Kahve ve Muhafazası: Kahve ürünleri, ambalajlama konusunda belki de dikkat edilmesi gereken en önemli ürünlerden bir tanesidir. Kahvenin gerek kokusu gerek de aroması bakımından, dalından koparılıp işleme alınması da dahil olmak üzere tüketiciye ulaşana kadar olan bütün kısımlar için hassasiyet içermelidir.
Kahve çekirdeğinden itibaren içerdiği hassas yapısı ile havadan, nemden ve de güneş ışıklarından fazlasıyla etkilenen yağlı bir yapıya sahiptir. İçindeki aroma ve kokusu olmadan tüketimi hiç haz vermeyen kahve mamulleri, gerek çekirdekli gerekse de işlenmiş olarak ambalajlanmasının önemine özen göstermek gerekir. Bu yüzden kahve ambalajı önemlidir.
Kahve Ambalajı Nasıl Olmalı?

Kahvenin içeriğini korumak amaçlı olarak ilgili ürünün muhafazasına en uygun yapı özellikleri; ışık geçirgenliği olmamalı, oksijene maruz kalmaması için yüksek bariyer sistemine sahip olmalı ve de içeriğindeki yağını muhafaza edip ambalaj dışına taşmaması, dolayısıyla da aroma ve kokusunu da korumak için gıdaya teması uygun ve ürün içeriği ile uyumlu hammaddelerle üretilen ambalajlar da muhafaza edilmeli.
Ambalajlama adına en çok tercih edilen ve en uygun hammadde ürünlerinin başında Alüminyum gelirken, yoğunluğu azaltılmış polietilen ve polyamid hammaddeler de tercih edilmektedir. Bu şartlar dahilin de ürünün raf ömrünü ve tazeliğini uzun bir müddet koruyabiliyoruz. Bu anlamda ürünlerin ortalama 15 ay olan raf ömürlerini 24 aya çıkartabiliyor.