1 sonuçtan 1 ile 1 arası
    sarımaden metın çevrimdışı Üyelik tarihi: 09.07.2013 Son online zamanı: 08.03.2021

Mesajları
    7
    Konuları
    7
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    305
    Harcanan
    6
    Kalan
    299

Standart Hazır yemek işletmesinde entegre yönetim sistemleri

: Hazır yemek işletmesinde kalite, gıda güvenliği, çevre ve iş sağlığı ve güvenliği entegre yönetim sistemleri
    : PDF
    : Okşan ALTAŞ

Kuruluş, müşterisine ve ürün kalitesine verdiği önemi ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, çevre ve çalışanlarına olan duyarlılığını, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, gıda güvenliliğine duyarlılığını ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi uygulayarak göstermektedir.

Hazır yemek sektöründe artan kalite bilinci ihtiyacına ışık tutacak bir çalışma olarak; entegre yönetim sistemleri kurulumu, hazır yemek işletmesindeki proseslerin belirlenmesi, hammadde ve ürün tanımlarının yapılması, akış şemalarını oluşturulması, gıda güvenliği tehlikelerinin tespiti, kritik kontrol noktalarının (KKN) tespiti, operasyonel ön gereksinim programlarının (operasyonel OGP), kritik kontrol noktaları ve risk analizleri (HACCP) planının oluşturulması, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) tehlikelerinin belirlenmesi, risklerin değerlendirilmesi, çevre boyutlarının belirlenmesi ile gerçekleşmiştir. Bu sistematiğin kurulumunda standartlar arası eşleşmeler dikkate alınarak standartların diğer gereklilikleri açıklanmıştır. KKN için izleme kayıtları oluşturulmuştur.

Kalite, gıda güvenliği, çevre ve iş sağlığı güvenliği ile ilgili ortak prosedürlerin yazılması, dört konunun kuruluşun içerisinde iyi bir şekilde koordine edilmesini ve çalışanlar tarafından daha çabuk görülmesini sağlamaktadır. Hazır yemek işletmesinde yönetim sistemlerinin etkin bir şekilde uygulanması ile gıda, çevre ve iş sağlığı ve güvenliği sağlanmakta, ürün ve hizmet kalitesi ve verimlilik artmakta, kuruluş rekabet gücüne değer katmaktadır. Ayrıca, çevre yönetim sisteminin uygulanması, toplumsal sorumluğunun ve doğaya olan saygının bir parçası olarak kuruluşa dolaylı olarak bir değer sağlamaktadır.

Anahtar kelimeler: hazır yemek sektörü, entegre yönetim sistemleri, gıda güvenliği, çevre yönetim sistemi, iş sağlığı ve güvenliği, kalite yönetim sistemi

Dosya Şifresi : www.forumfood.net
      (Şifre alanına linki yazın. Link şifredir!)
      Dosya Boyutu : 1.24 MB (Megabyte)
      İndirme Sayısı : 74 Kez

Konu Sorumlu Yönetici tarafından (29.03.2019 Saat 19:15 ) değiştirilmiştir.

Advertising

Advertising