İhraç edilen şeker mamulleri ile kayıt dışı şüphesiyle Şeker Kurumu'na iletilen numunelerin analizi artık TSE laboratuvarlarında yapılacak.

Basın toplantısında konuşan, TSE Marmara Bölge Koordinatörü Mehmet Hüsrev, protokol kapsamında ihraç edilen şeker mamulleri ile kayıt dışı şüphesiyle Şeker Kurumu'na iletilen numunelerin analizinin üstün teknolojiyle donatılmış modern TSE laboratuvarlarında yapılacağını açıkladı. Protokolün, sektörün problemlerinin çözülebilmesi amacıyla iki kurum tarafından ortak yürütülecek Ar-Ge faaliyetlerini kapsadığına dikkati çeken Hüsrev, bundan böyle artık Şeker Kurumunun laboratuvar hizmetlerinin düşük maliyet, yüksek kalite odaklı teşhislerini daha sağlıklı yapabilmek amacıyla şeffaf ve saydam şekilde laboratuvarlarını kullanıma açtıklarını belirtti. Bugüne kadar özel müteşebbise açtıklarını ifade eden Hüsrev, artık kamu kuruluşlarıyla da Ar-Ge odaklı paylaşmaya başladıklarını ekledi.

Hava muhalefeti nedeniyle programa katılamayan Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin de gönderdiği mesajda, şeker sektörünün 6 milyar liranın üzerinde üretim değerine sahip olduğunu belirterek, önemli sorunlardan biri olan kaçak ve kayıt dışılıkla mücadele konusunda TSE ile hareket edeceklerini kaydetti.

Son 2 yılda yerinde denetim sayısını arttırarak kayıt dışılığı önleme konusunda önemli mesafe kat ettiklerini vurgulayan Tekin, Şeker Kurumu?nun TSE ile iş birliği sonucunda şeker sektöründe kayıt dışılığı minimize etmeyi amaçlandığını açıkladı.

Ayrıca imzalanan protokolle artık kaçak ve kayıt dışı şüphesiyle kurumumuza ulaşan şeker ve şekerli mamullere ait numunelerin analizleri de yüksek kalite standardında gerçekleştirileceğini de yazılı açıklamasında belirten Tekin, "Ar-Ge faaliyetleri açısından da son derece önemli olan bu protokolle şeker sektöründe usulsüz ithalat ve ihracatla kayıt dışılığın önüne geçilerek ülkemizin 2023 hedefine katkı sağlanması hedeflenmektedir." şeklinde ifade de bulundu.