Mahsun Kırmızıgül'ün son filmi 'New York'ta Beş Minare' izleyenlerden tam not aldı

Mahsun Kırmızıgül’ün yeni filmi 'New York’ta Beş Minare'nin galası önceki akşam Kanyon’da gerçekleşti. Hikâyesini ve senaryosunu Kırmızıgül’ün yazdığı İstanbul, New York ve Bitlis üçgeninde çekilen filmin galasına çok sayıda ünlü isim akın etti. Basının yoğun ilgi gösterdiği geceye Amerikalı oyuncu Robert Patrick de katıldı.
‘BENİM İLK HİKÂYEM’
Gösterimden önce basın mensuplarına poz veren oyuncular, soruları yanıtladı. Yönetmen Mahsun Kırmızıgül "Hazırlıkları yaklaşık 1.5 yıldır devam eden filmimizin bugün seyirciyle buluşacak olması beni çok heyecanlandırıyor" dedi. Bu filmin daha önce çektiği filmlerden daha iyi olduğunu dile getiren Kırmızıgül, "Bu filmin tekniği diğerlerine göre daha yüksek. Benim ilk hikâyem.12 yıl önce dillendirdiğim; ilk çocuğumdur. Benim için çok değerlidir" diye konuştu.
Kırmızıgül, filminde ünlü oyunculara yer vermesini ise şu sözlerle anlattı: "Bu oyuncuların oynamasının tek nedeni senaryodur. Bu filmi çekmemin nedeni de senaryodur."

'MUSTAFA İYİ SEÇİM'
Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini çok beğendiğini söyleyen Haluk Bilginer, Mustafa Sandal için de "Çok iyi bir seçim, izleyince göreceksiniz" dedi. Mustafa Sandal ise, "Dersini çok iyi çalışan ve ne istediğini çok iyi bilen bir yönetmenle çalıştık" diye konuştu. Gazetecilerin sorularını içtenlikle yanıtlayan Robert Patrick, "İnsanlarınız çokmisafirperver. Bugün Kapalıçarşı’da yürürken kendimi çok iyi hissettim. Ülkenizi çok seviyorum. Yemekleriniz süper, kadınlarınız harika" dedi.
FİLM HAKKINDA İLK GÖRÜŞLER

Ekrem Bora:
"Bu film, gişeleri patlatır. Türk Sineması için bir şans olduğunu düşünüyorum. Dilerim iyi değerlendirilir de arkası kesilmez."

Osman Sınav: "Mahsun çok başarılı bir iş çıkarmış. Filmin sonunda anlatılan hikâye çok iyi gizlenmiş."

Şükrü Avşar: "Amerikan filmleri ile yarışacak kadar güzel çekilmiş. ‘Eşkıya’ tadında, çok dokunaklı bir filmdi. Bu nedenle ortaya güzel bir çalışma çıkmış."
Yavuz Bingöl: "Çok beğendim, herkes büyük emek harcamış. Filmin sonunda gözyaşlarıma engel olamadım."

Faruk Bayhan: "Takdir ediyorum, bu yürekli adamı. Çok iyi film olmuş."

Ayten Gökçer: "Hiç kusuru olmayan, farklı bir film olmuş."

Aşkın Nur Yengi: "Sinemamıza önemli bir imza atmış. Kıymeti yıllar sonra da bilinecek."

Cemal Hünal: "Çok büyük bir film olmuş. Türk sinemasına bir taş daha koymuş gibi. Herkesin beğeneceğine inanıyorum."