3 sonuçtan 1 ile 3 arası
    linguist çevrimdışı Üyelik tarihi: 05.04.2007 Son online zamanı: 03.08.2013

Mesajları
    2062
    Konuları
    268
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Hüzünlü Bir Sevgi Ustası:Yusuf Atılgan

YUSUF ATILGAN

Yusuf Atılgan,27 Haziran 1921 yılı Manisa’da dünyaya gelmiştir.Babası Hamdi Bey ,annesi Avniye Hanımdır.İlkokulu 4.sınıfa kadar Manisa’da okumuş 4-5 ve ortaokulu da Manisa’da okumuştur.Lise yıllarını Balıkesir Lisesi’nde geçirmiştir.Yüksek tahsili konusunda hiçbir çelişki yaşamadan Edebiyat Fakültesi’ne kaydolmuştur.Üniversite yıllarında üyesi olduğu parti neticesinde adı farklı kulvarlarda anılmış ve uzun sorgulamalar neticesinde 6 aylık bir cezaya mahkum edilmiştir.1955 yılında Tercüman gazetesinin başlatmış olduğu öykü yarışmasında EVDEKİ adlı hikayesi birincilik ödülü kazanmış.Aynı yarışmaya göndermiş olduğu KÜMESİN ÖTESİ adlı hikayesi de yirmi dokuzuncu olmuştur.
    Hürriyet gazetesinin başlatmış olduğu yarışmaya da kendi imzasıyla AYLAK ADAM adlı romanını götürür ve bu romanı aynı yarışmada ikincilik kanır.Bu romanın ünü sonucu ona mektup yazan Serpil Gencer ile 1974 yılında evlenir.
    Yazmış olduğu hikayeleri de BODUR MİNAREDEN ÖTE adıyla kitaplaştırır.Uzun bir hikaye yazma girişiminde bulunur ve neticesinde bu hikaye romana dönüşür.Adını Manisa’da bulunan Ana Vatan Oteli’nden alan ANAYURT OTELİ adlı romanı bu yolla yazılmıştır.Bu romanı daha sonra filme alınmıştır(1987) ve pek çok ödül almıştır.
    1979 yılında oğlu Mehmet Hamdi dünyaya gelir.1989 yılında geçirmiş olduğu pek çok hastalık neticesinde 9 Ekim tarihi sabaha karşı geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eder.

ESERLERİ
    1.Romanları
    -Aylak Adam(1.baskı 1959)
    -Anayurt Oteli(1.baskı1973)
    -Canistan(1.baskı 2000)

2.Öyküleri
    -Bodur Minareden Öte(1960)

3.Masal Kitabı
    -Ekmek Elden Süt Memeden(1992)

4.Piyes
    -Çıkış gecesi(1947)

5.Çeviri

-Toplumda Sanat(Ken Baynes’ten,1980)

6.Kitaplaşmamış Öteki Yazıları
    _Şiirleri
    -Ölü Su(1987)
    -Ayrılık(1980)

Bu dönem okulda Yusuf Atılgan ile ilgili bir grup çalışması yapmıştık ve anladım ki bir yazarın dünyasına girmek sadece onun eserlerini okumakla olmuyor.Onun dünyasına girdiğinizde anlıyorsunuz asıl mesajının ne olduğunu eserlerinin.Bilmiyorum okudunuz mu hiç Yusuf Atılgan'dan bir eser ama bence çok şey kaçırıyorsunuz

linguist çevrimdışı Üyelik tarihi: 05.04.2007 Son online zamanı: 03.08.2013

Mesajları
    2062
    Konuları
    268
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5
    Yusuf Atılgan çok fazla eser vermemiş biyogrfasinde de gördüğümüz gibi.Çünkü o yazmaktan çok günlük yaşamına önem vermiş.Birikimi çok fazla bir insan ama yazma eylemini başkalarına bırakmış."Zaten yazanlar var ben neden yazayım ki" diyecek kadar.

Ve şöyle diyor Atılgan;

“Benim yazarlığımdan daha önemlisi günlük yaşamımdır.O benim için daha önemli.Günlük yaşamımdaki bazı ilişkiler.Bunlar için yazarlığımı feda edebilirim.Zaten böyle olmasa daha çok yazardım.Çok yoğun çalıştığım sıralar sağlığım bozuluyor çünkü…”

Eagleking06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eagleking06 çevrimdışı Üyelik tarihi: 21.02.2007 Son online zamanı: 20.08.2014

Mesajları
    1820
    Konuları
    201
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    322
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye