Kafkas`ın kestane şekeri dünya marketlerinde
Dünya çapında ün yapmış bir çok süpermarketin raflarında yer alan Türk şekerleme markası Kafkas, 1930 yılında Ali Şakir Tatveren tarafından
Bursa `da kuruluyor ve zamanla gelişme göstererek günümüze geliyor. 2004 yılında AC Nielsen `in yaptığı araştırmaya göre, Türkiye `deki firmaların marka değeri sıralamasında 84. sırada. 1960`lı yıllarda tescil ettirdiği ismiyle Kafkas , Türkiye `deki 309 tanınmış marka arasında bulunuyor.
10.000 metre kare açık, 6.500 metre kare kapalı alanda ISO 9001/200, IFS , ISO 22000 standartlarında üretim yapan Kafkas , ağırlıklı olarak iç piyasaya çalışıyor. Bursa `da kendine ait 11 mağazası bulunan Kafkas , 2008 yılı sonuna kadar 2 yeni mağaza daha açmayı planlıyor.
Kafkas , yurt içi pazarlama faaliyetlerini , Türkiye `nin çeşitli illerinde shop, corner ya da kiosk adını verdiği satış noktaları ile sürdürüyor. Türkiye çapında 90`ın üzerinde satış noktası bulunan Kafkas , Algida ve Ülker gibi büyük firmalara tedarikçi olarak hizmet veriyor.
3 BİN TON KAPASİTE
Yılda 3000 ton ve üzeri çiğ kestane işleme kapasitesine sahip olan Kafkas Pasta Şekerleme Sanayi ve Ticaret A .Ş`nin toplam kapasitesinin yüzde 75`ini kestane şekeri ve kestane bazlı mamuller, yüzde 15`ini unlu mamül üretimi, yüzde 10`unu da reçel ve marmelat üretimi oluşturuyor. Üretiminin yüzde 20`sine yakınını ihraç eden şirket, başta Fransa olmak üzere ABD , Yunanistan , Avusturya , Suudi Arabistan , BAE , Kuzey Kıbrıs , Tayland , Tayvan ve İsviçre `te ihracat yapıyor. Bu ülkelerden gelen talep doğrultusunda Kafkas markasıyla ya da kendi markalarıyla üretim yapıyor.
Kafkas , Paris yolcusu
Kafkas reçelleri 20 yıldır Amerika `daki etnik marketlerde pazarlanıyor. Son yıllarda Kafkas ürünleri dünyanın en büyük süpermarket zincirlerinden E.Leclerc , Erteco, Ecomax, Netto , Norma , Segurel ve İsviçre `deki Migros Marketler`de yer alıyor.
Kafkas , 2008 yılı Mart ayında Paris `te düzenlenecek Intersuc(Şekerleme, bisküvi, Çikolata ve Gıda Fuarı ), Europain( Yiyecek İşleme ve Paketleme Fuarı ) ve Ekim ayında yine Paris `te düzenlenecek SIAL `e (Uluslararası Gıda Fuarı ) katılarak ağını genişletecek.