Tüm yurtta düşen sıcaklıklar grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanmayı da beraberinde getirdi. İşte uzmanların eczane olarak tanımladığı o meyve?

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, A ve C vitamini ve mineral tuzların önemli bir miktarını bünyesinde bulunduran ayvanın grip ve nezle gibi hastalıklara karşı iyi geldiğini öne sürdü. Tereyağında pişirilen ayvanın nefes yolu hastalıklarına, öksürüğe, bronşite ve tüberküloz hastalığına iyi geldiğini de öne süren Karadeniz, grip ve nezle olan kişilerin bu meyveyi bol bol tüketmeleri gerektiğine dikkati çekti.

Ayva suyunun da sağlığa birçok etkisinin olduğunu belirten Karadeniz, ayrıca ayva suyunun vücudu terletmede olan etkisine değindi.

Ayva hoşafının ağız yaraları, akciğer veremi, uykuda ağızdan salya gelmesini de önlediğini belirten Prof.Dr. Karadeniz, şu bilgileri verdi:

"Yaprağı kaynatılıp içilirse ishali keser. Ayva yaprağı kaynatılır, suyu ile gargara yapılıp, pişmiş yaprakları ile de lapa yapılıp boğaza konursa boğaz ağrısını ve şişliğini giderir. Burun kanamasını önlemek için buruna ayva suyu çekilmelidir. Ayva suyu aşırı adet kanamasını önler, bağırsak kanamalarını keser, dizanteriye karşı çok faydalıdır."