9 sonuçtan 1 ile 9 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

Konu: KFC'den yerken tekrar düşünün

Nureddin Zengi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nureddin Zengi çevrimdışı Üyelik tarihi: 29.10.2008 Son online zamanı: 26.08.2011

Mesajları
    24
    Konuları
    6
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    16
    Harcanan
    0
    Kalan
    16

Standart KFC'den yerken tekrar düşünün

KFC sitesinde İngiltere ve İrlanda'da ki ürünlerinin helal olmadığını yazıyor.Türkiye'de de böyleyse?

Q. Is KFC chicken Halal?
    A. Unfortunately we currently do not use Halal chicken in any of our stores in the UK and Ireland.

http://www.kfc.co.uk/faqs/#6

Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oğuz Pelikli çevrimdışı Üyelik tarihi: 21.02.2007 Son online zamanı: 26.09.2016

Mesajları
    2504
    Konuları
    345
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Burada sevmediğim emperyalist ülkelein markalarını savunan kişi gibi görünmek her zaman en nefret ettiğim şeydir ama düşmanımı bile eleştireceksem bunu doğru yapmam gerekitiğini düşünen birisiyim.
    Cevaptan da anlaşılacağı üzere İngiltere ve irlanda daki dükkanlarında bulunmadığını söylüyor. bu büyük şirketler hangi ülkede hizmet veiyorsa orada bu ürünlei ürettiriler. çünkü gıda ithal etmek çok ciddi bir maliyet. Ancak o ülkede üretilemeyen birşeyi ithal etme yoluna giderler. kfc, burger king, pizza hut ve mc donalds bunlar etlerini tavuklarını ekmeklerini Tükiye de ürettiriyorlar. Pınar et, banvit, feast, calve gibi birçok markayla çalışıyorlar.

Gelin bir dayanağı olmayan eleştiriler yerine bu firmalardan alışveriş yaptığımızda ülkemize getiriler ve götürüleri nelerdir bunu tartışalım. Bunlara kazandırdığımız paralar nerelere gidiyor bunları konuşalım. Ben şu anda bu markaların hiçbirini tüketmiyorum. Fast food yememye çalışıyorum ama bazen şartlaryemeyi gerektiriyor o zamanda gidip kendi firmalarımız tercih ediyorum. Bir burger king de yemektense gidip İkbal de bir sucuk döner yemeyi tercih ederim.

Şu anda yaptığınız eleştri ile bu firmalara zarar değil fayda sağlamış oluyorsunuz. çünkü onlarda kendilerini haklı bir şekilde savunduklarında, fikir olarak bu firmalara karşı olan bizlerin elini toplum karşısında o firmlara karşı güçsüz duruma düşürmüş oluyorsunuz.

Not: Buradaki görüşlerimi bu sitenin moderatörü değil sadece bir üyesi olarak yazdım. Bunu neden yazma gereği duydum: buradaki görevim moderatörlük olduğu için cümle içlerinde kullandığım "biz" kelimesi sanki buradaki kişiler gibi algılanabilir. Benim böyle düşünme hakkım olduğu gibi diğer moderatör veya üye arakdaşalrımızında aksini düşünmek ve ona göre yaşamak en doğal hakkıdır. ama kimseye haksızlık ve saygısızlık yapamdan herkes dilediğini düşünebilir.

Saygılarımla

omer_delikkafa bunu beğendi.
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Nureddin Zengi çevrimdışı Üyelik tarihi: 29.10.2008 Son online zamanı: 26.08.2011

Mesajları
    24
    Konuları
    6
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    16
    Harcanan
    0
    Kalan
    16
    Alıntı Oğuz Pelikli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burada sevmediğim emperyalist ülkelein markalarını savunan kişi gibi görünmek her zaman en nefret ettiğim şeydir ama düşmanımı bile eleştireceksem bunu doğru yapmam gerekitiğini düşünen birisiyim.
    Cevaptan da anlaşılacağı üzere İngiltere ve irlanda daki dükkanlarında bulunmadığını söylüyor. bu büyük şirketler hangi ülkede hizmet veiyorsa orada bu ürünlei ürettiriler. çünkü gıda ithal etmek çok ciddi bir maliyet. Ancak o ülkede üretilemeyen birşeyi ithal etme yoluna giderler. kfc, burger king, pizza hut ve mc donalds bunlar etlerini tavuklarını ekmeklerini Tükiye de ürettiriyorlar. Pınar et, banvit, feast, calve gibi birçok markayla çalışıyorlar.

Gelin bir dayanağı olmayan eleştiriler yerine bu firmalardan alışveriş yaptığımızda ülkemize getiriler ve götürüleri nelerdir bunu tartışalım. Bunlara kazandırdığımız paralar nerelere gidiyor bunları konuşalım. Ben şu anda bu markaların hiçbirini tüketmiyorum. Fast food yememye çalışıyorum ama bazen şartlaryemeyi gerektiriyor o zamanda gidip kendi firmalarımız tercih ediyorum. Bir burger king de yemektense gidip İkbal de bir sucuk döner yemeyi tercih ederim.

