1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  burcu2 çevrimdışı Üyelik tarihi: 16.06.2020 Son online zamanı: 17.06.2020

  Mesajları
  2
  Konuları
  2
  Eklentileri
  1
  Kredisi
  55
  Harcanan
  5
  Kalan
  50

  Standart Kahve nedir haccp

  : Kahve nedir?
  : Docx
  : .......

  KAHVE NEDİR?
  Kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden tropik çalı türlerine, bu türlerin tohumlarına ve tohumlarından hazırlanan içeceğe verilen addır. Kahve, bir ağacın meyvesinin çekirdeğidir. Aile; Rubiaceae, cinsi ise Coffea’dır. Çok sayıda Coffea türü varsa da, ekonomik anlamda iki tanesi önemlidir; Coffea Arabica (Arap Kahvesi) ve Coffea canephora (Robusta). Tarımı yapılan ilk kahve türü Arap kahvesidir. Geçmişte Arabistan’da yetiştirilen bu tür günümüzde daha çok Latin Amerika’da yetiştirilmektedir. Doğu Afrika ve Kongo Havzası kökenli olduğu sanılan robusta ise Afrika ve Madagaskar’da yetiştirilmektedir. Bu iki türün ayrıca Asya’da da tarımı yapılmaktadır. Ağacın normal boyu 8-10 metreyi bulabilse de, üretim teknikleri nedeni ile genellikle 2-3 metreye kadar büyütülmesine izin verilmektedir. Yaprakları sürekli yeşildir. Yetişmesi için tropikal bölge, volkanik zemin, orta derecede nem gibi özellikler gerekmektedir. Genellikle yağmurun hemen ardından ağaçlar beyaz renkli çiçek açarlar. Bu çiçeklerin ömrü sadece birkaç gündür. Çiçekten kahve yemişi gelişir. Bu yemiş 1,5 cm. büyüklüğünde yuvarlak ve başlangıçta yeşil renklidir. Olgunlaştıkça rengi kırmızıya dönüşür ve esas kullanılan kırmızı renkli yemişlerdir. Kalın bir kabuğa sahip bu yemişin içinde çekirdek bulunmaktadır. Kahvenin de elde edildiği kısım bu çekirdektir. Hemen her zaman bir yemiş iki çekirdek taşımaktadır. Çekirdekler yeşil renklidir. Kahve bu çekirdeklerden elde edilmektedir.

  KAHVE İSMİNİ NEREDEN ALIYOR?
  Habeşistan’da kahve yetişen bir bölge olan Kaffa’nın, kahveye ismini verdiği söylenir. İki kelime arasındaki benzerlik ve kahvenin Habeşistan’da keşfedildiği iddiası, bu görüşü destekliyor.

  KAHVENİN FAYDALARI
  - Kanser; Yeşil ve siyah çay gibi, kahve de antioksidanlar içeriyor. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engelliyor.
  - Baş ağrıları; Migreni olumsuz yönde etkileyen kahve, şaşırtıcı bir biçimde baş ağrısına iyi geliyor. Baş ağrısı ilaçlarında bulunan bazı maddeleri içeren kahve, ağrı kesicilerle kıyaslandığında, yüzde 40 oranında baş ağrısında daha etkili oluyor.
  - Beyin uyarımı; Kahve konsantrasyona yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda, okul çağındaki çocukların az miktarda kahve ile süt içtiklerinde sabahki derslerinde daha başarılı oldukları görülüyor.
  - Karaciğer sağlığı; Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikayet ettiği görülüyor.
  - Safra taşları; Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretiyor. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taşından şikayet ettiği kanıtlandı.
  - Cilt; Yapılan çalışmalarda bilinenin aksine; kahvenin selülite karşı faydalı olduğu görülüyor.

  KAHVE ÜRETİM AŞAMALARI
  1. Aşama: Kahve Ekimi
  Bilinen kahve çekirdeği aslında kahve ağacının tohumudur. Bu tohum toprağa ekilir. Çekirdeğin filizlenmesi için ekim yapılan alanın çok sık sulanması gerekir. Kahve ekimi yağışlı mevsimde yapılır. Bir kahve ağacının meyve vermesi 3-4 yılı alır.
  2. Aşama: Kahve Hasadı


       Dosya Şifresi : www.forumfood.net
   (Şifre alanına linki yazın. Link şifredir!)
   Dosya Boyutu : 4.19 MB (Megabyte)
   İndirme Sayısı : 5 Kez

  Konu Sinan COSKUN tarafından (10.08.2020 Saat 16:34 ) değiştirilmiştir.

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Haccp nedir
  ISO 22000 (HACCP) forum içinde, yazan Osmnavc
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 12.06.2013, 11:07
 2. haccp nedir -haccp uygulamaları
  ISO 22000 (HACCP) forum içinde, yazan fatmaemineakan
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 12.03.2009, 08:13
 3. HACCP nedir?
  ISO 22000 (HACCP) forum içinde, yazan Muhendis38
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 25.09.2008, 12:17
 4. Kahve Nedir?
  Alkollü ve Alkolsüz İçecekler forum içinde, yazan eyup
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 26.03.2008, 15:12
 5. haccp nedir
  ISO 22000 (HACCP) forum içinde, yazan askin28
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 17.02.2008, 01:44

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed