9 sonuçtan 1 ile 9 arası
 1. #1
  brugge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  brugge çevrimdışı Üyelik tarihi: 08.08.2008 Son online zamanı: 02.12.2014

  Mesajları
  22
  Konuları
  4
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5

  Standart İş ilanlarındaki hoşlanmadığımız ifadeler

  Arkadaşlar Aşağı yukarı hepimiz iş ilanlarında ''saçmalamışlar'' lafını kullanıyoruzdur. İşte ben de bunların forumda isteyen arkadaşlarla paylaşmak istedim.Hatta bunlardaki bazılarında belirtilmek istenen gizli mesajları da kendimce yorumladım.Sizler de katkıda bulunursanız, memnun kalırım .

  1.Numara :
  Marmara Bölgesinde Lider Bir Süt Firması 4 sene önceki bir ilanında
  -- Namaz kılan-- İfadesine yer vermişti. bu ifadeye halen ısrarla yer veriyor.
  Bence Bir firma Ne kadar bir görüş sahibiyse istediği elemanı seçmekte özgür olsa da bu gibi ifadelerle bölücülük, ırk ayrımı yapıyor. Pek çok firmada memleket önemli oluyor hadi onu geçtim diyelim kapasitesi bu diyorum ama bu şekilde ifade olunca diyecek söz bulamıyorum...

  2.Numara : Çoğu Şirketin Yaptığı Cinsiyet Ayrımı.

  A) Askerliğini yapmış Erkek Gıda Mühendisi. (Bu ifadeye Kız arkadaşlarımız kızıyordur, ama burada bahsedilmek istenen işin ağır ve fiziksel güç gerektirdiği mühendislikten çok amelelik sonucunu ya da çalışan çok erkek olduğunu, işte çok esnek saatlere uyum gerektirdiğini çıkarmak gerek o yüzden kız arkadaşların bu tip ilanlar görünce moralini bozmaması gerektiğini tavsiye ederim.


  B) Bayan Gıda Mühendisi.(Yapılacak işin yine mühendislikle bağlantısı olmadığını muhasebe yada personel işleri gibi alakasız pek çok hizmetin gördürülmesi gerektiği, en önemlisi uzun süreli kariyer imkanı sunulamayacağı ifadesi çıkarılabilir. Çünkü patronlar eğer bir kızı işten çıkarırlarsa ona muhakkak birinin bakacağını arka çıkacağını biliyor. Bu ilanlara eskiden ben de kızardım..)

  3.Numara : 25 yaşını aşmamış 10 sene deneyimli

  İmkansız bir şey...) Aslına bakarsanız burada işverenin bir dışa vurumu var. Muhtemelen Önceki mühendisleri epey deneyimliydi fakat yaş ilerledikçe insan hal ile üretim alanını 10 sn gibi bir sürede koşarak geçmesi zorlaşıyor yani başlangıçtaki her yere koşturan yetişen eski performansından uzaklaşarak birazcık hantallaşıyoruz. Burada da buna tepki var..

  4.Numara : Teminat Verebilecek,Gösterebilecek

  Muhtemelen önceki mühendisleri uzun süre çalıştı ve çıkartmak istediler ve ödedikleri tazminat şirket kasasını epeyce boşalttı, bu durumda yeni alacakları mühendisten kaybettikleri parayı finanse etme çabasının ifadesidir.

