Son günlerde gündemi meşgul eden "ucuz döner, sağlıksız döner" tartışmasına Uludağ Üniversitesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Tayar'dan açıklama geldi.

Son günlerde bu kadar ucuz döner olur mu tartışması olduğunu söyleyen Tayar, ?Bugün kasaptan kıyma alsanız kilosu 40 lira civarında. Bir dönere 100 gram döner katsanız 4 lira yapar. Buna ekmek ve işlemesini kat 5 liraya mal olur. Siz 5 liraya mal ettiniz bir ürünü 9-10 liraya sattığınız da rahat para kazanırsınız.

Ucuzdur bir illeti vardır diye düşünmemek lazım, burada iş bilmeye bakar iyi bir esnaf ve iyi organizasyon kurduysanız, insanlara kaliteli eti ucuza yedirebilirsiniz.

Tavuk dönerin maliyeti ne kadar?
Tavukta da aynı şey söz konusu, bugün göğüs tavuk etinin kilosu 10-11 lira 100 gram kullansanız 1 lira yapar diğer ürünlerle birlikte 3 liraya mal edersiniz.

Tüketicinin dikkat etmesi gereken konu ben bu ürünü nereden alıyorum. Bana bu ürünü veren firmanın kalite belgeleri var mı? bunları sorgulamamız gerekiyor. Bir restorana döner yemeye gittiğimizde nereden et geldiğini anlayamayız, eğer kalite belgesi varsa Tarım ve Orman Bakanlığından ruhsatlı bir işletmeyse güvenlikle tüketirim.

Bu konuda bilir bilmez herkesin konuşmasının bir anlamı yok, ben tavuk etinden iğreniyorum dediğiniz zaman bir kesimi etkiliyorsunuz. Biz yemek ihtiyacımızı Canan Karatay, hocanın zevkine göre seçmek zorunda değiliz, dönerle ilgili konuşacakların bilimsel gerçeklerle konuşmalarını tavsiye ediyorum? şeklinde konuştu.