Marketteki fiyatların artışına neden olarak gösterilen aracılara kötü haber? Enflasyonun üzerinde olduğu iddia edilen tarım ürünlerine sıkı takip geliyor. Değerlendirme Komitesi'nin gündeminde olan fahiş karlar nasıl sonlanacak?

Tarım ürünlerindeki ciddi artışların incelenmesi için TMO'ya yetki verileceği söyleniyor. Gıda ürünlerinde arz-talep, üretim- tüketim dengelerini temel alarak fiyat gelişimini izlemek üzere kurulan "Değerlendirme Komitesi" nin; stok yönetimi, üretim, pazarlama ve tüketim zinciri başta olmak üzere gıda piyasasını takibe aldığı açıklandı. Yani artık tarlada 1 lira olan gıda ürünü markette 10 liraya satılamayacak.

Merkez Bankası ve Hazine'nin de içinde yer aldığı komitenin  tarımsal üretim ile gıda ve ürün fiyatlarındaki dalgalanmaları mercek altına aldığı öne sürülürken, tarla- market arasındaki uçurumun önüne geçebilmek için dağıtım zinciri halkaları tek tek belirleneceği de ifade ediliyor.

Bu yetkinin Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) verilmesinin gündemde olduğu şu günlerde yetkililerin, üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki farka dikkat çekerek, "Tabloya baktığınızda üretici fazla bedel ödüyor, üretenin cebine bir şey girmiyor. Sorun aradaki zincirden kaynaklanıyor. Komite'nin aracılara müdalesi kaçınılmaz" şeklindeki değerlendirmesi de iddialar arasında.