  5.Numara: Çoğu ilanda olan Fabrikanın Olduğu Semtte Yaşatma Dayatması

  Firmanın Servise Ayıracak Kaynağı yoktur, Buna gücümüz yok demezler, genelde sosyal misyonumuzla firmamızın semtindeki insanlara olan görevimizi yapıyoruz derler. İşveren olmasalar milletvekili olsalar daha iyi olurdu .Harcanıyorlar Organize Sanayilerde )

  Bilime,Emeğe Saygıyla


 2. #2
  feza çevrimdışı Üyelik tarihi: 25.03.2010 Son online zamanı: 13.02.2016

  Mesajları
  20
  Konuları
  0
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  Bu yönlerden hiç düşünmemiştim.
  1. için diyecegim o ki Bu dünyada allah ayırmıyor insanları yagmur herkese geliyor. Eger öyle bir niyet varsa ilana yazılması insan olan için hoş degil.
  2. a şıkkı erkek aday aranması hamallık için değilde belki bayanlar için ortanım uygun olmaması olabilir. Belkide çalışanlara hakimiyet konusunda daha etkili oldugu düşünceside olabilir. b şıkkı na erkek lerin yapacak işlerinin daha çok olması nedeniyle işe ilgilerinin az olması sebep olabilir. Ben şahsen bayanların işlerine daha sadık olduklarını düşünüyorum.
  3. Bu süper 15 yaşında mühendis olmalı. Gerçekten varmı böyle ilan.
  4. Bu enteresan işte. Birincisi iş özel bir iştir. İşi ile ilgili sır taşınması önemlidir. Bunu temin için istenmiş olabilir. Haklı haksız ayrı mesele. Birde gıda katkısı satışı yapan firmalarda gıda mühendisleri bu işte oldukça etkinler(bu dogal ve olması gereken bence en azından dogru ürünün tavsiye edilmesi ile ilgili olarak) Satışla ilgili teminat isteniyordur. Tazminat kanuni bir haktır. Bunun tartışılması bile olmaz. Hoş bilen bilir çogu firma maliyetlerine tazminat diye bir maliyet eklemez, ekleyemez en azından bu ara hiç ekleyemez sanırım.
  5 için bişi demek istemiyorum orda konu geniş. Gelişmiş ülkeleri bilen bilir. Her istediginiz yere metro vb ile gidebilirsiniz. Hem dakikdir. Hemde en ucuz taşıma sistemidir. Kış yagmurdande etkilenmez. Bizde bir sanayii sistesi yapılır, örnek ikitelli yakın semtlerden oraya gidebilmek için taksi tutmanız gerekir. Misal sultangaziden ikitelliye. Servis işi bizim kadar çok olan dengesiz yerleşim ve sanayii alanlarının seçildigi az ülke vardır. Burda sorununun işveren oldugunu düşünmüyorum.

  Bence işyererinde arkadaşların yaptıkları güzel şeylerlede ilgili bölümler açılmalı. Misal çalıştıgı iş yerinde kütüphane oluşturanlar, spor faaliyetlerine başlayanlar artısını eksisini paylaşabilir. Varsa görmedim kusura bakmayın.


 3. #3
  brugge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  brugge çevrimdışı Üyelik tarihi: 08.08.2008 Son online zamanı: 02.12.2014

  Mesajları
  22
  Konuları
  4
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  İşe sadakat konusunu cinsiyete bağlamanızı doğru bulmuyorum, Bir tek işini seven kız arkadaşlar değil, bir emek veriliyorsa bunun cinsiyeti olmaz. Burada idealler farklıdır.Birisi rutin işlerle iş garantisi peşindedir, birileri de kendini geliştirmek için risklere girer.Bunun cinsiyetle alakası yok,kişilikle alakalıdır,hocam. Burada cinsiyeti tartışmak için değil patronların bakış açısını irdelemek için fikirlerimi ilettim.

  Son eklediğinizle ilgili olarak firmanın arazisinin küçük bir kısmına basket potası yapılsın istedim, 14 saatin üstünde çalıştığımız bir dönemde en azından uygun molalarda bölümümdeki diğer çalışanlarla kafayı dağıtırız diye, cevabı tahmin edersiniz...

  Ben sanayi sitelerinin koşu için uygun olacağını düşünmüyorum en azından şimdilik, onu anlayacak sizin düzeyinizde insan sayısı ne kadar var bu birinci mesele, çevre kirliliği gürültü vs. zaten sevimsiz bir ortam var, hele istanbul... eşek bağlasan durmaz o ikitelli de... Şehiriçindeki iş alanlarında çalışırsanız belki bu fırsatınız çoğalabilir. İnsanlar sırf belki bu yüzden danışmanlık işlerine giriyor sevmese bile.


