İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Ramazan ayı öncesi denetimlerini sıklaştırdıklarını belirterek vatandaşlardan gönüllü denetçi olmalarını istedi. Güldal, "Vatandaşlarımız gıda ile ilgili karşılaştıkları her sorun için 'Alo 174'ü arasınlar" dedi.

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü vatandaşların Ramazan ayında güvenilir gıda tüketmeleri için harekete geçti. Ramazan ayı öncesi kent genelinde sıklaştırılan denetimlerle toplu üretim ve tüketim yerlerine göz açtırılmazken, vatandaşlardan gönüllü denetçi olmaları istendi. Unlu mamullerin üretiminin yapıldığı yerler başta olmak üzere toplu üretim ve tüketim alanlarında denetimlerin artırıldığını belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, İzmirlilerden gönüllü denetçi olup gıda denetimi konusunda kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Ramazan ayında gıda sağlığı konusunda yaşanabilecek olası sıkıntıların önüne geçmek için gerekli önlemleri aldıklarını ifade eden Güldal, buna rağmen vatandaşlardan herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmaları halinde 'Alo 174 Gıda Denetim Hattı'nı aramaları ricasında bulundu.İzmirlilerin 7 gün 24 saat arayabilecekleri bu hatta gelen şikayetlerin görevliler tarafından vatandaşlık numarası karşılığında kayıt altına alındığını ifade eden Güldal, başvuru sırasında verilen kişisel bilgilerin gizli tutulduğunu ifade etti. Gelen şikayetlerin İl Müdürlüğü görevlileri tarafından değerlendirildiğini anlatan Güldal, "Denetim ekibimiz inceleme yapmak üzere şikayetin yapıldığı işletmeye gidiyor. İmalathanenin ve yapılan üretimin standartlara uygun olup olmadığına bakıyor. Uygun değilse suçun cinsine göre cezai işlem uyguluyor. Ekip ürünlerin hijyen ve sağlık standartlarını sağlayıp sağlamadığını belirlemek için birer numune alıyor. Aldıkları numuneyi tahlil için il müdürlüğü laboratuvarlarına getiren ekip buradaki görevlilere teslim ediyor" diye konuştu.

Denetimler sonrası gelen başvuruların en geç 15 gün içinde cevaplandırıldığını kaydeden Güldal, "Şikayette bulunan kişi kendisine verilen başvuru numarası ile 'Alo 174'ü arayarak ya da 'www.alo174.gov.tr' adresine girerek şikayetinin hangi aşamada olduğunu ve sonucunu öğrenebiliyor. Böylece vatandaşlarımız şikayetlerini rahatlıkla takip etmiş oluyor. Biz üzerimize düşen görevi yapıyoruz ama vatandaşlarımızın bizim sokaktaki gözlerimiz gibi çalışması denetimler ve sağlıklı gıda tüketimi için son derece önemlidir" dedi.