Şu anda yaptığınız eleştri ile bu firmalara zarar değil fayda sağlamış oluyorsunuz. çünkü onlarda kendilerini haklı bir şekilde savunduklarında, fikir olarak bu firmalara karşı olan bizlerin elini toplum karşısında o firmlara karşı güçsüz duruma düşürmüş oluyorsunuz.

Not: Buradaki görüşlerimi bu sitenin moderatörü değil sadece bir üyesi olarak yazdım. Bunu neden yazma gereği duydum: buradaki görevim moderatörlük olduğu için cümle içlerinde kullandığım "biz" kelimesi sanki buradaki kişiler gibi algılanabilir. Benim böyle düşünme hakkım olduğu gibi diğer moderatör veya üye arakdaşalrımızında aksini düşünmek ve ona göre yaşamak en doğal hakkıdır. ama kimseye haksızlık ve saygısızlık yapamdan herkes dilediğini düşünebilir.

Saygılarımla
    Aslında dediğinize katılıyorum.Ben de zaten Türkiye'de kesin böyledir diye bir iddiam yok.Ancak İngiltere de böyle oluyorsa,gıda denetimi konusunda zaten sıkıntısı olan Türkiye'de olma ihtimali yükselmez mi gibi bir ihtimal kafamı kurcalamıyor değil.

Bunların parasının nereye gittiğine gelince ya Iraklı çocuklar için yahud Filistinliler için.Ama ölümlerine katkıda bulunmak amaçlı

phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    phryne çevrimdışı Üyelik tarihi: 04.02.2008 Son online zamanı: 17.04.2017

Mesajları
    416
    Konuları
    31
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    açıkçası kfc'den yemek yemiyorum, ki bunun sebebi gayet basit aslında; burgerleri lezzetli değil...
    uluslararası büyük firmaları genel itibari ile tercih etmeme sebebim ise daha da basit; üç kuruşa gençleri çalıştırıp gıda güvenliğini kalifiye olmayan elemanlar ile riske atıyorlar. üstelik çalışma şartları da gayet ağır.
    ünlü bir pizza zincirini tercih etmeme sebebim ise; zehirlenmiş olmam...

kazandıkları paraların nerelere gittiğine gelene dek pek çok eksikleri var. basit ifade etmeye çalışacağım; büyük şirketler "büyük" olmak için bir takım "duvar"lara ihtiyaç duyarlar yaslanmak için. bir organizasyona "yakın" olmak ise en kolay yöntemdir. Türk firmalara da onlarca örnek verilebilir sevimsiz "duvar"lara yakınlığı ile tanınan...

tabi ki bunlar kişisel görüşler, herkesin görüşü kendine şahane...

helal gıda olayı ise inanılmaz şişirilerek karşımıza çıkacak gibi geliyor bana, toplumun huzurunun kaçmadığı nadir hususlardan biriydi yediğimiz yemek. onu da hareketlendirmenin gayet güzel zamanı gelmekte. keşke merdiven altı, gıda güvenliğini hiçe sayan firmalarla, sağlıksız sentetik ürünlerle ilgili de bu kadar duyarlı olabilsek. çocuklar içinde domuzdan elde edilmiş olabilirliği olan jelatin yüzünden değil de içerdiği sentetik katkılardan ötürü yumuşak şeker yemese, doğal oluşan alkolden ötürü değil de nektar olduğundan hazır meyvesuyu içmese, taze sıkılmış meyve suyu tüketebilseler... (bireysel düşünceler diyerek eklemeliyim ki genelleme yapmış olmayayım) helal gıda damgası olsun tabi, olmasın demiyorum... içimiz rahat eder, ama doğru olayları doğru zamanlarda idrak etsek daha mutlu bir birey olurdum muhtemelen...

Mesajları
    24
    Konuları
    6
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    16
    Harcanan
    0
    Kalan
    16
    Alıntı phryne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    açıkçası kfc'den yemek yemiyorum, ki bunun sebebi gayet basit aslında; burgerleri lezzetli değil...
    uluslararası büyük firmaları genel itibari ile tercih etmeme sebebim ise daha da basit; üç kuruşa gençleri çalıştırıp gıda güvenliğini kalifiye olmayan elemanlar ile riske atıyorlar. üstelik çalışma şartları da gayet ağır.
    ünlü bir pizza zincirini tercih etmeme sebebim ise; zehirlenmiş olmam...

kazandıkları paraların nerelere gittiğine gelene dek pek çok eksikleri var. basit ifade etmeye çalışacağım; büyük şirketler "büyük" olmak için bir takım "duvar"lara ihtiyaç duyarlar yaslanmak için. bir organizasyona "yakın" olmak ise en kolay yöntemdir. Türk firmalara da onlarca örnek verilebilir sevimsiz "duvar"lara yakınlığı ile tanınan...

tabi ki bunlar kişisel görüşler, herkesin görüşü kendine şahane...

