Süt kaymağı nedir?
Kaymak, sütün yağını yoğunlaştırarak elde edilen bir süt ürünüdür. Sütü hafif ateşte çalkalayarak veya belli bir soğuklukta bırakarak elde edilen koyu ve yağlı özdür. Kaymak özellikle ba, reçe, pekmez, fındık ezmesi ve çeşitli tatlılarla tüketildiğinde çok lezzetlidir. Baklavanın yanında ikram edildiğinde baklavanın şekerinin güçlü ektisini azaltır ve baklavanın tüketimini artırır.

Bol miktarda protein ve kalsiyum içerir. Tüm süt ürünleri gibi kemikleri güçlendirir vücudu zinde tutar tereyağı ve benzeri margarin gibi katı yağlara göre hem daha az kalori içerir, daha hafiftir.

Kaymak çeşitleri:
1 - Süt kaymağı.
2 - Krema kaymak (Kuru Kaymak)

Dayanıklılık süreleri:
Süt kaymağı için: 10 gün.
Krema kaymağı için 10 gün.

Genel bilgiler:
Kaymak muhafaza derecesi -1 °C ila +4 °C derecedir. Ambalajı açılan CANSAN kaymak ürünü, tüketildikten sonra ambalaj kapağı kapalı tutulduğu sürece tazeliğini korur. Kaymak sıcakla temas ettirilmemelidir.

Kaymağın renginin sarı yada beyaz olması taze yada bayat olmasının bir göstergesi değildir. Mevsim şartlarına göre değişiklik gösteren, süt veren hayvanların beslenme şekilleri sütü dolayısıyla son ürün olan kaymağı etkilemektedir.

Kaymak genel olarak başka bir ürünle beraber tüketildiği için tadını tam olarak tanımlayamayız. Bazı damaklar kaymağı şekerli bulur, bazıları acıya dönük, bazıları da tatlı olarak nitelendirir. Fakat gerçekte tadı normal süt tadındadır.