Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru?dan pamuk rekoltesinde 2017 yılında artış olacağı ve ithalatın azalacağı bilgisi geldi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, geçtiğimiz senelerde çiftçisine büyük sıkıntı yaşatan ve yurt dışından ithal edilmek zorunda kalınan pamuğun durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Pamuğa destek artmalı"

Türkiye'nin 1 milyon 600 bin ton lif pamuk ihtiyacı olduğunu, bunun geçtiğimiz yıl 580 bin tonunu Türkiye'de üretildiğini, geri kalanının yurt dışında ithal edildiğini ifade eden Doğru, pamuğa verilen desteğin artması halinde çiftçinin ekimlerini eskisi gibi yapacağını söyleyerek, "Geçtiğimiz yıl 1 milyon tonun üzerinde pamuk ithal edildi.

Bu sene yüzde 20 civarında pamukta artış olmasını, yani 720 bin tonun üzerine çıkmasını bekliyoruz. Destekler artarsa çiftçimiz eskisi gibi ekim yapmaya devam edecektir" diye konuştu.

Doğru, pamuğun fazla ekilmesinin en çok mısıra darbe vurduğuna dikkat çekerek, "Dünyada ve Türkiye'de oluşan fiyatlar sonucunda bu sene pamuk ekiminde hem Ege'de hem de Çukurova'da bir miktar artış bekleniyor. Pamuğun fazla ekilmesi en çok mısırı etkiledi. Mısırda düşüşe neden oldu" şeklinde konuştu.
*