ABD?de yapılan araştırmaya göre, besleyici bir diyetin en iyi örneğini oluşturan pirinç, özellikle kadınlar için büyük bir öneme sahip.

ABD Pirinç Federasyonu (USA Rice Federation), Iowa State University tarafından gerçekleştirilen bir çalışma ile pirinç yiyen kişilerin beslenme düzeninin, pirinç yemeyenlere göre daha sağlıklı olduğunu kanıtladı. Hatta bu kişilerin daha fazla meyve ve sebze yediğini, daha az şeker ve yağ tükettiğini ve beden kitle endekslerinin daha düşük olma eğiliminde olduğunu vurguladı.

Ayrıca 1998 yılından bu yana uygulanan bir programla, ABD?de tüketilen beyaz pirinçlerin neredeyse tamamı, B vitamini ve folik asit ile zenginleştiriliyor. Programın uygulanmasından bu yana kadınlardaki beyin kanaması riskinin, %3 oranında azaldığı gözlendi.

Yapılan araştırmalar, folik asidin, kalp krizi ve beyin kanaması dahil olmak üzere kalp hastalıklarında bir risk faktörü olarak gösterilen kan homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Amerikan Kalp Derneği?nin yayını Circulation?da yayımlanan araştırma, folik asit zenginleştirmesinin beyin kanamasından kaynaklanan ölümleri azaltmaya yardımcı olduğunu da kanıtlıyor. Son dönemdeki araştırmalar da, folik asidin yumurtalık kanseri ve Alzheimer da dahil belirli kanser tiplerini önlemeye yardımcı olduğu tezini güçlendirdi.

[ucluhaber]