Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu toplantı özetini yayınladı. Özetlerde, kasım ayında gıda enflasyonunda artış yaşanabileceğine dikkat çekildi.


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu toplantı özetini yayınladı. Özetlerde, kasım ayında gıda enflasyonunda artış yaşanabileceğine dikkat çekildi.TCMB tarafından yayınlanan 20 Kasım 2014 tarihli PPK toplantı özetinde, Ekim ayında tüketici fiyatları yüzde 1,90 oranında artığı, yıllık enflasyon 0,10 puan artışla yüzde 8,96 olduğu belirtilmektedir.

Yıllık enflasyondaki yükselişte elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artış doğrultusunda enerji grubu belirleyici olurken gıdanın yıllık enflasyona katkısı yüksek seviyesini koruduğuna dikkat çekildi. Ana eğilim itibarıyla temel mal enflasyonu olumlu seyrederken, hizmet enflasyonu bir miktar zayıflamakla birlikte yüksek seyrini sürdürdüğü de açıklamalarda yer aldı.

Gıda grubunda yıllık enflasyon 1,4 puan azalarak yüzde 12,56?ya gerilemesiyle, başta taze meyve-sebze olmak üzere işlenmemiş gıda grubundan kaynaklanırken işlenmiş gıda yıllık enflasyonu artış kaydettiği raporda yer almakta.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle işlenmemiş gıda fiyatlarında Eylül ve Ekim aylarında sınırlı da olsa bir düzeltme görülse de grup yıllık enflasyonundaki seyrini koruduğu açıklandı.

Kasım ayına ilişkin göstergelerin, gıda yıllık enflasyonunun taze meyve-sebze kaynaklı olarak yeniden artış kaydedebileceği yönünde sinyal verdiği de belirtilerek yılın başında alınan makroihtiyati önlemler ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimini olumlu yönde etkilediği öne sürüldü.

Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyondaki iyileşmeyi geciktirse de temel mal grubunda enflasyonun ana eğiliminin son aylarda kayda değer bir düşüş gösterdiği açıklandı. Başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatlarının önümüzdeki yıl için enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyeceğini değerlendiren Kurul, Orta Vadeli Program?da enflasyonla mücadelenin öncelikli konu olarak yer almasının olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.