olduğunu unutmamak ve ona göre tüketilmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

Yukarıda kırmızı olan yazılarını yazmadan önce keşke bir beslenme kitabı bulup baksaydın, yok eğer bilgine güveniyorsan tekniker sıfatına yakışır biçimde bilimsel yazılar yazarken lafın nereye gideceğine dikkat et. Yukarıda saydığın hastaların tüketmesi sakıncalı değil fazla tüketmeleri sakıncalıdır, ayrıca sadece yumurta değil her şeyin fazlası zararlıdır. Kolestrol meselesi ise kolestrol dışarıdan aldığımız değil vücudun kendisinin sentezlediği kolestroldür, ama bu hastalar aç gezmiyorlar ve günlük belli miktar organik ve inorganik maddelere ihtiyaç duyuyorlar, işte asıl mesele burada günlük besin ihtiyaç miktarı yumurtadan karşılanabilir. Neyse daha fazla bilgi istiyorsan haberim olsun.

Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figen YÜCE çevrimdışı Üyelik tarihi: 24.05.2007 Son online zamanı: 19.04.2021

Mesajları
    1837
    Konuları
    292
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3076
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Osman Bey, arkadaşımızı çok üstün bilgilerinizle düzelttiğiniz için size minnettarım, burada statü yada sıfat tartışması yapmıyoruz haklısınız herkes kendisine yakıştığı şekilde cevap yazıyor ki bu ortada zaten !

Yumurta sarısı lesitin, kolesterol ve sefalin'i fazla miktarda içermektedir. Dışardan besinler yolu ile almasakta vücut kolesterol sentezler o ayrı bir konu! Vücudun belli ölçüde kolesterole ihtiyacı vardır, peki kolesterol rahatsızlığı bulunanların yumurta tüketmeleri sakıncalı mıdır? Evet sakıncalıdır ancak herşeyde olduğu gibi burada da
    dengeli beslenme ön plana çıkar!!! Kolesterolun fazlası herkes için sakıncalıdır. Fazla kolesterol alımının önüne geçmek için yumurtanın yanında tereyağı, sakatat gibi gıdaları da aşırı düzeyde tüketmemeliyiz. Bu durumda ön plana çıkan durum yine dengeli beslenmedir.

Daha fazla bilgi istediğimizde hepimiz sizin bilgilerinizden yararlanmak isteriz, tabiki üslubunuza biraz daha dikkat ederseniz.

Kolay gelsin...

Figen YÜCE
    T.C. Pamukkale Üniversitesi
    Öğretim Görevlisi

mataaimasho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mataaimasho çevrimdışı Üyelik tarihi: 08.02.2008 Son online zamanı: 09.05.2020

Mesajları
    119
    Konuları
    54
    Eklentileri
    12
    Kredisi
    605
    Harcanan
    0
    Kalan
    605
    Hemen düzelteyim sayın sonkahraman o hastaların fazla tüketmesi tehlikelidir.
    ayrıca kolestrolün vücutta sentezlendiğinide biliyorum o hastaların zaten vücudunda sentezliyor kolestrolü dışardanda aldıkları için tehlike yaratıyor bunu kastetmiştim yazıda ama bundan sonra yazı yazarken gıda teknikeri sıfatına yakışacak yazılar yazarım yanımdanda beslenme kitabımı eksik etmem.
    Sizde üslubunuza dikkat ederseniz ve birşey söylerken karşı tarafı küçümseyecek davranışlarda bulunmazsanız güzel olur.
    Gıda teknikeri sıfatına yakışır yazı yaz komik şeyler bunlar.

Daha fazla bilgi istediğimde her zaman yararlanmak isterim sonuçta forumfood tayız bilgilerimizi paylaşıp yenişeyler öğrenmeye bilgilerimize bilgi katmaya herzaman açığız.

İyi çalışmalar..

Mesajları
    351
    Konuları
    139
    Eklentileri
    34
    Kredisi
    1802
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Arkadaşlar sözlerimin çarpıtıldığını düşünüyorum, ben kimseyi tekniker diye küçümsemedim, küçümsemem de... Tekniker sıfatından kasdettiğim bu tip konular üzerine eğitim almış bilirkişi olarak halktan ayrıldığınızdır. Yani sizin sözleriniz dikkate alınır, çünkü bu işlerin eğitimini almışsınızdır. Bundan dolayı ağızınızdan çıkacak her sözü sıradan vatandaş Ahmet-Mehmet olarak değil, Mühendis,Teknolog,Tekniker Ahmet-Mehmet olarak söylediğinizi unutmayın. Bundan dolayı bilimsel konularda yorum yaparken, yaptığımız yorumun bilimsel verilere dayanarak yapılması gerekir. Aksi halde halkımız sizin sıfatınıza (Mühendis,Tekniker, etc...) güvenerek yanlış yönlenebilir. Eminim bu durumu da kimse istemez. Sizin yazınızı okuyan bir kalp hastası yumurta yemekten kaçınabilir, ve bu mucize gıdadan boş yere mahrum kalabilir. Bu işin vebali büyük, lütfen sıfatınızı kullanarak yaptığınız yazılara, yorumlara dikkat edelim. Bu arada Sayın Figen Yüce; Öncelikle genel müdürlüğün hayırlı olsun, üstün bilgilerimin olduğu doğru, bu konuda taktirin için teşekkür ederim, uslub konusuna gelince, sizin yazılarınızın da uslubu pek de hafif değil hani! Belki de ektiğinizi biçiyorsunuz! Karşılıklı olarak uslubumuzu değiştirelim diyorsanız haberim olsun, bende bu kurala uyumlu olarak hareket edeyim.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Advertising

Advertising