Yapılan bilimsel çalışmalarla Türkiye'de tuz tüketiminin Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği değerin yaklaşık üç katı olduğu iddia ediliyor. Konuyla ilgili düğmeye basan Sağlık Bakanlığı?

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine şeker ve tuz kullanımına yönelik genelge gönderildi. Genelgede, çay ve kahve ikramlarında tek şeker verilmesi, masalardan tuzlukların kaldırılması gerektiği bildirildi. Sağlık Bakanı Bakan Mehmet Müezzinoğlu'nun imzasının yer aldığı genelge, kamu kurum ve kuruluşlarında şeker ve tuz kullanımı ile ilgili düzenleme yapılması istendi. Çay, kahve gibi ikramlarda ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde tek çay şekerinin ve mümkünse hijyen açısından ambalajlı şekilde sunulması istenen genelgede yemekhane, lokantalarda ise masalardan tuzlukların kaldırılması gerektiği belirtildi. 

Genelgede, dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen ve bulaşıcı olmayan hastalıkların, ülkemizde hızla artan ölümlerin başlıca nedenlerinden olduğu belirtilerek, erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hastalıklarda önleyici yaklaşımların geliştirilmesinin zorunlu olduğu kaydedildi.