Kilolu olmak birçok kişinin kabusu. Sizce Türkiye genelinde erkekler daha şişman yoksa kadınlar mı?

Prof. Dr. Alihan Gürkan, aşırı kilo sorununun ülke genelinde son 10 yılda ciddi artışlar kaydettiğini açıkladı. Ayrıca Prof. Dr. Gürkan, "Türkiye?de erkeklerin yüzde 25?i, kadınların da yüzde 40?ı aşırı kilolu. Yapılan araştırmalar, diyet ve egzersizle kilo verebilen kişi sayısının yüzde 3 ile yüzde 10?u geçmediğini gösteriyor." şeklinde konuştu.

Türkiye'de ve tüm dünyada pek çok kronik hastalığa yol açarak yaşamı tehdit eden önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekilen bir seminerde, pek çok kronik hastalığın en önemli nedeni olan aşırı kiloların kontrol altına alınmasının, yalnızca estetik değil sağlık açısından da gerekli olduğu vurgulandı.

Prof. Dr. Alihan Gürkan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de obezite tablosunun her geçen gün olumsuz yönde değiştiğini söyleyerek, her üç kişiden birinin yaşamını aşırı kilolu olarak sürdürdüğü ABD?de, mide ve bağırsak kanserine yakalanan hastaların önemli bir bölümünün obez olduğunu vurgulayarak "Obezite kontrol altına alınırsa, her yeni 100 bin kanser vakası önlenebilir" şeklinde konuştu.

Türkiye'de 4 yapraklı yonca modelinin uygulandığını dile getiren Diyetisyen Berna Ertuğ ise, "Doğru besin gruplarından, uygun miktarlarda tüketmek ve kilo verirken sağlıklı kalmak için 4 yapraklı yonca modelinin uygulamalıyız. Her yaprak süt ve ürünleri (süt, yoğurt, ayran, cacık), et, kuru baklagiller, yumurta, peynir, ekmek, tahıl (ekmek, makarna, pilav, çorba) ve meyve sebze gibi besin gruplarını temsil ediyor. Ayrıca çay ve kahveyi şekersiz içmeliyiz. Pirinç yerine soframızda bulgura yer vermeliyiz. Küçük bir örnek ile kişi günde kullandığı kesme şeker sayısını her gün iki adet azaltırsa yılda 2 kilogram verebilir." açıklamasında bulundu.