Kent Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin temeli, Tahincioğlu ailesinin 1927 yılında Mardin'de tahin üretimine başlamasıyla atıldı. 1933 yılında imalathanelerini artan talep doğrultusunda geliştiren aile, daha sonra üretim çeşitlerini arttırmak ve pazarını geliştirmek amacı ile 1946 yılında Diyarbakır'da helva ve şekerleme tesislerini kurdu. 1956 yılına gelindiğinde, sektördeki gelişimini devam ettirmek ve Türkiye geneline ulaşabilmek amacı ile İstanbul'da 11 kişilik bir kadro ile bugünkü Kent Gıda kuruldu.1960'da, Kent Gıda zamanının en modern tesislerine sahip İstanbul, Şişli'deki ilk fabrikasını işletmeye sokarak Türkiye pazarına hitap eden bir şirket haline geldi. Şekerlemenin yanı sıra sakız üretimine de başladı, dünyadaki teknolojik gelişmelerin ve yeniliklerin öncülüğünü yaparak sektörün ve pazarın gelişmesine katkıda bulundu.
1971yılında Miss şeker ailesinin ilk üyesi Missbonbon, 1973 yılında toffee ailesinin ilk markası Tofy yaratıldı. 1974 yılında Türkiye de ilk defa büyük kalıp sakız ve çizgi karakter tipi ile Tipitip, 1980 de dolgulu bonbon Olips üretildi.
1983 yılında Kent ürünlerinin Türkiye genelinde pazarlama satış ve dağıtımını yapmak üzere Birlik Gıda A.Ş. kuruldu.

Artan pazar payına cevap verebilmek için 1982 yılında Kartal'da çikolatalı ve kakaolu ürünler tesislerini, 1986 yılında da Çayırova'da şekerleme, sakız ve kakaolu ürünler üretecek olan tesisini işletmeye açtı.
1986 da Topitop, 1987 de Türkiye'nin ilk Jelli şekeri Jelibon üretildi.
90'lı yıllarda Kent Gıda, şekerleme, sakız ve çikolata üreticisi ve ihracatçısı sıfatı ile Türkiye' de sektörünün lideri konumuna, ürünleri ile de dünyanın dört bir yanında tanınan ve güven duyulan bir Türk markası haline geldi.
Şirket, 1990 yılında halka açılma kararı alarak, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na kote oldu, %15 hissesini halka arz etti. Aynı yıl kendi sektöründe TSE ve imalat yeterlilik belgesini alan ilk üretici oldu.
2000 yılının başında üretiminin tamamını Çayırova'da en son teknoloji ile donatılmış 110,000 m2 arazi içersinde, 75,000 m2 kapalı alan üzerine inşa edilmiş fabrikasında gerçekleştirmeye başladı.
Cadbury Schweppes Overseas Limited ile Kent Gıda ve Birlik Gıda arasındaki ortaklık anlaşması, 21 Şubat 2002 tarihinde Londra'da imzalandı. Anlaşmaya göre, Tahincioğlu Holding ve Tahincioğlu Ailesi' nin %85'ine sahip olduğu Kent Gıda Maddeleri Sanayii ve Ticaret A.Ş.'nin çıkarılmış sermayesinin % 65 oranındaki hisselerinin, gerekli tüm izinlerin alınmasının ardından Cadbury Schweppes' e satılarak devredilmesi kabul edildi. Aynı işlemin bir parçası olarak, Birlik Gıda Sanayii Ve Ticaret A.Ş.' deki hisselerin çoğunluğu da Cadbury Schweppes Overseas Limited' e satılarak devredildi.
Bugün, Kent Gıda, kalitesini her geçen gün artan ürün gamı ile daha geniş kitlelere ulaştırmaya, doğru yatırımlarla sektörünü geliştirmeye, daha tatlı bir dünya için çalışmaya devam ediyor.