10'dan fazla vitamin ve mineral içeren hurmanın, hamilelik sonrası görülen saç dökülmesinde de etkili olduğu belirtiliyor.

Zengin vitamin mineral içeriğiyle vücut direncine katkıda bulunan hurmanın (Phoenix dactylifera), kalp-damar ve mide sağlığını koruyucu ve antioksidan özelliğe sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Murat Türkoğlu, hurmanın içeriğindeki aminoasitler sayesinde doğumu kolaylaştırıcı ve anne sütünü başlatıcı özelliğe sahip olduğunu söylüyor. Türkoğlu, ?Hurmanın, özellikle hamile ve doğum yapan kadınlar için önemi ve faydaları bugün bilimsel olarak da bilinmektedir? diyor.

Hurmanın hamilelik sonrası görülen ve strese bağlı saç dökülmesini de engellediğini ileri süren Murat Türkoğlu, ?Yüksek demir ve mineral içeriği bakımından hamilelikte iyi bir besin olan hurma içerdiği amino asitler ile de saç oluşumunu destekler. Prosiyanidinlerin ise saç büyümesinde rolü olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kadınların doğum öncesi ve sonrası özellikle taze hurma yemesi tavsiye edilir? diye konuşuyor.