helal gıda olayı ise inanılmaz şişirilerek karşımıza çıkacak gibi geliyor bana, toplumun huzurunun kaçmadığı nadir hususlardan biriydi yediğimiz yemek. onu da hareketlendirmenin gayet güzel zamanı gelmekte. keşke merdiven altı, gıda güvenliğini hiçe sayan firmalarla, sağlıksız sentetik ürünlerle ilgili de bu kadar duyarlı olabilsek. çocuklar içinde domuzdan elde edilmiş olabilirliği olan jelatin yüzünden değil de içerdiği sentetik katkılardan ötürü yumuşak şeker yemese, doğal oluşan alkolden ötürü değil de nektar olduğundan hazır meyvesuyu içmese, taze sıkılmış meyve suyu tüketebilseler... (bireysel düşünceler diyerek eklemeliyim ki genelleme yapmış olmayayım) helal gıda damgası olsun tabi, olmasın demiyorum... içimiz rahat eder, ama doğru olayları doğru zamanlarda idrak etsek daha mutlu bir birey olurdum muhtemelen...
    Dediklerinize katılıyorum.Sanayi devriminden sonra tarihi bir değişim yaşayan insanoğlu belki de en büyük değişikliklerinden birini beslenmesinde yaşadı.Kendine yetecek kadar yapılan üretim,daha sonra büyük ölçekli olacak şekilde arttı.Ancak bu beraberinde bir sorun getirdi.O da ürünlerin dayanıklılığı.İşte bu sebeple başlayan sentetik madde yani emülgatör yahud emülsüfer daha sonra renk,kıvam vb saiklerle çeşitlendi.Bu da beraberinde pekçok sorun getirdi.Hala da devam ediyor.Ayrıca bu katkı maddesini icad edenlerin menşei şüpheye medardır.

Ben,inancıma uygun yemeği isterim.Zaten bizim inancımız HACCP den ISO'dan çok daha evvel ana hatları ile koymuş standartlarını.Temizlik,israfdan uzak durma vb.Mesela domuzun(dikkat ederseniz sadece domuz eti demiyorum,yağı kemiği hasılı herşeyi) haram olmasının sebebi de budur.Ayrıca yahudilerin koşer standartının olmasına mukabil Müslümanların helal standartı talebi bence normaldir.Tabi ki bu standartların dini ve bilimsel verilere dayanması şartıyla.

Şimdi bu sözlerden sonra konuya dönersek bence fast food tarzı beslenme adı x,y önemli değil kesinlikle uzak durulmalı.SAdece sağlığımız için değil,ayrıca bizden kazanılan paralar nereye gidiyor bunu da bilmiyoruz.O yüzden KFC nin bu itirafından sonra diğer fast food üreticilerine de aynı şüphe ile bakılmalıdır.

rosemant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    rosemant çevrimdışı Üyelik tarihi: 07.05.2008 Son online zamanı: 09.06.2015

Mesajları
    234
    Konuları
    63
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    791
    Harcanan
    0
    Kalan
    791
    Q. Is KFC chicken Halal?
    A. Unfortunately we currently do not use Halal chicken in any of our stores in the UK and Ireland.

Q. KFC tavuk helal mi?
    A. Malesef biz irlanda ve UK da bugünkü üretimlerimizde helal tavuk kullanmıyoruz.

Oğuz beyin söyledikleri ne kadar doğru olmuş.
    Ben bir zamanlar bu tarz yabancı sermayeli fast foodlara o kadar çok kızıyordum ki kültürümüzü etkiliyor sağlıksız tüm kazanç yurtdışına gidiyor falan diye...
    Oysa şuan hi kızmıyorum aldığım ürünlere bakıyorum mayonez, et, hatta ekmek, içecek hepsi ülkemizin en büyük firmalarına ait ve kaç işçi çalışıyor oralarda yani aslında varlıkları ile ekonomimizi hareketlendiriyorlar.
    Helal gıda işine gelinceye kadar Ceren hanım ve Oğuz beyin söyledikleri üzerine ekliyecek pek birşey yok sanırım.

phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    phryne çevrimdışı Üyelik tarihi: 04.02.2008 Son online zamanı: 17.04.2017

Mesajları
    416
    Konuları
    31
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye

erdil yaşaroğlu ne de güzel çiziyor yahu...

lostmymindd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    lostmymindd çevrimdışı Üyelik tarihi: 09.04.2010 Son online zamanı: 16.11.2016

Mesajları
    49
    Konuları
    9
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55
    Ben adını sanını hiç bilmediğim bir yerden yemek yemektense, ünlü fast-food zincirlerini tercih ederim. Zaten dışarıdan yemek yiyorsak, riski göze alıyoruz demektir.

Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ümit ÖZTEK çevrimdışı Üyelik tarihi: 09.10.2008 Son online zamanı:

Mesajları
    499
    Konuları
    107
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Oğuz abinin dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Konu güncelliğini yitirsede aslında hep "güncel" kalan bir konudur bence.

Ümit ÖZTEK
    Food Engineer
    Gıda Mühendisi

Advertising

Advertising