Amerika?da yapılan bir araştırma ile gürültüye bağlı işitme kaybının B3 vitaminin kaynağı olan bir molekül ile engellenebileceği iddia edildi. Araştırma ile bilim insanları,

Amerika?da yapılan bir araştırma ile gürültüye bağlı işitme kaybının B3 vitaminin kaynağı olan bir molekül ile engellenebileceği iddia edildi.

Araştırma ile bilim insanları, gürültü sonucu işitme kaybı yaşayanların vitamin takviyesi ile önlenebileceğini tespit ettiler.

Farelerin denek olarak kullanıldığı araştırmada, aşırı gürültü nedeniyle kulak salyangozundaki sinirler ve kıl hücreleri arasında bağlantının zarar görmesi sonucu meydana gelen işitme kaybının B3 vitamininin kaynağı olan nikotinamid ribosid (NR) molekülüyle engellenebileceğini ortaya koyuldu. Aşırı yüksek sese maruz bırakılan farelere NR veren bilim adamları sinir ve kıl hücreleri arasındaki bağlantının zarar görmediğini, kısa ya da uzun süreli işitme kaybının meydana gelmediğini belirlenirken, vitaminin gürültüden önce veya sonra verilmesinin aynı olumlu etkiyi sağladığı öne sürüldü.

Bilimciler, NR'nin hücrelerin "enerji santrali" mitokondrinin işleyişinde önemli rol oynayan SIRT3 proteininin faaliyetini artırarak işitme kaybının önlenmesini sağladığını açıkladı.

Araştırma sonuçları Cell Metabolism dergisinde yayımlandı.