Tadıyla, kokusuyla besin değeriyle özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane fiyatları ne olacak?

Kestane satışları marketlerde ve pazarlarda bir süredir devam ediyor. Gerek pişmiş olarak gerekse çiğ olarak alıcı bulan kestane, pişmiş olarak 50 liradan satılırken, çiğ satış fiyatı 35 liraya kadar düşmüş durumda.

Kestane satıcıları insanların kestaneyi pişmiş olarak satın almayı tercih ettiklerini söylüyor. Bu durumun pişmemiş halde satılan kestane fiyatlarını düşüreceği düşünülüyor. Kestane satıcılarının tahminlerine göre çiğ kestanenin fiyatı 5 liraya kadar düşebilir.

Mecidiye Caddesi?nde kestane satan Sezer Demirci yaptığı açıklamada, ?Çiğ kestanenin kilosu, 10 liradan başlayıp 25 liraya kadar yükseliyor. Kestane fiyatlarının değişmesinin sebeplerinden birisi geldikleri yerle alakalı. Örneğin Sinop kestanesi ince kabuklu olduğu için hem daha lezzetli oluyor hem de daha pahalı oluyor. Samsun?un yerli kestanesi var, Erikli Elma Çukuru. Samsun?da çıkan kestane diğer illerden gelen kestanelere göre daha uygun oluyor. Kestanelerde fiyatları etkileyen bir diğer husus da boy meselesi. İri boylu olan kestaneler daha pahalı oluyor. Kestane sezonu daha yeni başladı. O yüzden fiyatlar şu anda biraz yüksek. 1 aya kadar fiyatlar düşecek. 1 ay sonra en ucuz kestane 5 liranın altına düşmez. En pahalı kestanenin kilosu da 15 lira olur? ifadelerini kullandı.

[ucluhaber]