1 sonuçtan 1 ile 1 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen gdamla

Konu: İrlanda kahvesi (irish coffee)

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  04 Nov 18
  Yaş
  22

  Mesajları
  3
  Konuları
  2
  Eklentileri
  2
  Kredisi
  105
  Harcanan
  3
  Kalan
  102

  Post İrlanda kahvesi (irish coffee)

  : İRLANDA KAHVESİ
  : Docx
  : GÜL DAMLA SÖNMEZ

  VİSKİ
  1494 yılında İskoç Kralı IV. James, Lindores Manastırında görev yapan Keşiş John Cor’a viski üretmesi için yaklaşık 580 Kg arpa verilmesini emretmiştir. John Cor’a verilen arpaların kraliyet komisyonu tarafından hazineye kaydedilmesi ile İskoç viskisinin tarihte bilinen en eski ve resmi belgesi oluşmuştur. O dönemde damıtma işlemleri genel olarak manastırlarda keşişler tarafından yapılmaktaydı. Viski 15. yüzyılda günümüzde olduğundan çok daha farklıydı, viski damıtıldıktan sonra kısa süre içerisinde tüketiliyordu ve tadı çok sertti, 16. yüzyıla gelindiğinde unutulmuş bir viski fıçısı bulundu böylelikle viskinin fıçılarda uzun süre dinlendirildiğinde daha olgun ve güzel hale geldiği keşfedildi. 1536 yılında İngiltere Kralı VIII. Henry’nin manastırları kapatmasıyla işsiz kalan keşişler, o zamana kadar viski damıtarak kazandıkları becerilerini manastır dışında kullanmaya başladılar. Böylece viski damıtımı manastırlardan çıkmış, İskoçya sokaklarında yayılmaya başlamıştır. İlerleyen yıllarda viski üretimi ve tüketimi çoğaldıkça, dönemin parlamentosu fırsattan istifade etmek için arpa ve viskiye yüksek vergi uygulamaları getirdi, böylelikle üreticiler bir süre sonra kaçak üretime başladı. Viski bu sayede yer altına indi, illegal viski üretimi 1707 yılında askerlerle viski üreticilerini karşı karşıya getirmiş ve kanlı çatışmalara sebep olmuştur. Ancak İskoçlar asi ruhları ve viskiyi aşırı derecede benimsemiş olmalarından yasaklara rağmen üretim yapmaya devam etmişlerdir, üreticiler vergi tahsildarlarına yakalanmamak için tabutlarda viski taşımış, gece damıtma işlemi yapmışlardır.

  IRISH WHİSKY (İRLANDA VİSKİSİ)
  Üretimi İrlanda’ya ait bir viski türüdür. İrlanda viskileri malt hazırlanması sırasında, İskoç viskilerine oranla, ateşte fazla kalmadığından is kokusu taşımaz. Başka tahıllarla karıştırılır ve İrlanda viskilerinin yoğunluğu diğer viskilere oranla daha azdır. %50 maltlanmış, %30 maltlanmamış arpa, %10 yulaf, %10 çavdar ve buğdayın kullanıldığı İrlanda viskilerinin üretim tekniği de İskoç viskileri gibidir. Ne var ki bütün fark ayrıntı da gizli. Çünkü İrlanda viskileri İskoç viskileri gibi 2 değil 3 kez damıtılır ve 3 yıl değil 4 yıl meşe fıçılarda dinlendirilir. Dinlendirme sırasında İskoç malt viskilerinde olduğu gibi daha önce sherry yıllandırılmış fıçılar kullanılır. Damıtma sırasında peat yerine kömür kullanıldığından is kokusu da yoktur. (SELCUK, 29 EKİM 2009)

  İRLANDA KAHVESİ
  İrlanda Kahvesinin Hikâyesi

  1943 yılında İrlanda’nın Foynes kasabasında İrlanda kahvesinin hikâyesi başlamıştır. Foynes o yıllarda özellikle deniz uçakları için önemli bir limana ev sahipliği yapmaktaydı ki bu 2. Dünya Savaşı’nda da büyük önem kazandı.1943’ün soğuk bir kış günü havalanan bir uçak hava şartlarından dolayı geri dönerken Mors alfabesiyle terminale bir mesaj yollayıp Havaalanı Restoran’ının sıcak bir şeyler hazırlamasını rica ederler. Foynes Terminal binasında


  :
       Dosya Şifresi : www.forumfood.net
   Dosya Boyutu : 52,9 KB (Kilobyte)
   İndirme Sayısı : 1 Kez

  Konu Sinan COSKUN tarafından (12-05-2020 Saat 01:33 ) değiştirilmiştir.
  Sinan COSKUN bunu beğendi.

  •    Alt 06-02-2007'den beri

   Advertising

   advertising
   Mesajları
   1
   Konuları
   0
   Eklentileri
   0

     
    

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. TÜBİTAK'tan fındık kahvesi
  Güncel Haberler forum içinde, yazan omerhattab
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 09-02-2013, 21:02
 2. Türk Kahvesi
  Yatırım projeleri forum içinde, yazan okhan
  Yorum: 23
  Son Mesaj: 28-12-2007, 00:50
 3. some coffee
  Komik Resim ve Videolar forum içinde, yazan Figen YÜCE
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 13-09-2007, 17:29
 4. Az kafeinli Türk kahvesi
  Güncel Haberler forum içinde, yazan goncuali
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 27-08-2007, 14:39
 5. Coffee?
  Cliparts forum içinde, yazan Dimple
  Yorum: 5
  Son Mesaj: 21-03-2007, 18:37

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed