4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    Yeni Üye

Mesajları
    76
    Konuları
    43
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    1
    Kalan
    54

Standart İÇ DENETİM ANLAYIŞI

İÇ TETKİK DENETİMİ

Denetim çalışmaları yaz ve kış olmak üzere iki dönemi kapsar . Zorunlu durumlar hariç, yaz dönemi Mayıs ayında başlar Ekim sonuna kadar sürer; kış dönemi Kasım ayında başlayıp Nisan sonuna kadar devam eder. İşletmeler zorunlu durumlar hariç, belirli bir periyotla denetlenir. Bu periyodik denetimin amacı, riskleri ve maliyet verimliliğini gözeten bir programla objektif, bağımsız denetlemelerle organizasyonun ve iç kontrol sistemlerinin yerindenliğini, kaynakların verimli kullanılıp kullanılmadığını, gösterilen performansın konulan standartlara uygunluğunu ve karar almada kullanılan bilgilerin geçerliliğini ve doğruluğunu araştırıp rapor etmektir.

İç Denetim Anlayışı :

1- TANIM: Yönetime koruyucu ve yapıcı bir fayda sağlamak üzere muhasebe, finansal ve diğer faaliyetleri incelemek yoluyla organizasyona hizmet etmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir değerleme aktivitesidir.

2- BİRİMLERİN AMACI : Risk ve maliyet verimliliğini gözeten denetim programları geliştirmek suretiyle, objektif bağımsız değerlendirmeler yapmak, organizasyonun ve iç kontrol sistemlerinin yerindenliğini rapor etmektir. İç Kontrol ve İç Denetim farklı " sorumlulukları ifade eder. İç Kontrol; sistemin kurulup çalıştırılmasının sorumluluğu işletme" yönetimlerine aittir. Denetçi bu sistemin uygunluğunu, işleyişini ve etkinliğini araştırır.

Ayrıca kaynakların verimli ve etkili kullanılıp kullanılmadığını, gösterilen performansın standartlara uygunluğunu ve karar almada kullanılan bilgilerin geçerliliği ve doğruluğunu da araştırır.

3- DENETİM YAKLAŞIMI :

a- Prosedürler ve kontroller uygulamacı yönetim kademelerine aittir. Denetçi bu prosedür ve kontrollerin geliştirilmesinde yöneticilere yardımı amaç edinmiş profesyonel danışmandır.

b- İç Denetçi, politika ve prosedürleri uygunluk, anlamlılık açılarından inceler, gerekli değişiklikleri önerir, kabul edilebilir politika ve prosedürlerin yönetim ve çalışanlarca takip edilmesi gereğine dikkat çeker.

c- İç Denetçi, dengeli bir raporla bulunan zayıf noktaların düzeltilmesi için gerekenleri (tavsiyeleri) açıklar.

d- Maliyetlerin düşürülebileceği, verimliliğin arttırılabileceği daha iyi yöntemlerin bulunması katılımcı denetimin amacıdır.

•    Alt 06-02-2007'den beri

Advertising

advertising
      Mesajları
      1
      Konuları
      0
      Eklentileri
      0

Prof. Dr.

Mesajları
    3367