İzmir Şambalisi Türkiye'nin 206. coğrafi işaret tescilli ürünü oldu. İzmir böylece tescilli ürün sayısını 10'a çıkararak, Kayseri ile birlikte ülkenin en çok coğrafi işaretli ürünü olan kent oldu.

Coğrafi işaret pazarının dünyada 200 milyar dolarlık bir büyüklüğü var. Bunun 55 milyar dolarlık kısmı AB ülkelerinde gerçekleşiyor.
İtalya sadece Parmesan peynirinden 1.5 milyar euro ciro elde ederken, Türkiye'de de İzmir, sahip olduğu değerleri koruma yolunda ciddi bir atılım içinde.

İzmir Şambali tatlısını tescil ettirerek coğrafi işaret aldığı ürün sayısını 10'a çıkaran İzmir, Kayseri'yi yakalayarak bu alanda birinciliği paylaştı. Türk Patent Enstitüsü'nin incelemelerini sürdürdüğü, İzmir Tulum Peyniri ve İzmir Kumrusu'na da coğrafi işaret aldığında İzmir Kayseri'yi geçmiş olacak.

Coğrafi işaret, kültürel değerlerin korunması, yöre adına üretilmiş gibi gösterilen ürünlerde gerçek ile sahteyi ayırt etmek amacıyla veriliyor. Türkiye'de coğrafi işaret alınabilecek 2 bin 500 ürün olduğu belirtiliyor. Ancak şu ana kadar sadece 206 ürünün tescili yapılmış durumda.

İzmir Tulum Peyniri ve İzmir Kumrusu coğrafi işaret tescil başvurularımızın ise Türk Patent Enstitüsü tarafından incelemeleri devam ediyor. Coğrafi işaret tescil belgelerimizin alınmasının ardından ürünlerin formülleri ve coğrafi işaret logoları ilgilenen üyelerimizin kullanımına sunulacak" diye konuştu.
*