Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerçekleşen Okul Sütü kapsamında yedi firmanın AK Gıda, Dimes Gıda- Pınar Süt iş ortaklığı, Güney Süt, Oğuz Gıda, Aynes Gıda, Meysu Gıda, Yörükoğlu Süt'ün ihaleye katıldığının bilgisini açıklamıştık. Merakla beklenen ihale sonuçları...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerçekleşen Okul Sütü kapsamında yedi firmanın AK Gıda, Dimes Gıda- Pınar Süt iş ortaklığı, Güney Süt, Oğuz Gıda, Aynes Gıda, Meysu Gıda, Yörükoğlu Süt'ün ihaleye katıldığının bilgisini açıklamıştık.

Merakla beklenen ihale sonuçları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklandı. 6 Kasım'da yapılan ihaleyi onaylayan Bakanlığın açıklamasına göre; program kapsamında özel okullar dahil, yaklaşık 34 bin bağımsız anaokulu, anasınıfı ve ilkokulda 5 milyon 800 bin öğrenciye haftada 3 gün, 378 milyon 145 bin 312 adet 200 mililitre sade, yağlı UHT süt dağıtılacak.

Okul sütü ihalesinde en düşük teklifi birinci kısım (Doğu Anadolu- Ege Bölgesi) için Yörükoğlu Süt, üçüncü kısım (Karadeniz- Marmara Bölgesi) için Ak Gıda, dördüncü kısım (Akdeniz Bölgesi) için Güney Süt vermişti.  Bakanlık söz konusu tekliflerin onaylanmasına, ikinci kısım (Güneydoğu Anadolu-İç Anadolu Bölgesi) için verilen tekliflerin, yaklaşık maliyetin üzerinde olması nedeniyle ihalenin yenilenmesine karar verdi.

Eğitim-öğretim yılının ikinci döneminin ilk gününde okullarda sütlerin bulunmasını sağlayacak şekilde ikinci kısım için yeniden ihale yapılacak.

Okul sütü dağıtımına ise 9 Şubat 2015 'te eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte başlanacak ve 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi boyunca devam edecek.