 4. #4
  feza çevrimdışı Üyelik tarihi: 25.03.2010 Son online zamanı: 13.02.2016

  Mesajları
  20
  Konuları
  0
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  Benim şahsi fikrim neden kızıyorsunki. Cinsiyet tartışmıyorum yazmışsın kendince bende kendimce böylede olabiliri yazdım. Sen patronmusun onların adına düşünce açılarını irdeliyorsun. Aslında çok şey yazmıştım sildim. Tabir ve sözlere lütfen özen göztermeli. Okunanlar sözdeki gibi olmuyor. Eşşek sözü bence Söylenmek istenenin dışında anlam ifade ediyor. ( Bayanlar işlerine daha baglıdır. )


 5. #5
  brugge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  brugge çevrimdışı Üyelik tarihi: 08.08.2008 Son online zamanı: 02.12.2014

  Mesajları
  22
  Konuları
  4
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  Niye kızayım, gayet görüşünüze saygılı kibar ifadeler kullandım. Hatta sen demiyorum siz diye ifade ediyorum sözcüklerimde bile. Hatta erkeğim ve de patron değilim diye siz beni ezmek arayışı içindesiniz. Sözkonusu görüşlerim için de patron olmam gerekmiyor. Ama şu cinsiyet şöyledir dersek bize din,ırk,memleket,sınıf ayrımı yapan bu kızdığımız mantalitedekilerden ne farkımız kalır. O zaman şikayetçi değiliz herşeyden memnunuz bu ayrımı,kayrımı her yönüyle biz istiyoruz diyelim ona göre davranalım.


 6. #6
  MithrandiRx çevrimdışı Üyelik tarihi: 08.05.2010 Son online zamanı: 10.05.2010

  Mesajları
  6
  Konuları
  1
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  kesinlikle esnek calisma saatleri


 7. #7
  dilaragnl çevrimdışı Üyelik tarihi: 30.08.2014 Son online zamanı: 09.11.2020

  Mesajları
  11
  Konuları
  2
  Eklentileri
  1
  Kredisi
  55
  Harcanan
  1
  Kalan
  54
  Bayan kelimesi.
  Esnek calisma saatleri gibi sartlar


 8. #8
  fgunesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  fgunesli çevrimdışı Üyelik tarihi: 13.02.2013 Son online zamanı: 09.02.2021

  Mesajları
  26
  Konuları
  0
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  4
  Kalan
  1
  esnek çalışma saatlerine uyumlu, seyahat engeli olmayan , bay !!!!!???? gıda mühendislerinin yarısından fazlası bayan yani, bu ayrımcılık nedir hiç anlamıyorum!!!!


 9. #9
  selcuksen2x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  selcuksen2x çevrimdışı Üyelik tarihi: 20.11.2013 Son online zamanı: 26.03.2021

  Mesajları
  30
  Konuları
  9
  Eklentileri
  4
  Kredisi
  205
  Harcanan
  23
  Kalan
  182
  Benim en sinir olduğum şey CV ye hiç bakmadan insanı davet edip sizin deneyimizniz azmış diyip geri göndermeleri. Bütün pislik insan kaynakları denen o birimden çıkıyor.

  Bir insanı diz çöktüren hiçbir şeyden HOŞLANMIYORUM!!!

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Etiketlerde artık bu ifadeler yazmayacak
  Ambalaj forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 06.11.2017, 12:16
 2. Etiketlerde artık bu ifadeler yer almayacak
  Mevzuat forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 18.07.2017, 10:26
 3. iş ilanlarındaki cümleler aslında neyi anlatıyor bir bakalım
  Komik Yazılar forum içinde, yazan tubadaysal
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 05.06.2007, 20:47

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed