Sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Eğer dengeli ve sağlıklı bir beslenme tarzımız yoksa hayatımızın özellikle de orta yaş ve sonrasındaki bölümünde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Sağlıklı beslenme için alınacak önemli adımlar;             

· Gıda türlerini alırken vücudumuz ve sağlığımıziçin faydalı olanları seçmek. Bunlar;  hububatlar, sebzeler, meyveler, et ve sütürünleri ve protein açısında zengin olan besinler.

· Egzersiz yapmak ve bunun yanında alınacakgıdaların miktarını ayarlayıp, dengeyi sağlamak

· Günlük kalori ihtiyacımız için gerekli gıdalarıtercih etmek.

Günlük gerekli kaloriden fazlasını almakvücudun dengesini bozabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için kararlı olmamızgerekir.

Hububatlar;
Hububatlar iyi bir besin kaynağı ve elyafyönünden de zengindir. Kolesterolün düşük seviyede bulunmasını sağlar vekabızlığı da önlemede yardımcı olur. İçinde elyaf bulunduran besinleri günlükmutlak tüketmememiz gerekir. Mısır, buğday, kepek, çavdar, yulaf, yulaf ezmesi,bunların içinde bol miktarda elyaf bulunur. Bir diğer elyaf içeren besinler iseceviz, keten tohumu, kabuklu kuru yemişler, meyve ve sebzeler, bakliyatlardır.

Süt Ürünleri;

Süt ürünlerinde ekşimeyen kaymak bağlamayanürünlerden uzak durmaya çalışın. Özellikle homojenize edilmiş uzun ömürlü kutusütlerini kullanmamaya çalışın. Sütün homojenize yapılmasında çok fazla basınçuygulanır bu da sütün içinde bulunan süt proteinlerinin moleküllerininyapısının değişmesine neden olur. Proteinlerin molekül yapısı değiştiğinde birçok hastalığa nedenolmaktadır.

Proteinler;
Protein açısından zengin olan et ürünlerinitüketirken fırın ya da ızgarada pişirin. Et alırken az yağlı olmasına dikkatedin. Beyaz eti daha çok tüketin. Yumurta da protein açısından çok zengindir.A,D,K, vitaminlerini içinde barındırır. Çinko ve magnezyum miktarı yüksek,omega-3 ten de zengin bir besindir. Köy yumurtasını tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Dikkatedilecek diğer hususlar; yemeklerde kullanılan tuz sofra tuzu yerine kayatuzu kullanmak, margarinden, et yağlarından ve kanatlı hayvanların derilerindenuzak durmak şekeri mümkün olduğu kadar az tüketmek sağlığımız açısından faydalıolacaktır.

Yağlar;
Ülkemizde yemeklerimizde çok sıklıkla katı yağtüketilmektedir. Sağlıklı bir beslenme için bütün bu katı yağlardan biraz uzakdurmamız gerekir. Elbette az miktarda tüketilmekte fayda vardır fakat heryemekte katı yağ kullanmak günlük olarak bir çay kaşığından fazla katı yağtüketmek zararlıdır. Yağlar içerisinde güvenle tüketebileceğimiz en yaralı yağzeytinyağıdır.