6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oğuz Pelikli çevrimdışı Üyelik tarihi: 21.02.2007 Son online zamanı: 26.09.2016

Mesajları
    2504
    Konuları
    345
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye

Standart ISO 22000 alıştırma sorusu 02

ISO 22000 için denetimde dokümanları kontrol ediyorsunuz. Standardın dökümantasyon zorunluluğu getirdiği konulardan birisi olan Dokümanların kontrolü hakkında işletmenin bir prosedür adında bir döküman hazırlmadığını gördünüz.

Yönetim Temsilcisine standardın bu maddesini nasıl sağlıyorsunuz diye sorduğunuz da
    Bu konu için hazırlanmış detaylı bir Dokuman hazirlama ve kontrolü talimatımız var diyor ve size sunuyor
    Dokümanı incelediğinizde içerik olarak sistemin tüm isteklerini karşıladığını görüyorsunuz.
    Ancak standardı açıp baktığınızda
    "4.2.2. Doküman kontrolü maddesinde
    Yazılı hale getirilmiş bir prosedür, aşağıdakilere yönelik gereken kontrolleri belirtmek için oluşturulmaldır" demektedir.

Bu duruma göre bu bir uygunsuzluk mudur?
    Yoksa uygunsuzluk yok mudur?
    Eğer uygunsuzluksa
    Majör müdür?
    Minör müdür?

yorumlarınız bekliyorum

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Şengül PARLAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şengül PARLAK çevrimdışı Üyelik tarihi: 22.02.2007 Son online zamanı: 30.01.2021

Mesajları
    1234
    Konuları
    134
    Eklentileri
    42
    Kredisi
    2225
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Prosedür: Prosesleri tanımlar.
    İş Talimatları:Proseslerin nasıl uygulanacağını anlatır.
    Formlar: Kayıtların tutulmasını kolaylaştıran dokümanlar.
    Ekler: Prosedürlere anlaşılmayı kolaylaştırmak için eklenen bilgiler.

Standart 4.2.2 maddesinde açıkça yazılı bir prosedür istemektedir. Bunun nedeni de yukarıdaki tanımlara göre en uygun anlatma biçiminin bu olmasıdır. Fakat diyorsunuz ki istenileni karşılıyor. Ozaman demek oluyorki hazırlanan aslında bir talimat değil de prosedürdür. Doküman yanlış tanımlanmıştır. Bence bir minör uygunsuzluk.

Uğur MARANGOZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uğur MARANGOZ çevrimdışı Üyelik tarihi: 15.03.2007 Son online zamanı: 26.11.2021

Mesajları
    1087
    Konuları
    377
    Eklentileri
    81
    Kredisi
    4176
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Oğuz abi ilk önce bu alıştırma soruların için teşekkürler.Bilgi, ancak tekrar edildiği sürece taze kalır.Bu alıştırma sorularıylada bilgimizin taze kalmasını sağlıyorsun.

Sorunun cevabına gelince.Şengül abla gayet güzel ifade etmiş. Yani bencede talimat eğer prosedürün işlevini yapıyorsa, o prosedür yanlış tanımlanmış demektir. Uygunsuzluğa gelince,Şengül ablanın dediği gibi minör uygunsuzluktur. Ama yinede uygunsuzluk konusunda şu klasik cevabıda vermek istiyorum.Gelen denetçiye bağlı.İstese uygunsuzluk vermeyebilir.
    Sonuçta insan faktörü olunca cevabı (maalesef) tam kestiremiyorsun.

Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oğuz Pelikli çevrimdışı Üyelik tarihi: 21.02.2007 Son online zamanı: 26.09.2016

Mesajları
    2504
    Konuları
    345
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Arkadaşlar cevaplarını ve ilginiz icin teşekkürler...
    Sanırım konuyla başka ilgilenen pek yok...

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Figen YÜCE çevrimdışı Üyelik tarihi: 24.05.2007 Son online zamanı: 19.04.2021

Mesajları
    1837
    Konuları
    292
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3076
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Prosedür:
    Yönetim Sistemi kapsamındaki faaliyet ve/veya operasyon serilerinin yürütülmesini ifade eden prensiplerin yer aldığı kontrollü dokümanlardır.
    Talimat:
    Yönetim Sistemindeki ürün kalitesinin ve gıda güvenliğinin kontrolü ve güvencesinin sağlanmasında kullanılan faaliyet ve/veya operasyon serilerinin doğru ve etkin olarak yapılmasını sağlamak amacıyla ilgili birimler tarafından hazırlanan ve bu faaliyet ve/veya operasyon serilerinin bütün ayrıntılarını gösteren kontrollü dokümanlardır.

Burada dokümantasyon şartlarından birisi ihlal edildiği için denetçi major uygunsuzluk verebilir. İlgili prosedürü hazırlayıp, faaliyetlerin daha ayrıntılı olarak anlatıldığı bir talimata atıfta bulunulabilirdi. Bu da benim düşüncem, denetçinin insiyatifi yine işin içine giriyor sanırım…

(Oğuz Hocam siz soruyu sorduğunuzda ben nerelerdeydim acaba 4 gün geçmiş aradan )

Figen YÜCE
    T.C. Pamukkale Üniversitesi
    Öğretim Görevlisi

sevimli_- çevrimdışı Üyelik tarihi: 29.01.2008 Son online zamanı: 20.03.2012

Mesajları
    28
    Konuları
    13
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    455
    Harcanan
    0
    Kalan
    455
    Bana göre minördür. çünkü talimat değil de prsedür olması gerekiyor. Amaişin işleyişinde herhangi bir hataya sebebiyet vermiyor. Bu sebeple bence minör.

Advertising

Advertising