Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, "Helal ürünlerin denetim altında serbestçe dolaşabileceği bir 'Helal Schengen' ağı oluşturmanın vakti geldi" dedi

Türk Akreditasyon Kurumu'nun (Türkak) ev sahipliğini yaptığı 'Uluslararası Helal Akreditasyon Forumu (IHAF 2013)' İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde başladı.  60 ülkeden bin 200 davetli katıldığı forum  Kur'an-ı Kerim okunması ve İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın yaptığı dua ile başladı.

Forumun evsabihi Bağış,  helal yaşam için tek standart, tek sertifika ve tanınmış akreditasyon ile kesintisiz ticaret hedefine giden yolun ilk adımlarını atmak istediklerini vurguladı.

Bağış, "Bizim inancımıza göre helal lokma toprağa atılmış bir tohum gibidir; meyvesi güzel fikir, kardeşlik ve hoşgörüdür. Haram lokma ise afyon gibidir; insanı kine, husumete ve isyana sürükler. Helal kesim, üretim ve denetim konularında cehalet bugün İslam aleminin kanayan yaralarından birisidir. Helal - haram dengesi davranışlarımızdan iş yapma kapasitemize kadar hayatımın her alanını etkiliyor. Unutmamalıyız ki, helal ile haram arasındaki farkın bilinmesi sadece bizim adımıza değil, gelecek nesillerin selameti adına da çok ama çok önemlidir" diye konuştu.

HELAL ŞENGEN AĞI

Helal ürün ve belgelendirme konusunda 1,2 trilyon dolar olan pazarın, harici ürünlerle birlikte 3 trilyon dolarlık bir pazar olacağını kaydeden Bağış, ?Helal ürünlerin denetim altında dolaşabilecekleri serbestçe bir 'Helal Şengen' veya Helalgen' ağı oluşturmanın vakti geldi de geçiyor? ifadelerini kullandı.

Konuşmasında helal akreditasyon konusunda İslam aleminde birlikteliğin sağlanması, Müslüman ülkeler arasında ticaretin geliştirilmesinin önemine vurgu yapan Bakan Bağış, yeni iş sahalarının doğması için sıçrama tahtası yaratılması gerektiğini belirtti.

ÇOK BÜYÜK BİR PAZAR

2020 yılında dünyadaki Müslüman insan sayısının 2 milyarı geçmesinin beklendiğini söyleyen Bağış, "Hali hazırda bir buçuk milyarlık bir ümmetten bahsediyoruz. Bu çok büyük bir pazar ve güçtür. Helal ürün ve belgelendirme konusunda dünya çapında üç buçuk trilyon dolarlık bir hacim var. Ya biz bu rakamları çok ciddiye alır, hesabımızı, kitabımızı yapar helalinden kazananlar oluruz. ya da bu basit tefrikaların bize galip gelmesine izin verir ve bu büyük fırsat bize haram olur. Bu konuda geçmiş dönemlerde bazı adımlar atılmışsa da bu artık ya bismillah deyip yeni bir dönemin kapısını açmak durumundayız" dedi.