Gazze'deki Koko ve Riko isimli papağanlar tam bir çay ve kahve tiryakisi. Hatta papağanlar dükkâna elinde bu içeceklerle gelen olursa?

Gazze'de İsrail saldırılarından en çok etkilenen yerlerden biri olan Şucaiyye Mahallesinde, Kakadu türünden biri dişi biri erkek Koko ve Riko isimli 2 papağanın bulunduğu hayvan satış mağazasının sahibi Muhammed ed-Deyri, kuşlarının çay ve kahve tiryakisi olduğunu söylüyor.

Riko ve Koko'nun günde 3 bardak çay veya kahveyi büyük bir iştahla içtiğini anlatan Deyri, bunları vermediği takdirde papağanların hayatlarını tehlikeye atacak şekilde delirmiş gibi hareket ettiklerini ifade ediyor.

Papağanların kahve ve çay içmesinin dükkâna olan ilgiyi artırdığını kaydeden Deyri, dükkânda elinde bu içeceklerle gelen olursa bir şekilde onu içmeye çalıştıklarını anlatıyor.

Savaşın Ardından Dükkânını Yeniden Açtı

Uzun yıllardır Şucaiyye'deki dükkânında ithal ettiği kuşları eğiten ve satan Deyri, İsrail'in Temmuz 2014'te düzenlediği son saldırılarda tüm kuşlarının öldüğünü üzülerek anlatıyor.

Deyri, savaşın ardından dükkânını yeniden açtığını ve kuş ithal ettiğini dile getiriyor.

İsrail'in, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren saldırılarda 2 binden fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, binlerce bina yıkılmış veya hasar görmüştü. İsrail ise 66'sı asker, 71 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.